KEDİ YUVALARI TALAN EDİLDİ

KEDİ YUVALARI TALAN EDİLDİ

Alanyurt Gül Sitesi bahçesinde sokak kedileri için yapılan kedi evleri, kedi yavrusunun kızının elini tırmaladığını iddia eden bir site sakini tarafından darmadağın edildi. Hem el emeğiyle yaptıkları evleri yıkılan hem de tehdit edildiğini öne süren hayvansever site sakinleri, şahıs hakkında suç duyurusunda bulundular.

Geçtiğimiz gün Gül sitesinde meydana gelen olayda, gönüllü besleme yapan Ayşe Bayram ve kızı Merve Bayram, site bahçesinde kendi elleriyle yaptıkları kedi evlerinin yıkıldığını gördü. Kimin yaptığını sordukları sırada iddiaya göre yavru bir kedinin kızının elini tırmaladığı için kedi evlerini yıktığını söyleyen  A.G., hem anne ve kızın üzerine yürüdü hem de tehditler savurdu. Polis ekiplerinin müdahalesiyle olay yatışırken, hayvansever anne ve kızı, karakola giderek şahıs hakkında şikayetçi oldu.

Konu hakkında açıklama yapan Ayşe Bayram, “Besleme yapmaktan geldik. Buraya gelince bir anda kedi evlerinin parçalanmış olduğunu gördük. Biz onları anne kedinin yavruları için yapmıştık. Kızımla birlikte bayağıda uğraştık. Yani soğukta barındılar şükür ama bir anda bu şekilde görünce şok olduk. Biz gidince çocuğu sevsin diye çıkartmış komşumuz. Çocuk severken yavru kedi tırmalamış. Bilemiyorum yavruya ne yaptıklarını. Sonra bize saldırdılar, hakaret ettiler, tehdit ettiler. Bizlerde polis çağırdık ve şikayet ettik” dedi.

ENGEL OLMAYA ÇALIŞIYORLAR

Bayram, “Sokak hayvanları gönüllü besleme üyesiyiz. Dışarda besleme noktalarında kedileri ve köpekleri besliyoruz. Allah’ın bize emaneti olan sessiz kulları onlar. Bize emaneti olarak onlara sahip çıkmaya çalışıyoruz. Ama buna engel olmaya çalışıyorlar. Yani toplumumuzun bilinçlenmesi lazım. Çok üzücü bir durum” diye konuştu.

HİÇBİR ARKADAŞIMIZ VE HİÇBİR SOKAK HAYVANI YALNIZ DEĞİLDİR

Kent Konseyi Sokak Hayvanları Çalışma Grup Başkanı Şebnem Erkan ise, “Bu zor durumda kalan arkadaşlarımızın biz her zaman için yanında yer alacağız. Çünkü yapılan bu olayın insanlık dışı olduğunu düşünüyoruz. Zaten besleme yapmak insanların en doğal hakkıdır. Verilen bir hakta alınamaz zaten. Birde üzerine arkadaşlarımız tehdit edildi. Daha önceden de fiziksel anlamda darp da edilmişler. Biz bu konuların kesinlikle arkasında duracağız. Hiçbir arkadaşımız ve hiçbir sokak hayvanı yalnız değildir. Aynı durumda olayın takibini Nilay hanım da yapacak. Hukuki anlamda da hep beraber olayın takipçisi olacağız” dedi.

İnegöl Doğal Hayatı Ve Hayvanları Koruma Derneği (İDOHA) Başkanı Av. Nilay Parlar, “Şebnem hanımın da dediği gibi ve anlattığı üzere zaten sokak hayvanlarını besleyen bir avuç insan olarak Ayşe hanımlar mücadele veriyordu . Besledikleri hayvanlara zarar gelmemiş çok şükür ki ama bütün gördüğünüz çekimlerde de evleri yıkılmış. Hukuki anlamda yapılabilecek her türlü mücadeleyi sergileyeceğiz” dedi.

nevzat

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER