MÜZİK ALETLERİ YAPIM KURSU BAŞLIYOR

İnegöl´de Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü bünyesinde ilk defa Müzik Aletleri Yapımı kursu açılacak. Halk Eğitim Merkezi Müdürü Burhanettin Özdemir, İnegöl´de yaşayan son müzik aletleri imalat ustası Şahmerdan Gül´ün artık çıraklarını Halk Eğitimi Merkezinde yetiştireceğini söyledi.

MÜZİK ALETLERİ YAPIM KURSU BAŞLIYOR

İNEGÖL İLK DEFA DÜZENLENİYOR

Eski Halk Eğitim Merkezi binasında kursla ilgili atölye oluşturduklarını belirten Halk Eğitim Merkezi Müdürü Burhanettin Özdemir, “İlçemizde yaşayan son müzik aletleri imalat ustası Şahmerdan Gül artık çıraklarını Halk Eğitimi Merkezimizde yetiştirecek. Eski Halk Eğitimi Merkezi binamızda oluşturmaya çalıştığımız atölyede unutulmaya yüz tutmuş müzik aleti yapım ustalığı yeniden yeşerecek. Kursiyer kayıtlarımız devam etmekte olup, 10 gün içinde kursumuz açılacaktır. Kursumuz 584 saat olarak planlanmıştır. Daha önce Halk Eğitim Merkezi olarak birçok enstrüman kursu düzenlemiştik. İlk defa Müzik Aletleri Yapımı kursu açıyoruz” dedi.

Müdür Özdemir, “Şuana kadar 7 kişi başvuruda bulundu. Kursa katılanlara norm yazı, çizgi çeşitleri ve temel geometrik çizimler yapmak, iz düşümü çizimleri yapmak ve parçaların görünüşlerini çıkarmak, ölçülendirme ve ölçeklendirme yapmak, perspektif, açınım ve ara kesit çizmek, enstrüman çizimleri yapmak, elde rendeleme ve kesim yapmak, elde oyma ve şekillendirme yapmak, birleştirme ve perdah yapmak, makinelerde kaba işlemler yapmak, makinelerde şekillendirme yapmak, müzik aletleri yapımında kullanılan ağaçları seçmek, ağacı kurutma ve korumak, sipariş almak, bağlama yapımı için ön hazırlık yapmak, bağlama kalıp ve dilimlerini hazırlamak, bağlama tekne ve sapını yapmak, bağlama ses tablosu ve burgularını yapmak, bağlama ailesi üst yüzey işlemlerini yapmak, bağlama ailesi perde ve genel ayarlarını yapma konularında bilgiler verilecek” şeklinde konuştu. 

Güncelleme Tarihi: 09 Kasım 2017, 09:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER