KDV İNDİRİMİ MEMNUN ETTİ

Dövizdeki artışı ve mobilyada yapılan yüzde 10´luk KDV indirimini değerlendiren İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası Orman Ürünleri Meslek Komitesi Başkanı Bahadır Bayraktar, çok kısa sürede iç piyasada sonuç vermeye başlayan bu indirimin yanında sektörün büyük kısmını yansıtmadığı maliyet artışının bir fırsat olduğunu belirtti.

KDV İNDİRİMİ MEMNUN ETTİ

YÜZDE 8 ZAMLANDI

Bazı kalemlere hükümetin getirdiği yüzde 10´luk KDV indiriminin yanında orman ürünleri sektöründeki firmaların piyasaya yüzde 30´luk maliyet desteği sağladığını ifade eden Bahadır Bayraktar, “Maliyetlerin yüzde 38 artmasına karşın sunta, MDF, kontrplak, kereste, orman ürünleri üreticileri ve satıcıları zammı sadece yüzde 8 dolayında gerçekleştirmiştir. Bir yıl öncesine göre yüzde 25 dolayında döviz artışı, yüzde 10 işçilik ve yüzde 3 civarında finansman maliyetlerinde artış olmasına rağmen orman ürünleri üreticileri ve satıcıları, bu süreçte büyük özveride bulunarak bu artışların sadece yüzde 8 dolayındaki kısmını yansıtmış olup, büyük kısmını özveriyle göğüslemeye devam etmektedir. Tabi ki bu durum uzun sure sürdürülebilir değildir. İlerleyen tarihlerde bu artışların bir kısmı daha yansıtılmak durumunda kalınacaktır” dedi.

KDV İNDİRİMİ MEMNUN ETTİ

Hükümetten uzun süredir talep ettikleri mobilya sektörü için KDV indiriminin hayata geçirilmiş olmasının memnuniyet verici olduğunu belirten Bayraktar, “Çok kısa sürede iç piyasada sonuç vermeye başlamış olan bu indirimin yanında sektörümüzün büyük kısmını yansıtmadığı maliyet artışı bir fırsattır. Nisan ayı sonuna kadar devam edecek olan bu imkanlardan tüketicilerin faydalanmaları, erteledikleri mobilya alışverişlerini biran önce yapmalarını tavsiye ederiz “şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 07 Mart 2017, 09:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER