KOSOVA ROBOT KULÜBÜNDEN TÜRKİYE DERECESİ

6-7 Nisan 2019 tarihlerinde Gebze Teknik Üniversitesi Robotik ve Otomasyon Kulübü tarafından düzenlenen II. Uluslararası Gebze Teknik Üniversitesi Kelebek Robot Olimpiyatları’nda Rüzgar Tuna Tomaç, Ömer Temelci, Sefa Akgün, Deniz Nurettin Oğuz, Deniz Ege Erol, Muhammed Emin Şeşka, Fehmi Muhammed Akgün, Egehan Ergül ve Okay Işıkdoğdu’nun katıldığı yarışmada Özel Devrim Kosova Ortaokulu Robot Kulübü öğrencilerinden Okay Işıkdoğdu Türkiye 6’ncısı oldu.

KOSOVA ROBOT KULÜBÜNDEN TÜRKİYE DERECESİ

Yurt içi ve yurt dışından tüm lise ve üniversite öğrencilerinin yanı sıra robotiğe meraklı herkesin izleyici veya yarışmacı olarak katılabileceği yarışmada Kosova Eğitim Kurumları Robot Kulübü Mini Sumo, Çizgi izleyen ve Hünkâr Çayırı arazisi olmak üzere 3 kategoride yarışmaya katıldı. Yarışmada öğrenciler dışında değişik kurumlardan öğretmenler de yarıştı. Öğrencilerinin namağlup ve hiç hata yapmadan ilerlediği yarışmada final karşılaşmasında İstanbul Florya Anadolu Meslek Lisesi bilgisayar öğretmenine yenildi. Okay Işıkdoğdu Akrep ismini koyduğu mini sumo robotuyla Türkiye 6’ncısı oldu.

Okul Müdürü Erol Baştürk, “Kosova Eğitim Kurumları Robotik Kodlama kurulduğu günden bu yana, okul içi ve okul dışında teknik, sosyal ve kültürel alanlarda faaliyet göstermektedir. Kulüp, bünyesindeki tüm mühendis adaylarının çeşitli uzman disiplin alanlarında bilgi ve becerilerini geliştirmekle beraber diğer öğrenciler için ise robotik ve elektroniği hobi haline getirmek ve ilgi alanlarına yönelebilmeleri için sosyal bir faaliyet oluşturmayı amaçlıyoruz. Kulübümüz, temel yapılanmasıyla yarının dinamik ve parlak mühendis adaylarına teorik bilgilerini pratiğe çevirme şansı veriyor ve üyeler arası paylaşımlarla önemli bir bilgi aktarımı sağlıyor. Ekibinin çoğunluğunu Mühendislik merakı olan öğrencilerden oluşmaktadır. Kosova Eğitim Kurumları Yönetim Kurulu Başkanı Devrim Kosova’nın desteğiyle kurmuş olduğumuz 2 Kodlama Atölyesinin meyvelerini toplamaya başladık. Toplam 40 laptop, 2 adet 3d yazıcı, 2 drone, 13 mini sumo, 5 çizgi izleyen 4 arazi robotu, 3 Ev3 core set, 4 set wedo 2.0’dan oluşan robot filomuzla Türkiye’deki robot yarışmalarında iddiamızı her geçen gün robot yarışmalarındaki dostluklarımız ve işbirliği yaptığımız okullar sayesinde arttırıyoruz. Özel kurduğumuz robot çalışma masaları, Dohyo adını verdiğimiz özel robot dövüş alanımız ve çizgi izleyen robot parkurları sayesinde, özel çalışmalar yaparak okulumuzun ve İnegöl’ümüzün adını uluslararası robot yarışmalarında duyurmaya çalışıyoruz. Öğrencimizi ve öğretmenlerimizi elde ettiği başarıdan dolayı kutlarım. Başarılarının devamını dilerim” dedi.

Meral

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER