KIRSAL MAHALLELERE CEVİZ SOYMA MAKİNESİ

Tarımsal kalkınmayı desteklemek amacıyla İnegöl Belediyesi tarafından 15 kırsal mahalleye ceviz soyma makinesi dağıtıldı.

KIRSAL MAHALLELERE CEVİZ SOYMA MAKİNESİ

Daha önce ceviz fidanı, salça makinesi gibi desteklerde bulunan İnegöl Belediyesi tarafından bu kez Tüfekçikonak, Kocakonak, Mezit, Mesruriye, Gazelli, Aşağıballık, Kınık, Kayapınar, Eskikaracakaya, Karagölet, Sarıpınar, Hamamlı, Turgutalp, Kurşunlu ve Hayriye mahalle muhtarlarına 15 adet ceviz soyma makinesi teslim edildi. Fen İşleri Şantiyesindeki teslim törenine Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Başkan Yardımcısı Adil Kansu, bazı belediye meclis üyeleri, AK Parti ilçe yönetim kurulu üyeleri, İnegöl Muhtarlar Dayanışma Derneği Başkanı Resul Kayman ve muhtarlar katıldı.

KAYMAN´DAN AKTAŞ´A ÇİÇEK

İnegöl Muhtarlar Dayanışma Derneği Başkanı Resul Kayman, mahallere yaptığı hizmetlerden dolayı Başkan Alinur Aktaş´a çiçek takdim etti. Ceviz soyma makinelerinin teslim töreni öncesi makinenin nasıl çalıştığına ilişkin deneme yapıldı.

TARIMSAL ÜRETİMİ DESTEKLEMEYE ÇALIŞIYORUZ

İnegöl Belediyesi olarak tarımsal kalkınmaya katkı sağlayacak, çiftçilere destek olacak, tarımsal faaliyetlerde çiftçiye kolaylık sağlayacak birçok projeyi hayata geçirdiklerini belirten Başkan Alinur Aktaş, “Her fırsatta, tüm platformlarda dile getirdiğimiz üzere İnegöl dünya çapında tanınan mobilyalarıyla bir ticaret şehri olduğu kadar aynı zamanda eşsiz lezzetlere sahip meyve ve sebzeleriyle de bir tarım şehridir. İnegöl Belediyesi olarak çalışmalarımızda ilçe tarımını ileriye taşıyacak hizmetlere, projelere de yer vermeye çalışıyor, ilçemizde giderek yükselen tarımsal etkinliği desteklemeye çalışıyoruz. Bu manada köylerimizin mahalleye dönüşmesinin ardından kırsal mahallelerimizi kalkındırmaya yönelik çalışmalarımıza da hız vermiş bulunmaktayız. Tarımsal kalkınma hedefiyle kırsal mahallelerimizde yürüttüğümüz çalışmalar ile alt yapıdan yol çalışmalarına, tretuvar çalışmalarından mahalle konaklarına, köprü yapım çalışmalarından meydan düzenlemelerine kadar pek çok konuda kırsal mahallelerimizde fiziki iyileştirme sağlıyor, düzenlediğimiz eğitim seminerleri ile çiftçimizi daha donanımlı hale getirmeyi hedefliyoruz. Tüm bunlara ilave olarak çiftçi mallarını koruma adına oluşturduğumuz Çiftçi Malları Koruma Kurulu ile üreticilerimizin yetiştirdiği ürünlerin zarar görmesini önleyerek çiftçimizin göreceği zararı asgari seviyeye indiriyoruz. Ayrıca birçok kırsal mahallemizde asfalt, tretuvar, camilerimizin bakım, onarım ve çevre düzenlemesi çalışmaları ile çocuk parkı ve futbol sahası yapımı gibi konularda da çalışmalarımız tüm hızıyla devam ediyor” dedi.

MAKİNELER İNEGÖL´DE ÜRETİLDİ

Belediye olarak 15 adet Ceviz Soyma Makinesini kırsal mahalle muhtarlarına teslim edeceklerini ifade eden Aktaş, toplam maliyeti 50 bin TL olan ceviz soyma makinelerinin İnegöllü Hilal Makine firması tarafından üretildiğini belirterek, “Sevindirici bir tarafı da bu makineler İbrahim Balkal kardeşimizin sahibi olduğu İnegöllü Hilal Makine firması tarafından üretildi. Hem İnegöl´de bir teknoloji üretiliyor, hem de İnegöl´de çiftçiler tarafından kullanılıyor. Bugün dağıtım yapılacak kırsal mahallelerimiz Tüfekçikonak, Kocakonak, Mezit, Mesruriye, Gazelli, Aşağıballık, Kınık, Kayapınar, Eskikaracakaya, Karagölet, Sarıpınar, Hamamlı, Turgutalp, Kurşunlu ve Hayriye´dir. Ceviz soyma makinelerimiz aynı anda 100 kilogram ceviz soyma kapasitesine sahiptir. Bu makineler sayesinde ceviz içinin zedelenme zayiatı, zaman ve işgücü kaybı ve aynı zamanda cevizin kabuğundan ayrıştırılması esnasında ellerde oluşan ve uzun süre çıkarılamayan leke ve kirlenmeler önlenmiş olacaktır. Ceviz soyma makinelerimizin çiftçimize ve kırsal mahallelerimize hayırlı olmasını diliyor, her daim üreticimizin, çiftçimizin yanında olduğumuzun altını bir kez daha çizmek istiyorum” şeklinde konuştu. NEVZAT KAHVECİ

Güncelleme Tarihi: 27 Ağustos 2016, 10:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER