Küçükçalık, Toplam Kalite Yönetiminde Bursa’yı Temsil Edecek

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından başlatılan Toplam Kalite Yönetimi Uygulamaları kapsamında, kaliteli okul kategorisinde İnegöl’ü temsilen Bursa’ya giden Nuh Mehmet Küçükçalık Anadolu Lisesi, finale kalarak Türkiye genelinde Bursa’yı temsil etmeye hak kazanan 3 okul arasına girdi.

Küçükçalık, Toplam Kalite Yönetiminde Bursa’yı Temsil Edecek

Geçtiğimiz yıl Şubat ayında başlayan süreçte öncelikle İnegöl’de 17 lise arasında birinci olan Nuh Mehmet Küçükçalık Anadolu Lisesi, daha sonra Bursa’da tüm ilçeler tarafından gönderilen 3’er okul arasında finale kaldı. Dün itibariyle Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü Kalite Komisyonu tarafından saha çalışmalarının başladığını ifade eden Nuh Mehmet Küçükçalık Anadolu Lisesi Müdürü Müslim Serbest, Bursa’yı Türkiye’de temsil etmek için ellerinden gelenin en iyisini yapacaklarını belirtti.

Okul olarak Toplam Kalite Uygulamasına 2007 yılında başladıklarını belirten Müslim Serbest, “Milli Eğitim Bakanlığı Toplam Kalite Yönetimi Uygulamaları çerçevesinde, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüzden, 3 Şubat 2013 tarihinde okullara gönderilen resmi yazı ile tüm okullarımızdan, kaliteli kurum veya ekip kategorilerinde hazırlık yapılması istendi. Bu konuda bir kitapçık hazırlanması istenmişti. Okulumuz da 2007 yılında başlatmış olduğu Toplam Kalite Uygulamasını, 2010 yılından itibaren ciddi anlamda yürütmekteydi. Bu yazı ile birlikte rapor hazırlandı. Ve bu rapor, tüm okullardan gelen diğer raporlarla birlikte, önce İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünce değerlendirildi. Ve ilk 3’e girenler daha sonra İl Milli Eğitim Müdürlüğüne değerlendirilmek üzere gönderildi. Bu süreç içerisinde Kaliteli Okul kategorisinde 144 kriteri içeren bir raporu sunmuştuk. İlde de finale kaldığımızı, geçtiğimiz hafta öğrendik. Bugünde Kalite Komisyonu okulumuzu ziyaret ederek, incelemelerde bulundu. Kendilerinden gördüğümüz kadarıyla olumlu intibalar uyandırdığımızı düşünüyoruz. 2 kategoride yani ilköğretimler kendi aralarında, liseler kendi aralarında ve yine Genel Müdürlükler bazında ayrı ayrı bu süreç değerlendirilmekte. Okulumuz Gemlik Anadolu İmam Hatip Lisesi ve Bursa Gazi Anadolu Lisesiyle birlikte finale kalan okullar arasında. Bu 3 okuldaki saha ziyaretlerinden sonra bir karar verilecek. Bu süreçte önümüzdeki günlerde bizlere iletilecek. Bugün saha ziyaretleri yapılıyor. 18 Nisan’a kadar bunun değerlendirmesi yapılacak. Daha sonra 21 Nisan -12 Mayıs 2014 tarihlerinde de il birincileri, Türkiye genelinde illerini temsil edecekler. Bizim amacımız tabi ki, Bursa’yı Türkiye’de temsil etmek. Eğer bu konuda temsil edebilirsek çok mutlu olacağız. Ayrıca tabi gerek ilçede gerekse ilde finallere kalmaktan dolayı, ayrıca ödül törenleri ve paylaşım toplantıları olacak. Ama Türkiye çapında da ilk 10’a girersek, yine Bakanlıkça saha ziyaretleri yapılacaktır. Bu süreç Haziran ayına kadar devam edecek. Okul olarak  bu süreçte tabi ki bir ekibimiz var. Müdür Başyardımcımız Mustafa Öztürk’ün başkanlığında bu süreçler sürekli olarak faal durumda. Onların da alt süreçleri devam ediyor. Her bir süreç sahibi arkadaşımız, yapmış olduğu çalışmaları sürekli olarak dosya haline getirmekte. Onlarla ilgili çalışmaları Müdür Başyardımcımıza sunmakta. Bu arkadaşlarımız fedakarca, gönüllülük esasıyla çalıştılar. Bizlere yardımcı oldular. Ben başta Müdür Başyardımcım Mustafa Öztürk olmak üzere, görev alan tüm öğretmenlerime teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

 

Güncelleme Tarihi: 15 Nisan 2014, 09:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER