KİRLİ ELLERİNİZİ ÇOCUKLARIMIZDAN ÇEKİN

Cumhuriyet Halk Partisi İnegöl İlçe Kadın Kolları Başkanı Ayşe Pakoğlu, Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi´nde yaşanan hamile çocuklar skandalına sert tepki göstererek, “Kirli ellerinizi çocuklarımızdan çekin” dedi.

KİRLİ ELLERİNİZİ ÇOCUKLARIMIZDAN ÇEKİN

CHP İnegöl İlçe Kadın Kolları Başkanı Ayşe Pakoğlu, “İstanbul´da Küçükçekmece´de bulunan Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi yetkililerinin, 2017´nin ilk 5 ayında, 39´u Suriyeli, 38´i 15 yaşından küçük 115 çocuğun hamile olduğunu polise bildirmediği ortaya çıkmıştı. Skandal, hastanede görev yapan Sosyal Hizmet Uzmanı Ş.İ.N.´nin, 1 Temmuz 2001 doğumlu bir çocuğun hamile olduğuna ilişkin kayıtlarının hastane sisteminde ve sosyal hizmetler biriminde tutulmadığını fark etmesiyle ortaya çıktı. Ülkemizde eğitimi dip noktaya getiren, toplumumuzun dini duygularını çarpık amaçları için kullanan, ahlakı, kadını ve çocuğu hedef alan bu zihniyeti şiddetle kınıyoruz. Bu düşüncelerin bir sonucu da bir hastaneye başvuran ve çocuk yaşta hamile kalan 115 kız çocuğunun gizlenmesidir, saklanmasıdır. Bizler var oldukça bu zihniyetin toplumu ele geçirmesine, körpecik çocuklarımızın göz göre göre hayatlarının karartılmasına izin vermeyeceğiz. Kirli ellerinizi çocuklarımızdan çekin! Çocuk evlilikler ve çocuk yaşta annelik, kız çocuklarını ve kadınları sosyal, ekonomik ve siyasi tüm alanlardan soyutlayan ciddi hak ihlallerinden birisidir” dedi.

‘VATANI KORUMAK, ÇOCUKLARI KORUMAKLA BAŞLAR´

Başkan Ayşe Pakoğlu, “Ayrıca çocuk yaşta annelik, kız çocuklarının sağlıkları için de tehlikeli sakıncalar barındırır. Bu sakıncaları ortadan kaldırabilmek için çocuk istismarının bir biçimi olan çocuk evlilikleri ve çocuk yaşta annelikle yoğun bir şekilde mücadele edilmelidir. Sağlık çalışanlarına büyük görev düşüyor. Kanunlar eliyle de bu ve benzeri suç teşkil eden eylemlerin kamu görevlileri tarafından kesinlikle ihbar edilmesi gerekir. Sağlık çalışanlarının özellikle aile içi şiddet, erken ve zorla evlilik, çocuk yaşta annelik vakalarında durum tespiti açısından önemli rol oynamalılar. Geçtiğimiz yasama yılında hükümetin bir gece yarısı önergesi ile çocuk istismarcılarına af getirmeye çalıştığını da düşünürsek, bu olayların daha da çok artması ve hükümetin çocuk annelikle mücadele konusunda gerekli özen ve isteği göstermediği açıkça ortadadır. Sorumlu kim varsa derhal ortaya çıkartılmalı ve bu zihniyetteki insanların önüne geçilmelidir. Çocuklarımızın hayatlarını karartmayalım… Gazi Mustafa Kemal Atatürk´ün dediği gibi ‘Vatanı korumak, çocukları korumakla başlar´ diyor ve bu olayın takipçisi olacağımızı belirtiyoruz” ifadelerini kullandı.

 

Güncelleme Tarihi: 22 Ocak 2018, 10:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER