KORONA DA BAŞA DÖNDÜK

KORONA DA BAŞA DÖNDÜK

Türkiye genelinde olduğu gibi İnegöl’de alınan sıkı tedbirler sonrası vaka sayılarında çok ciddi düşüş yaşanmıştı. 1 Temmuz itibariyle başlayan kontrollü normalleşme sürecinde maskelerin atılması, sosyal mesafenin kaybolması ve özenli yaşamın dışına çıkılması vaka sayılarında artışa neden oldu. Sağlık Bakanlığı’nın “Hayat Eve Sığar” uygulamasında ki risk haritasında İnegöl mavi durumundan kırmızı durumuna geçmeye başladı. Geçtiğimiz ay İnegöl Devlet Hastanesinde günde 30-40 test yapılırken, bu rakam 10 kat artarak günde 350-400’e kadar çıktı.

Kontrollü normalleşme kararının ardından geçen yaklaşık 1 aylık sürede İnegöl’de tehlike çanları çalmaya başladı. İnegöl'de geçtiğimiz aylarda vaka sayıları günlük 20'yi geçmezken, şuan ortalama vaka sayısı 60'a yakınlaştı. Geçtiğimiz ay günlük 30-40 test yapılırken, şuan İnegöl Devlet Hastanesinde günde 350-400 test yapılıyor. Yoğun bakım ünitesinde ise, 10 kişi koronavirüs nedeniyle yatarken, servislerde ise 15 kişi tedavi oluyor.

HARİTA KIZARIYOR

Sağlık Bakanlığı’nın “Hayat Eve Sığar” uygulamasında ki risk haritasında İnegöl mavi durumundan kırmızı durumuna geçmeye başladı.

MUTANT VİRÜS ETKİSİ

Vaka sayılarının bu kadar hızlı yükselmesine etken olarak yayılım hızı daha yüksek olan mutant virüs olduğu öne sürüldü.

BURSA’DA DA VAKALAR ARTTI

Haziran ayı öncesinde 90’a kadar inen ve uzun süre 90-120 bandında devam eden günlük vaka sayısı şuan 400’ü aştı. Türkiye genelinde vaka sayılarının 16 bini geçtiği göz önüne alınırsa, dördüncü dalganın da bu tırmanışla başladığı anlaşılıyor.

ARTAN VAKA SAYILARI BURSA'DA YENİ BİR KAPANMANIN HABERCİSİ Mİ?

Yasakların kaldırılmasıyla ve normalleşme sürecinin başlamasıyla insan hareketliliği arttı. Vaka sayıların yükselmesi akıllara, 'Yeni bir kapanma gelir mi?' sorusunu getiriyor. Konuyla ilgili konuşan yetkililer, "Vaka sayılarındaki artış beklediğimizden daha hızlı seyrediyor. 4-5 bin vaka sayılarından 16 binlere ulaştık. Bu vaka artışları henüz hastanelere yansımadı. Virüs enfeksiyonu ilk 5 günden sonra ağırlaşmaya başlıyor. Önümüzdeki bir hafta içinde hastaneye yatışların hızlı bir şekilde artacağını düşünüyoruz. Bu artış hızı devam ederse yeni bir kapanma kaçınılmaz olabilir" dedi.

VALİ CANBOLAT VATANDAŞLARI UYARDI

Bursa Valisi Yakup Canbolat, Bursalıları artan vaka sayısına karşı uyardı. Vali Canbolat, paylaşımında, "Kıymetli Bursalı hemşehrilerim, son günlerde ilimizde de vaka sayılarında artış yaşamaktayız. Lütfen aşımızı olalım, maske, mesafe ve temizlik kurallarına uymaya titizlikle devam edelim" dedi.

nevzat

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER