OYLAT’A FRANSIZ İLGİSİ

OYLAT’A FRANSIZ İLGİSİ

Orman Genel Müdürlüğü tarafından yaptırılan Oylat Şelalesi Ekoturizm parkuru, Fransızlara tanıtıldı.

Orman Genel Müdürlüğü himayesinde İnegöl Orman İşletme Müdürlüğü tarafından projelendirilen Oylat Şelalesi Ekoturizm Parkuru', Fransız heyeti ağırladı.

Ekoturizm çalışmışlarında izlenen politikalar ve saha deneyimlerinin masaya yatırıldığı ziyarette, Fransa Ulusal Orman Ofisi (ONF) ve Fransız Kalkınma Ajansı'ndan oluşan heyete Orman İşletme Müdürü Okan Kaya eşlik etti.

Ekosistem yaklaşımı ile doğal kaynaklara zarar vermeden en yüksek fayda sağlamak suretiyle bölgenin ekonomik ve sosyal yönden kalkınmasını sağlamak için düğmeye basan Orman Genel Müdürlüğü, Bursa Orman Bölge Müdürlüğü'nün sınırları içinde bulunan Oylat Şelalesi'ndeki ekolojik ve biyolojik zenginliği, rekreatif, dinlenme ve macera alanlarıyla buluşturdu.

Orman Genel Müdürlüğü ile Fransa Ulusal Orman Ofisi (ONF) ve Fransız Kalkınma Ajansı (AFD) arasında Teknik İşbirliği Hibe Anlaşması kapsamında Türkiye'de bulunan Fransız heyet, Bursa'nın ekoturizm alanlarının başında gelen Oylat Ekoturizm Parkuru'nda incelemelerde bulundu.

Türkiye ve Fransa arasındaki ekoturizm alanında teknik işbirliği ziyaretleri tamamlandı. Heyet, orman merkezli ekosistemin geliştirilmesi kapsamında, orman yollarının sinyalizasyonu için protokoller ve hassas ekolojik alanlarda gerçekleştirilen ekoturizm çalışmalarındaki en iyi uygulama örneklerini inceledi.

Teknik bilgi alışverişi ve saha çalışmaları yapan heyetler, İnegöl-Oylat, Mustafakemalpaşa-Suuçtu ve Yalova-Termal Ekoturizm parkurlarını ziyaret etti.

Ankara ve Bursa'da gerçekleşen toplantılarda heyet üyeleri tarafından Türkiye ve Fransa'da ekoturizm çalışmalarında izlenen politikalar, saha deneyimleri, karşılaşılan sorunlar ve yapılan çalışmalar görselleri ile birlikte anlatılarak, görüş alışverişinde bulunuldu.

Ankara ve Bursa'da 5 gün süren seminer ve saha çalışmalarının ardından Orman Genel Müdürlüğü'ne misafirperverlikleri için teşekkür eden Fransız heyeti Türkiye'den ayrıldı.

nevzat

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER