Kurşunlu Göleti Suya Kavuştu

Bursa Büyükşehir Belediyesi, İnegöl’e bağlı Kurşunlu’daki Sulama Göletini suya kavuşturdu.

Kurşunlu Göleti Suya Kavuştu

30 Mart yerel seçimleri öncesinde söz verilen çalışma bitirilerek, Çayköy deresinin suyu, yaklaşık5 kilometremesafeden, kapalı sistemle Kurşunlu Göletine akıtıldı. Böylece Kurşunlu’daki üreticiler yaşanan kuraklıktan etkilenmeyecek.

TÜM KIRSALIMIZLA İLGİLİ ÇALIŞMALARA DEVAM EDİYORUZ

İnegöl’e bağlı Kurşunlu’daki Sulama Göletini suyla buluşturan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, geçtiğimiz hafta sonu İnegöl Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Belediye Başkan Yardımcısı Eşref Yiğit ve BUSKİ görevlileri ile gölette incelemelerde bulunarak, “Büyükşehir Belediyesi olarak yeni dönemde tüm kırsalımızla ilgili çalışmalara devam ediyoruz. 17 ilçemizin tüm üretim bölgelerinde, çiftçilerimizin ve tarımla uğraşan tüm vatandaşlarımızın üretimine katkı sağlamak konusunda en büyük desteği artık Büyükşehir ve ilçe belediyeleri veriyor. İnegöl Kurşunlu’da üretici için gerçekten önem taşıyan ve üretimin can damarı yatırımlardan biri olan sulama suyu meselesi çözüldü” dedi.

5 BİN 200 DEKAR ALAN SADECE ÇİLEK ÜRETİMİNDE KULLANILIYOR

Başkan Altepe, konuyla ilgili çalışmaları anlatarak, “Büyükşehir Belediyesi olarak BUSKİ kanalıyla ve diğer kuruluşlarımızla birlikte vatandaşlarımızın dertlerine çare bulmaya gayret ediyoruz. İnegöl Kurşunlu’da çilek üretimi önemli ölçüde yapılıyor. Yaklaşık 5 bin 200 dekar alan sadece çilek üretiminde kullanılıyor. Daha önce burada önemli sıkıntılar yaşanıyordu. Bu göletin boş olduğu bizlere iletildi ve yakın mesafede bulunan Çayköy Deresi suyunun bir kısmının Kurşunlu Göletine bağlanması istendi” diye konuştu.

GÜZEL BİR ÇALIŞMA GERÇEKLEŞMİŞ OLDU

Çiftçilerin isteği üzerine hemen çalışmalara başladıklarını hatırlatan Başkan Recep Altepe, “Yaklaşık400 milimetreçapındaki çelik borularla, 5 kilometremesafeden Çayköy Deresi’nin suyu artık Kurşunlu Göleti’ne taşınıyor. Aynı zamanda sadece gölet havzası değil, dere yatağının suyu da gölete ulaştırılmış oluyor. Bölge tarımına ve özellikle çilek üretimine büyük destek sağlayacak olan güzel bir çalışma gerçekleşmiş oldu” dedi.

İSTEK, GÖLETİN, ÇAYKÖY DERESİ  SUYU İLE BULUŞTURULMASIYDI

İnegöl Belediye Başkanı Alinur Aktaş ise, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’ye örnek çalışmalarından dolayı teşekkür ederek, “İnegöl her ne kadar sanayi ilçesi gibi görünse de, aynı zamanda da bir tarım ilçesidir. Büyükşehir Belediyesi de bu konuya çok hakim. Bizlere Kurşunlu bölgesine yaptığımız tüm ziyaretlerde ilk söylenen bu Göletin, Çayköy deresi  suyu ile buluşturulmasıydı. Bugün 3,5 - 4 ay gibi kısa bir dönemde bu çalışmanın gerçekleştirilmiş olmasının sevincini yaşıyoruz” dedi.

Çileğin yanı sıra ayçekirdeği üretimi yapılan alanların da suya kavuşan Kurşunlu Sulama Göletinden faydalanacağını hatırlatan Aktaş, İnegöl’ün merkezinde ve köylerinde Büyükşehir Belediyesi ile birlikte daha çok çalışma yapılacağını ifade etti.

 

Güncelleme Tarihi: 04 Ağustos 2014, 09:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER