KAFKAS´TAN AFRİN´DEKİ MEHMEKÇİKLERE DUA

İnegöl Kafkas Folklor ve Kültür Derneği tarafından organize edilen, “Gürcü kültürünü yaşatma ve dayanışma etkinliği” İnegöl´e bağlı Mesruriye (Eski Bahçekaya) mahallesinde geniş bir katılımla gerçekleştirildi.

KAFKAS´TAN AFRİN´DEKİ MEHMEKÇİKLERE DUA

Geceye İnegöl Kaymakamı Ali Akça, İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban, Bursa Büyükşehir Belediyesi Meclis üyesi Nedim Bayram, İnegöl Belediyesi Meclis üyesi Fatih Aydoğan, Kafkasspor kulüp başkanı Yücel Doğru, siyasi parti temsilcileri, Dernek Başkanları, mahalle Muhtarları, işadamları ve vatandaşlar katıldı.

ÖRNEK DAVRANIŞ

Türk Silahlı Kuvvetlerimizin Afrin´e düzenlediği “Zeytin Dalı” Harekatının zaferle sonuçlanması için eğlence programı iptal edilip, Mehmetçiğe destek için Kur´an-ı Kerim okunarak dualar edildi. Düzenlenen gece ile alakalı İnegöl Kafkas Folklor ve Kültür Derneği Başkanı Nedim Sevim, İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban ve İnegöl Kaymakamı Ali Akça açıklamalarda bulundular.

MEHMETÇİK İÇİN DUA

Dernek Başkanı Nedim Sevim, “Yaklaşık 10 gün önce başlatmış bulunduğumuz etkinliğimize hoş geldiniz. Saat 16.15 itibariyle Türkiye Cumhuriyetimiz Afrin operasyonunu başlatmış oldu. Türkiye´mizin bir savaşa girdiğini hepimiz izliyoruz. Yönetim kurulunda yer alan arkadaşlarımızda bugün yaptığımız toplantı neticesinde, bu akşamki etkinliğimizi Askerlerimize Afrin´deki mücadeleleri nedeniyle, bedenimiz burada ruhlarımız onların yanında olduğunu hissettirmek için gecemizi Fetih suresi ve dualar okuyarak geçirmeye karar verdik. Askerlerimizin bu zorlu sürecinde daha iyi mücadele etmesi ve hiçbir kayıp vermememsi için burada hep beraber dualar edeceğiz. Kafkas Folklor Derneği olarak ülkemizin ve ordumuzun yanında olduğumuzu tüm kamuoyuna duyuruyoruz. Bu önemli gecede programımızı değiştirdik. 140 yıl önce bu topraklar atalarımız tarafından bize emanet edildi. Bizlere emanet edilen bu topraklara, o gün bugündür ihanet etmedik. Vatanına, toprağına sahip çıkan camiamdan gurur duyuyorum. Bundan dolayı da, bundan sonraki süreçte de, kanımızın son damlasına kadar bu ülke için, bu vatan için, bu bayrak için var olduğumuzu bu güne kadar olduğu gibi, bu gecede göstermiş olduk” dedi.

TEBRİK VE TAKTİR EDİYORUM

İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban ise, “Bu buluşmaların geçmişte de olduğunu biliyorum, geleneksel halde olduğunu çok iyi biliyorum ve faydalı olduğunu da düşünüyorum. Birlik ve beraberliğin temsili anlamında, güçlendirilmesi anlamında, gerçekten hiç ihtiyacımızın olmadığı kadar bir durum olduğunu ifade ediyorum. Neden? Zaten yeterince fitne fesat sokmaya çalışan bir dünya insan var ama bizim ihtiyacımız olan, bence bir ve beraber olabilmek. Çok değerli başkanımız Nedim Sevim az önce açıkladı, hassasiyetten dolayı, ülkemizin Afrin´e bir operasyon girişiminde bulunması dolayısıyla burada eğlence kısmını kaldırdık, İnşallah birazdan duada edeceğiz. Çokta olumlu karşılıyorum, çok yerinde karşılıyorum, tebrik ve taktir ediyorum almış oldukları kararı. Yeri gelecek eğleneceğiz, hep birlikte oynayacağız, yeri gelecek belki hüzünleneceğiz ama olması gerektiği gibi tadında, kıvamında hareket etmek durumunda olduğumuzu zaten sizler kararını almışsınız” diye konuştu.

VATAN BİZLER İÇİN NAMUSTUR

Kaymakam Ali Akça ise konuşmasında, “Değerli dostlar, vatan bizler için namustur. Vatan bizler için şereftir. Ve ben Kafkas camiasını, Gürcü camiasını tebrik ediyorum. Bu akşamki düzenlemiş olduğunuz güzel programda işin eğlence kısmını bir tarafa bırakarak vatana duyduğunuz saygı, vatana duyduğunuz sevgi, vatana duyduğunuz muhabbeti ön plana çıkarttığınız için. Hepinizi tebrik ediyorum. Ve değerli Belediye Başkanını, Kafkas Folklor Derneğinin değerli başkanını, muhtarlarımızı, siz değerli gürcü kardeşlerimi en değerli muhabbetlerimle selamlıyorum. İnşallah ordumuz Afrin´den muzaffer olarak geri döndüğünde o akşam ara verdiğiniz eğlence programını çok daha geniş katılımla,  siz Kafkas kültürünün o güzel figürlerini, o güzel oyunlarınızın sergilendiği daha geniş bir programda kutlamak dileğiyle, geceniz mübarek olsun” dedi.

Konuşmaların ardından Mehmetçiklerimiz için Kur´an-ı Kerim okundu, dualar edildi. HABER MERKEZİ

Güncelleme Tarihi: 23 Ocak 2018, 09:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER