MÜZEYYEN SENAR’IN KÖYÜ İNEGÖL’DE

MÜZEYYEN SENAR’IN KÖYÜ İNEGÖL’DE

Cumhuriyetin Divası olarak kalplerde taht kuran merhum ses sanatçısı Müzeyyen Senar, Türkiye’nin ikinci, Marmara bölgesinin birinci en uzun köyü unvanına sahip İnegöl’e bağlı Hilmiye mahallesinde doğdu.

İnegöl´e 17 kilometre uzaklıkta olan Hilmiye mahallesi Türkiye’nin en uzun ikinci Marmara Bölgesinin en uzun kırsal mahallesi olma özelliğini taşıyor. Türkiye’nin önemli kaplıca merkezlerinden biri olan ve doğal güzellikleriyle de dört mevsim yerli turistleri ağırlayan Oylat yolunda bulunan Hilmiye mahallesi uzunluğunun yanı sıra görsel güzellikleri ile de dikkat çekiyor. Büyükşehir Yasasının ardından kırsal mahalle statüsünü alan Hilmiye mahallesi yol boyunca kurulan renkli evleriyle sürücülere görsel şölen sunuyor.

OYLAT MAĞARASI

İnegöl-Oylat yolu üzerine kurulan Hilmiye mahallesi, ayrıca Türkiye´nin en büyük mağaralarından biri olan Oylat Mağarasını da sınırları içine alıyor. İnegöl´ün renkli çiçek bahçesinde bir çiçek olan Hilmiye mahallesindeki evlerin bitişiğinde akan dere de mahalleye ayrı bir doğallık katıyor.

KOOPERATİF KURULDU

İnegöl´ün turizm cenneti Oylat Boğazı çevresinde bulunan kırsal mahallelerdeki kadınların el birliği yaparak kurduğu Oylat Boğazı Köyleri ve Mahalleleri Kadın Kalkınma Kooperatifi de Hilmiye´de kurularak faaliyetini sürdürüyor.

EN UZUN KÖY

Hilmiye köyü, Marmara bölgesinin en uzun köyü, Türkiye´de en uzun ikinci köy. İlk evden son evimize kadar köyün uzunluğu 3 kilometre. Köy 1877 Rus harbinden sonraki göçmenlerden oluşuyor. Oylat deresi köyü ikiye ayırıyor.

MÜZEYYEN SENAR

Yılların ses sanatçısı merhum Müzeyyen Senar’ın bu köyde dünyaya geldi.

MÜZEYYEN SENAR KİMDİR?

16 Temmuz 1918 Bursa doğumlu, Türk Sanat Müziği sanatçısıdır. "Cumhuriyetin Divası" olarak da anılır. 1918 yılında Bursa'da doğan Müzeyyen Senar'ın küçük yaşta evlatlık verildiği iddia edilmektedir. R. Erkan Alemdaroğlu'na göre İnegöl'ün Hilmiye köyünde Zeliha Eren adıyla doğan Senar'ın baba adı Reşit anne adı ise Fatma'dır. Benzemez Kimse Sana şarkısıyla gönüllerde taht kuran Müzeyyen Senar, 8 Şubat 2015 yılında 97 yaşındayken Ege Üniversitesi Hastanesi'nde hayatını kaybetmişti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner45