MÜSİAD YÖNETİMİ PROJELERİNİ AÇIKLADI

Geçtiğimiz Ocak ayında göreve seçilen Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) İnegöl Şubesi Başkanı Mehmet Döngel ve yönetim kurulu üyeleri, basın mensuplarıyla bir araya geldi. Döngel, yerel yöneticilere İnegöl’e dair sundukları projeleri açıkladı.

MÜSİAD YÖNETİMİ PROJELERİNİ AÇIKLADI

MÜSİAD binasında düzenlenen kahvaltılı toplantıya MÜSİAD İnegöl Şubesi Başkanı Mehmet Döngel, yönetim kurulu üyeleri ve basın mensupları katıldı.

Kahvaltının ardından bir açıklama yapan Başkan Mehmet Döngel, “Yaklaşık 45 gün önce yapılan kongre ile MÜSİAD İnegöl Şubesi yeni yönetimi olarak göreve seçildik. Yönetim olarak çalışmalarımıza hızlı bir şekilde başladık. Basın mensuplarıyla da bir tanışma kahvaltısı düzenleyelim istedik. MÜSİAD’ın yaptıklarını ve yapacakların hep birlikte konuşalım istedik. MÜSİAD 1990 yılında birkaç işadamının kurduğu işadamları derneğidir. Yaklaşık 12 bine yakın üyesi, 2 milyona yakın istihdam edilen insanıyla 60 bine yakın işletmeyi temsil eden, yurt içinde ve yurt dışında faaliyetleri olan dünyanın en büyük işadamları derneğidir. Yurt dışında 93 farklı ülkede, şuanda 223 nokta da temsilciliği bulunmaktadır. MÜSİAD iş dünyasının, ayrıca da sosyal hayatın vazgeçilmez STK’larından birisidir. MÜSİAD’ın vizyonu sadece ticaret yapmak, para kazanmak değil, aynı zamanda ülkesini, vatanını, milletini, bayrağını seven, ahlaklı, namuslu, şerefli insanların yetişmesinde, sosyal hayatta da etkisi olan STK’dır. Yani bizim amacımız sadece para kazanmak değil, devletimizin, milletimizin, her türlü maddi ve manevi yanında olup, sosyal faaliyetlerde de destek sağlamaktır. Bu şekilde MÜSİAD çalışmalarına devam etmekte, devam de edecektir. Bizim iki temel cümlemiz vardır; dürüst ticaret, dürüst ahlak ve yüksek kalitedir. Bu doğrultu da çalışmalarımıza devam ediyoruz. İnegöl’de de güzel projelerimiz olacak. Bu projelerimizi de yönetimimiz süresince yapmaya çalışacağız. Biz birlikte İnegöl’üz, birlikte Türkiye’yiz” dedi.

YENİ FUAR ALANI

Projeleri de açıklayan Döngel, Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin yeni fuar alanı için tahsis ettiği alanın belirlenen günü aştığı için tahsisin iptal olduğunu belirterek, “Türkiye’nin ve dünyanın mobilya üretiminde önemli yere sahip olan İnegöl’e modern Fuar alanı ihtiyacı olduğunu her platformda belirttiğimiz gibi MÜSİAD İnegöl Şubesi olarak bu konuda gerek kendi raporlarımızda gerekse de konu ile ilgilenen kurum ve kuruluşlara her türlü desteği veriyoruz vermeye devam edeceğiz. Özellikle İnegöl’den Turan Köy’e kadar olan lokasyon da yeni ve profesyonel bir fuar alanı yapılabileceği noktasında önerilerimizi sunuyoruz. Örneğin İstanbul’da yapılan Mobilya Fuarına İnegöl’den fuar stant katılımı, otel konaklama ve yemek gibi harcamaları topladığımızda 50 Milyon TL’nin İstanbul’a gittiği görülüyor. Hal böyle iken İnegöl’de yapılacak Fuar alanı ile bu rakamın İnegöl ekonomisinde kalması sağlanabilir” dedi.

HAKİM VE SAVCILAR İÇİN LOJMAN

Döngel, Yeniceköy Mahallesi'nde hakim ve savcılar için göl manzaralı evler yapılacağını ifade eden Başkan Döngel, “Adalet Bakanlığı'nın o bölgede yaklaşık 12 dönümlük bir yeri var. O bölgeye hakim ve savcılar için konutlar yapılacak. Bizler de MÜSİAD olarak inşaat alanında kendilerine yardımcı oluyoruz. Herhangi bir maddi kazanç sağlamayacağız” diye konuştu.

HAFİF RAYLI SİSTEM YAPILMASI

Diğer projelerle ilgili de bilgi veren Döngel, konuşmasını şöyle sürdürdü;

“Gelişen ülkeler ve marka şehirler incelendiğinde en önemli yatırımların şehir içi raylı sistemlere yapılan yatırımlar olduğu görülmektedir. Bu bağlamda İnegöl’ümüz için de hafif raylı sistem artık kaçınılmaz hale gelmiştir. Önerimiz, İnegöl-Alanyurt-2. OSB hattı ile yine İnegöl Huzur Mahallesi-Akhisar-Yeni İnegöl hattında hafif raylı sistem yapılmasıdır. Bu öneriyi 2014 Yılında sunuşumuzdan sonra İnegöl-Alanyurt arası projeye alınmış olmasını memnuniyetle karşılamakla beraber, projenin artık hayata geçirilmesini bekliyoruz. Raylı sistem uzun erimli ve yatırım maliyeti yüksek ulaşım projelerinden olduğundan bu konuda tarif edilen güzergahlarda proje ve tedbirlerin ivedilikle hayata geçirilmesi gerekmektedir.

ALTYAPI VE KANAL İNEGÖL PROJESİ

“İnegöl’ü çevreleyen derelerin olmasına karşın yağmur sularının mevcut kanalizasyondan ayrı tutulmaması nedeniyle şehirde ciddi anlamda alt yapı sorunu yaşandığı görülmektedir. İnegöl’ün Büyükşehir Belediyesi sınırlarına dahil edilmesi ile birlikte alt yapı sorununa ciddi anlamda eğilmeli ve yağmur sularının ayırt edilerek Bedre deresi ve Kalburt derelerine aktarılması önerilmektedir. Bu sayede şehrin ortasında kalan Bedre deresinin turizme kazandırılması mümkün olacaktır. Önerimiz; Bedre Deresinin ıslah edilmesi ve yükseltilmesi ve yağmur sularının bu dereye salınmasıdır. Porsuk çayı ve Venedik örneğinde olduğu gibi içerisinde sandalların olduğu, etrafında ise kafeler ve yürüme yollarıyla cazip bir alana dönüştürülmesi önerilmektedir. Bu alanda yapılacak düzenlemeler cazibe bölgeleri oluşturarak kentsel dönüşüm ve iyileştirme çalışmalarına da katkı sağlayacaktır.”

TURGUTALP ŞEHİR MEYDANI

“Onlarca şehirden nüfus olarak büyük olmasına karşın İnegöl’ün en önemli eksikliklerinden biri gösteri-miting ve etkinliklerin yapılabileceği bir alana sahip olmamasıdır. Önerimiz; yeni hastanenin faaliyete geçmesinin ardından eski İnegöl Devlet Hastanesi alanının hükümet meydanı ile birlikte tasarlanarak İnegöl’ün kimlik ve kültürüne hizmet edecek modern bir meydana dönüştürülmesidir. Yeni Belediye Binasının önüne Sedir Kafe ve Hükümet Binasının yıkılarak onlara başka yer verilmesi, buradan doğacak alanları meydan olarak düzenlenmesi.

OYLAT’TA TURİZMİNİN CANLANDIRILMASI

“Türkiye’nin en önemli termal turizm merkezleri arasında gösterilmesine karşın Oylat’ımız turizm aktiviteleri ve değerleri açısından tam anlamıyla değerlendirilemeyen bir bölgedir.. Bu alanın turizm potansiyellerinin değerlendirilmesi ve geliştirilmesi amacıyla MÜSİAD İnegöl şubesi olarak gündeme getirdiğimiz sağlık turizmi öncelikli olmak üzere doğal ve kültürel değerlerin geliştirilmesi ve turizm açısından kıymetlendirilmesi amacıyla önerilerimiz; Oylat mağarası üstünde yer alan Sarıalan ile oylat içinde Bozburun mevkii arasında teleferik hattı yapılması, Oylat mağarası üzerinde yer alan iki tepe arasında Bungee jumping alanın oluşturulması, Oylat’ta Özel Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Polikliniği veya Hastanesi yapılması, Alaçam bölgesinde Camping sahalarının oluşturulması, Alaçam bölgesinde sağlıklı yaşam evleri yapılması, Alaçam Bölgesinde yeni ve modern oteller yapılması, Alaçam bölgesinde futbol takımlarının kamp yapacağı futbol sahalarının oluşturulmasıdır.”

İNEGÖL’E AQUA PARK

“Yaklaşık 60 bin öğrencinin eğitim öğretim gördüğü İnegöl’ümüz genç nüfusuyla dikkat çekmektedir. Ancak genç nüfusa karşın İnegöl’de çocukların ve gençlerin gün boyu eğlenebileceği alanlar oldukça azdır. Kültürpark içerisinde yer alan Lunapark- AVM’lerdeki çocuk alanları ve mahallelere kurulan çocuk parkları yetersiz kalmakla birlikte 4 mevsim kullanılamamaktadır. Önerimiz; Yeni İnegöl mevkii yada Orhaniye Spor Sahası-Hayvan pazarı bölgesinde eğlenceli yüzme havuzları(Bursa AQUA park örneğindeki gibi), suni kayak merkezleri- akıllı oyun parkları- oyun salonları, çizgi film kahramanları mumya müzesi- minyatürk ve kafelerin yer aldığı açılıp kapanabilen 4 mevsim kullanılabilir AQUA park yapılmasıdır. Projenin Büyükşehir Belediyesi ya da özel sektör aracılığıyla yapılması önerilmektedir. Projenin Orhaniye mahallesinde uygun görülmesi halinde Orhaniye Sahasının kapatılması, Hayvan pazarının ise Alibeyköy-Kurşunlu arasında belirlenecek bir alana taşımasının uygun olacağı düşünülmektedir.”

YENİ NESİL MERKEZLER

“Nüfusu genç olan yerleşim birimlerinde Belediyelerin öncelikli hizmet alanlarından biri gençlere yapılan yatırımlardır. Özellikle İnegöl’ün lokomotif sektörü olan Mobilya alanında gençlere yapılan yatırımlar istenilen düzeyde değildir. İnegöl’ün önceliklerine göre yerel yönetimler ve STK işbirliği ile çalışma yapılması önerilmektedir. Önerimiz; özellikle ortaöğretim, lise ve üniversite çağında ki öğrencilerin kişisel becerilerini geliştirecekleri Bilim ve Teknoloji Merkezi ile Ar-ge ve Tasarım Merkezi kurulmasıdır. Söz konusu yatırımlar yapılması düşünülen ve bizlerinde desteklediği fuar alanı ile birlikte tasarlanabilir. Böylelikle Birden fazla yatırım ölçek ekonomileri açısından daha uygun rakamlara yapılırken, yapılan yatırımın kullanımı ve geri dönüşümü olabildiğince hızlandırılmış olacaktır.”

ŞEHİR İÇİ TRAFİK SORUNUNA NEŞTER

“Sürekli büyüyen ve gelişen İnegöl’ün en önemli sorunlarından biri trafiktir. Yaklaşık 50 bin tescilli aracın yer aldığı ilçede, ticaretin hareketliliğinden dolayı her gün Bursa başta olmak üzere çevre iller ve yurt genelinden yüzlerce araç girişi de olmaktadır. Şehir içinde bazı noktaların tek yön olması ve yeterli otopark alanı bulunmamasından dolayı sorunlar yaşandığı görülmektedir. Son yıllarda yerel yönetimin yeni otopark alanları oluşturma çabasına rağmen sorun istenilen düzeyde çözülememiştir. Yine İnegöl’ü çevreleyen bölgelerde(mahalleler-sanayi bölgesi) köprülerin yetersiz ve sağlıksız olmasından kaynaklanan sorunlarda tespit edilmiştir. Önerilerimiz; şehir içindeki trafiği rahatlatmak adına Kamu binalarının Yeni İnegöl (TOKİ) Bölgesine kaydırılması, bankalara sanayi bölgesinde yeni yer yapılması, Karadere köprüsünün ikinci kısmının tamamlanması, Ortaköy Kavşağına Geçiş Köprüsü yapılması, Mobilya Sanayi İçerisinde kalan Bedre Deresine Köprüler yapılması, yeni hastane mevkiinde yer alan Cumartesi Pazaryerinin kaldırılarak trafik yoğunluğunun olmadığı uygun bir alana taşınması, Pazartesi Pazaryerinin altı ya da üstü otopark yapılarak kapalı pazaryerine dönüştürülmesi, TOKİ bağlantı yolunun çift şerit olarak düzenlenmesi, Sevim Yıldız Mesleki Eğitim Kampüsünün bağlantı yolunun çift şerit olarak yapılması, karayolu kenarı servis yollarının yapılması, OSB ve yeni İnegöl bağlantı viyadüğü ve devam yollarının yapılması, Alanyurt yeni gelişen çevre konut bölgesindeki ana yolların yapılması.”

ENERJİ SANTRALLERİYLE GÜÇLÜ BELEDİYE

“Son yıllarda büyük eleştirilere neden olmasına karşın, yaygın bir şekilde özellikle özel müteşebbisler kanalıyla kurulan HES’ler için en uygun alanlardan biri İnegöl’dür. Güçlü su kaynakları olmasına karşın yerel yönetimler yenilenebilir enerji santralleri kurma noktasında beklenilen düzeyde projeler geliştirememiştir. Önerimiz; İnegöl Belediyesi ya da Büyükşehir belediyesi bünyesinde bir şirket kurularak Hidroelektrik santrali (HES) kurulmasıdır. Projeyle kendi elektriğini üretecek olan Belediye, enerji israfının da önüne geçecektir.”

KÜLTÜRPARK’A YENİ YÜZ

“Yaklaşık 300 bin nüfuslu İnegöl’ün en önemli kullanım alanlarından biri Hikmet Şahin Kültür Parkı’dır. Şehrin tam ortasında yer alan park, maalesef sadece yaz aylarında kullanılan bir alan olarak görülmektedir. Park içerisinde yer alan işletmelerin vatandaşların beklentilerine tam olarak cevap verememesi de ayrı bir sorun olarak görülmektedir. Bu bağlamda yerel yönetimin parkın kullanımını 12 aya yayması önerilmektedir. Önerimiz; fuar alanın 12 ay hizmet verecek şekilde planlanması(kapalı çarşının taşınması- Hediyelik eşya ve hanımlar çarşısı yapılması vb.), park içerisinde yer alan havuzun modernize edilmesi-görsel zenginlik katılması, kullanılmayan alanların farklı aktivite ve yatırımlarla zenginleştirilmesi, mevcut işletmelerin modernize edilmesi, Anfi Tiyatroya alternatif olarak 365 gün kullanılacak kapalı gösteri merkezi yapılması, Şahin Parkına kale yapılması (Kulaca Hisarını temsili olarak), Bilim ve Teknoloji Merkezi ile Ar-ge ve Tasarım Merkezi kurulması, kongre merkezi kurulması.”

DAHA YEŞİL VE ÇEVRECİ BELEDİYE

“Etrafı ormanlarla çevrili olan İnegöl’ümüz doğasıyla yeşil bir şehir olsa da, son yıllarda inşaat sektörünün hız kazanmasıyla bu görüntüsünden uzaklaşmaya başlamıştır. Yerel yönetimin ağaçlandırma ve peyzaj düzenlemeleriyle görsel anlamda bu hüviyetine yeniden kavuşmaya başlayan ilçemizde yeni orman alanlarının oluşturulması geleceğe yapılacak en önemli yatırımlar arasındadır. Önerimiz; 1. OSB ve Alanyurt arasında kalan yeşil alanın ağaçlandırılması, yeni İnegöl’deki yeşil alanların ağaçlandırılması, 1. OSB, yeni İnegöl Alanyurt üçgeninde kalan alanın 1/25000 ölçekli çevre düzeni planında kent ormanı olarak tanımlı bu alanların kamulaştırma ve ormanlaştırma çalışmaları yapılması, Bedre ve Kalburt Dereleri ile Karade’nin ıslah, koruma ve peyzaj projelerini hazırlanması ve uygulanması, şehir içinde mahalle aralarında bulunan hayvan barınaklarının kaldırılarak Galericiler sitesi örneği gibi şehir dışında bir alana çalışma yapılmasına, farklı bölgelerde yapılan besi çiftlikleri içinde özel bir merkez yapılarak dağınık çiftlikleri tek merkezde toplanması, şehir içindeki esnafların kullanabilmesi için akıllı ve güvenilir depolama alanı oluşturulması (şehir içindeki bina altlarının kullanımının önüne geçilerek) şehir dışında bir alana yapılması.”

AKILLI ŞEHİR İNEGÖL

“Günümüz dünyasında gelişmiş ve örnek gösterilen belediyelerin önemli yatırımlarının başında insan hayatını kolaylaştıran uygulamalar yer almaktadır. Son yıllarda ülkemizde ve ilçemizde de kısmen uygulanmaya başlayan projeler genişletilmelidir. Önerimiz; Toplu taşıma araçlarının internet ve hızlı telefon şarjının bulunduğu akıllı otobüslere dönüştürülmesi, engelli vatandaşların hayatını kolaylaştıracak olan akıllı duraklar yapılması, trafik yoğunluğuna göre süresi uzayıp kısalan akıllı trafik ışıklarının yapılması, akıllı kent otomasyon sisteminin kurularak vatandaşın tek noktadan belediyecilik hizmeti almasının sağlanması ve akıllı otoparklar yapılması.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER