NEFES KESEN TATBİKAT

Ülke genelinde her yıl 28 Şubat tarihinde kutlanan Sivil Savunma Günü İnegöl’de etkinlikle kutlandı. Dörtçelik Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde düzenlenen kutlama programında, itfaiyenin yangın ve kurtarma tatbikatı nefes kesti.

NEFES KESEN TATBİKAT

Okulun çok amaçlı salonunda gerçekleştirilen program, saygı duruşunun ardından İstiklal Marşının okunmasıyla başladı. 
Dörtçelik Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Tayyip Ali Demir, “Kuruluştan günümüze kadar ebediyete intikal etmiş bütün şehitlerimizi rahmetle anıyor, gazilerimize sağlık ve şifa diliyorum. İnsanlık tarihinin toplu yaşamaya başladıklarından günümüze kadar insanlar arasındaki çatışmalar ve anlaşmazlıklar süre gelmiştir. Toplumsal bünye değiştikçe insanların ihtiyaçları, beklentileri ve hedefleri de değişmiştir. Bu toplumsal ihtiyaçların değişim göstermesi anlaşmazlıklara, anlaşmazlıklar çatışmalara, çatışmalar savaşlara, savaşlar da insanlarda; acılara, sıkıntılara ve zararlara neden olmuştur. Savaşlar insanların kendi kendilerine yol açtıkları en büyük felaketlerden biridir. Tüm insanların bunu bilmesine rağmen savaşlar devam etmektedir. Savaşlar silahlanma yarışına neden olmuştur. Savaş sanayisi gelişmiştir. Savaş sanayisinde bugün mekanik, elektronik, nükleer silahlar ve biyolojik silahlar kullanılmaktadır. Hiç kuşku yok ki düzenli orduların yanında sivil halk da san aşlardan etkilenmekte, yaralanmakta ve ölmektedir. Birinci dünya savaşında 9,5 milyon kişi ölmüştür. Bunların %5'i sivil %52’si, asker iken İkinci dünya savaşında ölen 50 milyonu aşkın insanın da %.52’si sivil, %52’si askerdir. Halen çevremizde süregelen çatışmalar IRAK-SURIYE gibi Örnekler çoğaltılabilir. Bu gerçekler cephe gerisindeki sivil halkın örgütlenmesini gündeme getirmiştir. Sivil Savunmanın kurumlaşması sağlanmıştır. 28 Şubat 1959 tarihinde 7126 sayılı Sivil Savunma kanunu çıkartılarak yürürlüğe konmuştur. Sivil savunma hizmetleri bu kanun ile iç işleri bakanlığı uhdesine verilmiş ve Sivil Savunma Genel Müdürlüğü kurulmuştur. Böylece her yıl Şubat ayının 28’inde Sivil Savunma Günü etkinlikleri yapılmaktadır. Gerek ülkemizin bulunduğu coğrafyanın stratejik önemi gerekse doğal afetlerin yaşanma riskinin fazla olması bizlerin sivil savunma alanında çok daha dikkatli ve tedbirli olmamız gerektiğini zorunlu kılmaktadır. Günümüzde savaşlar sadece cephede değil aynı zamanda nitelikli ve doğru planlanmış sivil savunma hizmetleriyle kazanılmaktadır. Toplumsal hayatta karşılaşılan ve çözümünde zorlanılan problemler, yardımlaşma yoluyla kolaylıkla çözülür. Geleceğimiz olan gençlerimize dün olduğu gibi bugünde bu bilinci aşılamaya devam etmekteyiz” dedi. 
AFAD Şube Müdürü Burhanettin Aydınlı ise “Sivil Savunma Günü nedeniyle burada toplandık. Kurumun faaliyetleri 2009 yılı itibarı ile sona erdi. Kurum 3 genel müdürlüğün birleşmesi sonucunda Afet ve Acil Durum Başkanlığı adı altında, başbakanlığa bağlı bir teşkilat olarak kuruldu. 2014 yılındaki kanunla ve 2016 yılındaki yeni Cumhurbaşkanlığı yönetim sistemiyle tekrar İçişleri Bakanlığı’na bağlandı. Afet ve acil durum denince akla afet nedir sorusu geliyor. Tanım olarak baktığımızda, yerleşim, üretim ve altyapı gibi genel hayatın zorunlu vasıflarını etkileyen, aniden ve belirli bir süreçte meydana gelen, doğal, teknolojik ve insan kökenli olaylara afet diyoruz. Öncelikle yaşadığımız şehirlerdeki tehlike ve riskleri bilmemiz lazım. Tehlike kavramını bilmemiz lazım. Tehlike var olan bir olgudur. Yaşadığımız yerdeki trafo merkezleri, yüksek katlı binalar ve barajlar birer tehlikedir. Bunlar yıkıldığı zaman riske dönüşür. Yaşadığımız şehirdeki tüm bireyler tehlikeleri bilerek, afetlere karşı hazırlıklı olmalıdır. Bursa’da Afet ve Acil Durum Müdürlüğü 230 personel ile görevini yapmaktadır. Yaşadığımız yerde herkesin temel afet eğitimlerini alması şart. Bu kültürü öğrenmezsek daha çok üzücü olaylar başımıza gelir. Afet tecrübelerini öğrenen insanların afet öncesinde örgütlenmeleri lazım. Afet sonrası bizlere nitelikli insanlar lazım.” diye konuştu.  

Bursa’daki binaların 3’te ikisinin kaçak olduğunu belirten Aydınlı, “Bursa’da 58 bin bina var ve bu binaların 3’te ikisi kaçak. Gerçekleri söylemek zorundayız. 1960 yılında yapılan binalarımız var. Binalarımız depreme hazır mı? Oturduğumuz binalar bizler için mezar mı? Bunları sorgulamamız lazım. Oturduğumuz binaları test ettirmemiz lazım. 1. Derece deprem bölgesindeyiz ve deprem riski yüksek. Aktif fay hatlarının olduğu bölgede yaşıyoruz. Eskişehir, Bilecik, Söylemiş ve Oylat fayları var. Bunlar İnegöl için risk oluşturuyor. Etrafı faylarla çevrili bir şehirde yaşıyoruz” dedi. 
Konuşmaların ardından günün anlam ve önemini belirten şiir okundu, sinevizyon izlendi. Öğrencilerin güldüren ve düşündüren skecinin ardından itfaiye tarafından okulun bahçesinde hazırlanan yangın tatbikatına geçildi. 
30 metre yükseklikten aşağıya inen itfaiye personeli yürekleri ağza getirirken; açılan Türk bayrağı büyük alkış aldı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner45