KOSOVA KOLEJİ´İNDE 12 MART BAYRAM COŞKUSU

12 Mart İstiklal Marşı´nın kabul edilişinin 97. ve Mehmet Akif Ersoy´u anma etkinlikleri kapsamında Özel Devrim Kosova Ortaokulu´nda düzenlenen törende bayram coşkusu yaşandı.

KOSOVA KOLEJİ´İNDE 12 MART BAYRAM COŞKUSU

Tören, Özel Devrim Kosova Ortaokulu Müdürü Erol Baştürk´ün günün anlam ve önemini belirten konuşmasıyla başladı. Ardından İstiklal Marşı´nı en güzel okuma şiir yarışması düzenlendi. Yarışma sonrası Mehir Miray Atıcı birinci, Şevval Gizem Kırbaş ikinci, Sılanur Kaymiş üçüncü oldu. Törende, müzik öğretmeni Özge Çalışkan, İstiklal Marşı´ının bestelenme aşamaları ile ilgili bir sunum yaptı. Son olarak İstiklal Marşı´nın yazılış serüveni ve milli marş olarak kabul edilişi dramatize bir anlatımla öğrencilere sunuldu. Kapalı Spor Salonunda düzenlenen törende öğrenciler keyifli, coşkulu ve yerine göre duygusal dakikalar geçirdi.

Törende konuşan Okul Müdürü Erol Baştürk, “İstiklal Marşı bayrak gibi bir devletin simgesidir. İstiklal Marşı toplumdaki bağımsızlık coşkusunu arttırır, toplum bilincini güçlendirilir. Mehmet Akif Ersoy´un yazdığı ve kitabına dair almayarak kahraman ordumuza armağan ettiği milli marşımız mecliste okunduğunda çok beğenilmiş ve defalarca okunarak ayakta alkışlanmıştır. Son derece yoksul olmasına rağmen, sırtındaki paltosu bile emanet olmasına rağmen yarışmaya konan 500 liralık ödülü almamış, bu görevi ordu ve milletimiz adına yerine getirdiğini söylemiştir” dedi.

Müdür Baştürk, “Mehmet Akif, milli marşı Ankara´daki Tacettin Dargahı´nda yazmıştır. Bu sürece tanıklık eden Akif´in oğlu, babasının milli marşı yazarken büyük ızdıraplar çektiğini, günlerce uyumadığını anlatmıştır.

Vatan şairimiz Akif Ersoy, İstiklal Marşımızla yüce milletimizin Kurtuluş Savaşı´nda gösterdiği azmini, bağımsızlık aşkını, hür yaşama iradesini en parlak ve en güçlü şekilde ifade ederek, milletimizin cesaret, kahramanlık ve eşsiz mücadele azmini en güçlü şekilde ölümsüzleştirmiştir. Milletimizin gönül dünyasını en veciz şekilde dizelere dökerek bizlere her zaman moral ve güç kaynağı olmuştur. Milli Marşımız milletimize güç aşılamıştır, umut aşılamıştır. Kim bu cennet vatanın uğruna olmaz ki feda? Şu heda fışkıracak toprağı sıksan şu heda! Canı, Cananı bütün varımı alsın da hüda, etmesin tek vatanımdan beni dünyada cüda. Bu duygularla İstiklal Marşımızın TBMM´de kabulü ve Mehmet Akif Ersoy´u Anma gününde başta büyük önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, vatan şairi Mehmet Akif Ersoy´u, aziz şehitlerimiz ve kahraman gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyor, saygı ve sevgilerimizi sunuyorum. M.Akif´in deyişiyle ‘´Allah bu millete bir daha İstiklal Marşını yazdırmasın´´ dedi.

Güncelleme Tarihi: 14 Mart 2018, 09:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER