Kırmızı elmas ta hasat zamanı

Kırmızı elmas ta hasat zamanı

Kırmızı elmas hasadı başladı; 4 ülkeye ihraç edilecek 
İnegöl'de üretilen ve ‘kırmızı elmas’ olarak bilinen Kurşunlu çileğinde yılın ilk hasadı başladı. 
İnegöl ilçesi kırsal Kurşunlu Mahallesi'nde üretimi yapılan ve 'kırmızı elmas' olarak bilinen çilekte yılın ilk hasadı başladı. Tarlada kilosu 9 liradan satılan çilek, Türkiye’nin her bölgesinden alıcı buluyor. Üreticinin ‘kırmızı elmas’ olarak değerlendirdiği çileğin hasadı 8 ay sürecek. Bin 100 haneli mahallede oturan vatandaşlar, geçimini çilekten sağlıyor. Ukrayna, Gürcistan, Rusya ve Irak'a ihraç edilecek. 
300 MİLYONLUK GELİR 

Ziraat Odası Başkanı Sezai Çelik, çilek hasadının başladığını söyleyerek, "Burada 10 bin dekar alanda çilek yetişiyor. Hasat Mayıs ayında başlar Aralık ayına kadar sürer. Yıllık 35 bin ton çilek hasadı yapılmaktadır. Kilosu 9 TL'ye satılıyor. Burada dekarındanm 4 ton çilek hasadı yapılıyor. Yıl boyunca getirisi yaklaşık 300 milyon TL'dir" dedi. 
4 ÜLKEYE İHRACAT
Çilek ihracatı da yapıldığını bildiren Çelik, "Ukrayna, Gürcistan, Rusya ve Irak'a ihraç edeceğiz. Pazar sorunumuz yok. Bölgemiz tarım açısından rahata ve huzura kavuşmuştur. Bizim çileğimizin aroması tadı çok güzel. Talep çok fazla. Buranın çiftçileri çok şanslı. Bu mahallede bulunan fabrikalarda çalışıyorlar ve aynı zamanda hemen hemen herkes burada çilek üretiyor." ifadelerini kullandı. 
ÇİLEK KÖYÜ 
Çiftçi Ünal Zengin, "Kurşunlu mahallemizde ilk hasadımıza başladık. Bugün ki fiyatlarımız kilosu 8 ila 9 TL arasında. Türkiye geneline çilek gönderiyoruz. Bir kaç ülkeye ihraç ediyoruz. Kurşunlu çileğimizin diğer illerdeki çileklerden farkı, şekli, raf ömrü, aroması ve 8 ay süren hasadıyla ön plandadır. Mayıs ayında başlayan hasadımız, Aralık ayına kadar devam etmektedir. Çoluk çocuk tarlalardayız. Mahallemizde ikamet edenlerin yüzde 98 geçim kaynağı çilektir. Çilek bizim sembolümüz. Mahallemiz Türkiye de çilek köyü olarak anılmaktadır" dedi.

Yavuz

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER