Mobilyacılar, Rusya Pazarına Tataristan’dan Girecek

Türkiye’den Ru

Mobilyacılar, Rusya Pazarına Tataristan’dan Girecek
Türkiye’den Ru

Türkiye’den Rusya’ya yapılan mobilya ihracatının 40 milyar dolardan kısa vadede 100, uzun vadede de 500 milyon dolara çıkarmayı hedefleyen mobilyacılar, Tataristan’a çıkarma yaptı. Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) ve Tataristan Cumhuriyeti Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından Kazan’da düzenlenen “Tataristan Türkiye Mobilya Ticaret ve Yatırım Forumu”nda iki ülke mobilyacıları ikili görüşmelerle mobilya yatırımlarını değerlendirdi.

Tataristan Ekonomi ve Ticaret Bakanı Ravil Zaripov, “Altyapısı hazır arsa tahsisinden, mevcut binaların kullanımına kadar birçok avantaj sağlıyoruz. Türk dostlarımızla işbirliği yapmaktan onur duyarız” dedi.

TUSKON Başkanvekili Ramazan Davulcuoğlu da, Avrupa ülkelerinde kişi başı mobilya harcamalarının 450 dolar seviyesinde olmasına karşın, Rusya’da bu rakamın 37 dolar olduğunu, bunun da Türk mobilyacıları açısından büyük avantaj taşıdığını söyledi.

TUSKON tarafından düzenlenen foruma İnegöl, Kayseri, Ankara’dan 55’i firma sahibi 66 Türk işletmeci katıldı. 97 Tatar mobilyacının da hazır bulunduğu zirvenin moderatörlüğünü Tataristan Ekonomi ve Ticaret Bakanı Ravil Zaripov’un yapması dikkat çekti. Zirveye, 32 mobilyacı yatırımcıyla katılan TUSKON çatısı altında faaliyet gösteren İnegöl Sanayici ve işadamları Derneği (İNSİAD), damgasını vurdu. Zirvenin açılışında yaptığı konuşmada Tataristan’ı yatırımcı açısından çok büyük avantajlar taşıdığını belirten Bakan Zaripov, “Altyapısı hazır arsalarımız var. Türk dostlarımız için belki mevcut binaların kullanımını bile sağlarız. Türk yatırımcılarının ülkemize gelmesini ve yatırım yapmasını bekliyoruz. Bu zirve çok önemli. Yapılan ikili görüşmelerde de yatırımlar konuşuldu. Ortak şirket kurulması da masaya yatırıldı. Ülkemiz çok büyük potansiyele sahip. Her yıl binlerce konut yapılıyor. İnsanların yaşam kalitesi arttıkça mobilyaya olan ihtiyaç da artıyor. İnanıyorum ki, TUSKON’un hazırladığı bu zirvenin sonuçlarını, hem kısa vadede hem de uzun vadede alacağız” dedi.

GÜMRÜK İÇİN ÇALIŞMA GRUBU OLUŞTURULACAK

Gümrükteki sıkıntılar için de iki ülke arasında oluşturulacak çalışma gruplarının oluşturulacağını anlatan Tataristan Ekonomi ve Ticaret Bakanı Ravil Zaripov, gümrük işlemlerinin üç saatte bittiğini söyledi. Bakan Zaripov, “Gümrük vergilerinin yüksekliği konusunda da yapılacak düzenlemelerle yatırımcının önünün açılacağına inanıyorum. İki ülke arasında oluşturulacak çalışma grubunun hazırladığı raporu Cumhurbaşkanımıza sunacağız” dedi.

RUSYA’YA DAHA ÇOK MOBİLYA SATACAĞIZ

TUSKON Başkanvekili Ramazan Davulcuoğlu’da,  Türkiye’nin mobilya üretiminde çok iyi noktalara ulaştığını, Türkiye’de mobilya sektöründe 29 bin 346’sı üretici, 32 bin 382’si perakendeci olmak üzere 61 bin 628 firma bulunduğunu kaydetti. Türkiye’de mobilya sektöründe 500 bin kişinin istihdam edildiğini dile getiren Davulcuoğlu, mobilya üretim kapasitesinin 5 milyar dolara ulaştığını açıkladı. Tataristan’ın mobilya açısından önemli bir pazar olduğunu belirten Davulcuoğlu, 3 milyon 780 bin nüfusa sahip olan Tataristan’ın Türk mobilyacısının Rusya’ya açılan kapısı olabileceğine dikkat çekti. Davulcuoğlu şunları söyledi; “Rusya ile Türkiye arasındaki ekonomik ilişkiler her geçen gün daha da gelişmektedir. 2011 İhracatımız 5 milyar 969 milyon dolara, ithalatımız 23 milyar 951 milyar dolar ve toplam ticaret hacmimiz 29 milyar 947 milyon dolar olmuştur. Rusya Federasyonu ve Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlarının verdikleri hedef rakam olan 100 milyar dolarlık ticaret hacmine 2015 yılında ulaşabilmemiz için, TUSKON olarak çalışmalarımızı katlayarak arttıracağımızı huzurlarınızda ifade etmek istiyorum. Biz TUSKON olarak, Rusya’yı çok önemsiyoruz. 4 yurt dışı temsilciliğimizden biri Moskova’da faaliyet gösteriyor. Rusya, mobilya ve inşaat başta olmak üzere birçok alanda Türk yatırımcısı açısından önemli potansiyele sahip. Yapılan bu zirveyle inanıyorum ki mobilyacılarımız Rusya pazarına daha güçlü girecektir. Halen kişi başı 37 dolar mobilyaya para harcayan Rusya halkına daha çok mobilya satacağız. Çünkü Avrupa ülkelerinde bu oran 450 dolarların üzerinde.”

HEDEF, 100 MİLYON DOLARLIK MOBİLYA İHTARACI

İNSİAD Başkanı Ahmet Akıskalı ise, Rusya’ya yapılan 40 milyon dolarlık mobilya ihracatının kısa vadede 100 milyon dolara, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100’üncü yılında da 500 milyon dolara çıkarmayı hedeflediklerini söyledi. Zirveye 32 mobilya yatırımcısıyla katıldıklarını belirten Akıskalı, “İnegöl Belediye Başkanımız Alinur Aktaş’da mobilyacımızla birlikte zirveye katıldı. İkili görüşmelerle mobilyacılarımız Tatar meslektaşlarıyla yatırımları değerlendirdiler. Altı ay içerisinde Rusya Federasyonu’nda üçüncü zirve yapıyoruz. Daha önce Rostov, Don  ve Moskova’da mobilya sektör forumları yapmıştık. Türkiye mobilyasına bu şekilde tanıtım katkısı sunuyoruz. Rusya, Türk mobilyasını daha iyi tanıma fırsatı buluyor. Kazan’daki zirve bunun bir hamlesidir. Tataristan tarafını gerçekten çok iyi hazırlanmış. İnsanlar mal sattıkça karşılıklı yatırımların artacağına inanıyorum. Bu sektöre yatırım yapılacağına inanıyorum” diye konuştu.

Yaptığı ikili görüşmelerde, mobilya satışı için Tatar şirketle anlaştığını belirten Nurhas Mobilya’dan Hasan Güleç ise, zirvenin verimli geçtiğini söyledi.

TÜRKLERİN YATIRIM YAPMASINDAN ŞEREF DUYARIM

TUSKON Heyeti’ni kabul eden Tataristan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov ise, Türk işadamlarının ülkesine yatırım yapmalarından şeref duyacaklarını kaydetti. TUSKON Başkanvekili Ramazan Davulcuoğlu’nun davetine olumlu cevap veren Cumhurbaşkanı Minnihanov, yaz öncesi TUSKON’un davetlisi olarak Türkiye’ye gelerek yatırım zirvesine katılacağını açıkladı. Ülkesinde yatırımcılar için önemli avantajlar sağladıklarını anlatan Minnihanov, “Ziyaretinizle bizleri çok mutlu ettiniz. Ekonomi Bakanlığımız zirveyi hazırlandı. Türk dostlarımızla ortaklık yapmaktan onur duyarız” dedi.

Güncelleme Tarihi: 27 Şubat 2012, 02:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER