MERAK EDİLEN SORULARA TABAN’DAN CEVAP

MERAK EDİLEN SORULARA TABAN’DAN CEVAP

Belediye Başkan yardımcıları ve daire müdürlerinin katıldığı toplantıda basın mensuplarının sorularını cevaplayan Başkan Alper Taban, TOKİ, İnegölspor, Cumhurbaşkanlığı yatırım ofisi ve eski başkan yardımcılarının durumlarıyla ilgili açıklama yaptı.


TOKİ ÇALIŞMAMIZDA HİÇBİR EKSİKLİK YOK
TOKİ konusunda son durumu değerlendiren Taban, “TOKİ çalışmamızda hiçbir eksiklik yok. Seçim öncesinde ne söylediysek harfiyen plan program işliyor. TOKİ’nin açıkladığı yatırım yapacak yerlerde İnegöl yok. Neden yok? Biz çalışmayı vereli 2-3 aylık bir zaman dilimi oldu. TOKİ’nin burada Karalar bölgesinde Kampus bölgesinin üzerinde bir alanı var. 338 dönümlük bu alan kendileri bir proje çizecekler. Bu proje çizildikten sonra bizde kamuoyuyla paylaşacağız ve resmi başvurularınızı yapın diyeceğiz. Seçim arefelerinde açıklanan yerler ise, 2-3 yıllık bir çalışmanın ürünü. Yani TOKİ’ye başvurular yapılmış, plan projeleri çizilmiş ve kamuoyuna burayı da yatırım programına aldım diyerek duyurmuş. Dolayısıyla bizim plan ve programımızda herhangi bir değişiklik söz konusu değil.”


ARTIK YENİ SEZONA DAİR ŞEYLER SÖYLEMEK LAZIM
İnegölspor’a verilen desteklerle ilgili soruyu da cevaplayan Taban, “Eşref Güç başkanımızın basın açıklamasını okuduğumda orada Alper başkanımızdan destek alacağız. Eşref başkan herhalde benim destek verdiğimi unuttu. 16-17 aylık süreçte ben İnegölspor’a elimden geldiğince destek olmaya çalıştım. İnegölspor bizim değerimiz. İnegölspor’u gerçekten şehrin tanıtımında kullanmak istiyorum. Bununla ilgili de elimden gelen gayretin fazlasını göstereceğim. Bundan kimsenin şüphesi olmasın. Ama bunu çok akılcı yöntemlerle yapmamız lazım. Yani bunu ben yürüyen bir yönetim sisteminin içerisinde, var olan işin başında olan bir yönetim varken konuya direk olarak el atmam çok doğru olmaz diye düşünüyorum. Yani yöneticilerimiz bununla alakalı süreçte belki biz bundan sonraki süreci devam ettirmek istemiyoruz gibi bir niyetleri olursa o zaman mutlaka şehrin Belediye Başkanı olarak bununla direk olarak ilgilenmem gerekir. Ama şu süreçte yine istişareli, koordineli bir şekilde omuz omuza devam ettireceğiz. Ama artık yeni sezona dair şeyler söylemek lazım. Bu sezon belli oldu. Bundan sonraki sezona dair hem de mali yapının kesinlikle disiplin altına alınarak daha doğru bir şekilde sevk ve idaresi noktasında bizde elimizden gelen gayreti ortaya koyacağız. Bununla ilgili Büyükşehir Belediye Başkanımızın da destekleri var. Yine İnegölspor’u seven, değer veren tüm kurum ve kuruluşların desteğini de alarak bunu deva ettireceğiz.”


CUMHURBAŞKANLIĞI YATIRIM OFİSİNİ İNEGÖL’E DAVET ETTİK
“Ekonomi adı altında bir başlığımız vardı. İnşallah Nisan ayının sonu veya Mayıs ayının başı gibi Cumhurbaşkanlığı yatırım ofisini İnegöl’e davet ettik. Müteahhitler Derneği Başkanlığımızla beraber onlara şehrimizi tanıtmak, hem ülke dışında gitmiş oldukları yatırımcı ziyaretlerinde İnegöl’ün tanıtımıyla ilgili kendilerinden bu şehri tanıtarak bu şehrin farklı yeni sektörlere kazandırılabilmesi adına kendimize bir kapı aralamak istiyoruz.”


KATI ATIK BEDELLERİ NASIL TAHSİL EDİLECEK?
Taban, “Bu tam olarak meclisten geçmiş değil. Geçtiğimiz oturumda bu konu gündeme geldi. Bir taraftan plan bütçe komisyonuna, bir taraftan da hukuk komisyonuna sevk edildi. Bu önümüzdeki ilk mecliste karar aşamasına gelecek. Eğer Büyükşehir Belediyemiz su faturalarıyla bunu tahsil etmeme kararı alacaksa o zaman ilçe belediyeleri kendileri bunların tahakkuklarını gerçekleştirip beraberinde vatandaşlara fatura edilecek. Nasıl ki bugün çevre temizlik vergisi ödüyorsunuz, o verginin altında veya içinde olabilir. Bunun mevzuatının el verdiği şekliyle demem daha doğru olur. Ama henüz daha nokta konmadı. Onunda kararını yapacağımız ilk mecliste alırız.”


EMEKLİLİK SÜRELERİ DOLDU
Belediye Başkan yardımcıları Gülhan Şahin ve Sabri Günaydın’a emekli olmaları konusunda bir talebinin olup olmadığının sorulması üzerine Taban, “2 başkan yardımcımı da çağırdım. Normal şartlarda emeklik sürelerinin dolduğunu, ancak yaş haddinden dolayı devam edebileceklerini, buna da saygı duyabileceğimi ifade ettim. Onlar da devam etme yönünde karar aldıklarını söylediler. Ben yeni bir ekip, yeni bir oluşum kurduğumu belirttim. Kendilerinden de anlayış beklediğimi söyledim. Bunu da karşılıklı görüşerek çözdük”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER