Korsan Kitap Baskını

Bursa Emniyet Müdürl

Korsan Kitap Baskını
Bursa Emniyet Müdürl

Bursa Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şubesi tarafından, Bursa merkez ve İnegöl’ün de aralarında bulunduğu 3 ilçede, Telifsiz basılan Nutuk için aldıkları barkodu korsan kitaplara yapıştırıp satanlara yönelik operasyon düzenlendi. Operasyonda çok sayıda korsan kitaba el koyulurken, 5 kişi hakkında işlem yapıldı.
Bursa merkez, İnegöl, Gemlik ve İznik ilçelerinde bazı kişilerin piyasaya korsan kitap sürdüğü yönündeki bilgi üzerine harekete geçen Bursa Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube Müdürlüğü ekipleri, üç ilçede eş zamanlı operasyon düzenledi. Polis kamerası tarafından da kayıt altına alınan operasyonlarda zanlıların evlerinde ve kiraladıkları depolarda çok sayıda korsan kitaba el konuldu. Zanlıların korsan kitapları iş yerlerinde bulundurmadıkları, aldıkları siparişler üzerine ev ve depolarda sakladıkları kitapları piyasaya sürdüklerini belirleyen polis, operasyonda piyasa değeri 250 bin lira olan 8 bin 20 adet korsan kitap, 3 bin 207 adet sahte bandrol, 4 bin 440 adet korsan kartonet, bin 4 adet korsan DVD film, 945 adet korsan CD-film, 893 adet korsan DVD Oyun ile suçta kullanılan 2 adet bilgisayar kasası ve harici harddisk ele geçirildi. Olayla ilgili daha önce de aynı suça karışan kişilerin bulunduğu 5 zanlı hakkında "5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa Muhalefet" suçundan işlem yapıldı. Polise verdikleri ifadelerinde, korsan kitapları bulundurduklarını itiraf eden zanlılar tutuksuz yargılanacak.
KORSAN’DA 'KAMPANYA’
Bursa Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube dedektiflerinin yaptıkları incelemelerde, piyasaya korsan kitap süren kişilerin, kitap almak için işyerine gelen vatandaşlara "Bu kitabın bir önceki baskısında yüzde 35 indirimli kampanya var, istersen yan taraftan onu getireyim' diyerek müşterilerine depodan getirdikleri korsan kitapları verdikleri belirlendi. Vatandaşların da bandrolü görünce 'gerçek kitap alıyorum' hissine kapıldığını belirleyen Bursa Emniyet Müdürlüğü, korsan materyallerin tespiti ve suçluların yakalanmasına ilişkin mücadeleyi aynı kararlılıkla devam ettireceği belirtildi.
Operasyonda ele geçirilen korsan kitaplardaki bandrolleri incelemeye alan uzman polisler, Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan telif hakkı olmayan Nutuk kitabı için alınan bandrollerin yapıştırıldığını tespit etti. Konsan kitapçılarının, telif hakkı olmayan Nutuk için aldıkları bandrolleri telifi yüksek olan kitaplara yapıştırarak menfaat temin ettikleri belirlendi. Yapılan incelemede 2009 yılında bakanlıktan Nutuk için alınan 1 milyon bandrolün de korsan kitaplara yapıştırıldığını ve yapıştırılmaya devam edildiğini tespit eden emniyet, ülke genelinde korsan kitapçılara yönelik denetimleri sıklaştırdı. Henüz yakalanamayan bir kişinin kurduğu şirket üzerinden Nutuk için 1 milyon bandrol aldığı öğrenildi.
Öte yandan, kitaplarda bulundurulması zorunlu olan bandroller Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 22 kuruştan satılıyor.

 

Güncelleme Tarihi: 09 Nisan 2012, 02:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER