KURTULMUŞ’LU TABELA İNDİRİLDİ

11 Temmuz’da

KURTULMUŞ’LU TABELA İNDİRİLDİ
11 Temmuz’da


11 Temmuz’da olağanüstü kongreyle başlayan ve Necmettin Erbakan taraftarlarının başvurusu üzerine Ankara 10. Sulh Hukuk Mahkemesinin partiyi kayyuma devresi sonrası Genel Başkan Prof. Dr. Numan Kurtulmuş’un Genel Başkanlıktan ve partiden istifası ile devam eden sürecin ardından, partide 17 Ekim 2010 tarihinde  Ankara’da yapılacak olan büyük kurultay için geri sayım başlarken, SP İnegöl İlçe binası önündeki ‘Numan Kurtulmuş’lu tebela değiştirildi.
SP'nin 11 Temmuz'daki olağanüstü kongresi, Genel Başkan Numan Kurtulmuş ile Milli Görüş hareketinin lideri Necmettin Erbakan ve taraftarları arasında çekişmeye sahne olmuştu. Seçimi Kurtulmuş'un listesi kazanınca Erbakan'ın oğlu Fatih Erbakan ve kızı Elif Erbakan Altınöz yeni yönetimde yer alamadı. Fatih Erbakan, Kurtulmuş'u istifaya çağırırken, kongrenin yenilenmesini isteyen delegeler dilekçe toplamaya başlamıştı. Parti kurucularından ve Erbakan tarafında yer alan, Mustafa Kamalak ve kongre delegesi Hasan Bitmez, toplam 650 delegenin olağanüstü kongre talebini içeren dilekçelerini genel merkeze vermiş ardından bu dilekçeler bazı delegeler tarafından geri çekilmişti.
Gelinen süreçte olağanüstü kongre için yeterli imza sayısı da tartışma konusu oldu. Konu hakkında Erbakan'ın kurmaylarından Şevket Kazan'ın, CHP Genel Sekreteri Önder Sav'dan bilgi aldığı konusu da uzun süre tartışma konusu oldu.
Saadet Partisi'nde 11 Temmuz'da yapılan kurultayın ardından başlayan olağanüstü kongre tartışmalarında gelinen nokta “kayyum”la sonuçlandı. Başta Oğuzhan Asiltürk`ün ve 10`dan fazla kişinin Saadet Partisi kongresini mahkemeye taşıması sonrası açılan davalarda Saadet Partisi yönetiminin hukuken geçerli olmadığı iddia edilerek partinin kayyuma devredilmesi ve kayyum tarafından yönetilmesi istendi. SP olağanüstü kongre sürecine dair Ankara 10. Sulh Hukuk Mahkemesinde görülen davaya ilişkin son duruşmasında çıkan karara göre, 11 Temmuz’da yapılan olağanüstü kongrenin geçersiz olduğu iddiaları haklı bulundu. Ankara 10. Sulh Hukuk Mahkemesi, Saadet Partisi'nde olağanüstü kongre çağrısı yapmak üzere, Mustafa Kamalak, Hasan Bitmez ve Şerafettin Kılıç'ın görevlendirilmesine karar verdi. Mahkeme, bu 3 üyenin açılış, kongre divan teşkili, tüzük ve program tadil komisyonları teşekkülü, tüzük ve program tadil komisyonlarının raporlarının okunması, genel başkan, genel idare kurulu asıl ve yedek üyelerinin, yüksek disiplin kurulu asil ve yedek üyelerinin seçimi gündemi ile Saadet Partisi Olağanüstü Kongresini çağırmakla görevlendirilmelerini kararlaştırdı.
Bu baş döndürücü gelişmelerin ardından, Numan Kurtulmuş, “Artık bu yapı içerisinde siyaset yapma imkanı kalmamıştır. Daha fazla kavgaya yeni Kerbela denemelerine vesile olmamak için arkadaşlarımla birlikte bu genel kurula girmiyor ve katılmıyoruz” diyerek, Genel Başkanlıktan ve partisinden istifa etti.
Saadet Partisinde, 17 Ekim 2010 Pazar günü  yapılacak olan büyük kongre hazırlıkları sürerken, İnegöl İlçe binasının önündeki, eski Genel Başkan Numan Kurtulmuş’un resminin olduğu tabela dün indirilerek, yerine “Yeni Bir Dünya”, “Yeniden Büyük Türkiye’den doğuyor” yazılı tabela asıldı.

Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2010, 03:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER