PANSUMAN TEDBİR İŞE YARAMIYOR

-Çözüm Önerilerini Sundular-

PANSUMAN TEDBİR İŞE YARAMIYOR

Saadet Partisi (SP) İnegöl İlçe Mahalli İdareler Başkanı Fatih Mücahid Berber yaptığı yazılı açıklamada, İnegöl’de yaşanan trafik soruna belediyenin çözüm bulamadığını belirterek, “İnegöl’de trafik, pansuman tedbirlerle çözülecek bir konu değil” dedi.

Mahalli İdareler Başkanı Fatih Mücahid Berber açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

“Son günlerde gördük ki İnegöl’de trafik, pansuman tedbirlerle çözülecek bir konu değil. Yakın zamanda bunun bir örneğini daha gördük. Mesela Çardak Camii kavşağı… Yaşanan trafik sorunu sebebiyle önceki Belediye Başkanı döneminde diğer kavşaklarla birlikte bu kavşak da büyütüldü. Ancak belli bir süre sonra bunun fayda vermediği anlaşıldı ve sonra tekrar kavşaklar küçültüldü. En son olarak da bu kavşağa trafik lambaları kondu. En son yapılan bu çalışmanın uzun vadede sorunu çözmeyeceğini ilçe başkanımız özellikle ifade etmişti. Ve bugün baktığımızda Çardak Camii kavşağındaki sorun hala devam ediyor. Özellikle sabah ve akşam saatlerinde seri şekilde yanan trafik lambaları yoğunluğun artmasıyla trafiğin iyice kilitlenmesine sebep oluyor. Lambalar sebebiyle metrelerce kuyruk oluşuyor.  Daha önceden gündeme getirdiğimiz ve “boş muhalefet yapıyorlar” dedikleri Metal sanayi kavşağı, Avarlar kavşağı, Ertuğrulgazi caddesinden Ağaç İşlerine dönen kavşakta hala düzenlemeler yapılmadı. Bu kavşaklarda haftada en az bir yaralamalı veya maddi hasarlı kaza meydana geliyor.”

“Kısa ve uzun vadeli çözüm önerilerimizi dile getirmeden önce sizlerle bazı verileri paylaşmak istiyorum; 2010 yılında İnegöl’de sadece merkez mahallerinin nüfusu toplam 168 bin kişiydi. Bugün ise kayıt dışı olanlarla birlikte bu sayının 250 binin üzerinde olduğunu tahmin ediyoruz. 2010 yılında trafiğe kayıtlı araç sayısı 44 bin iken bugün bu rakam 80 bini çoktan geçmiş durumda. Yani son 10 yılda İnegöl’ün merkez mahallelerinin nüfusu 51 bin kişi artarken, İnegöl’deki araç sayısı da 40 bin civarında artmış. Ancak artan sayılara rağmen, İnegöl ‘e haritadan baktığımızda, terminal, Kültürpark ve Hastaneden oluşan bir üçgenin içine sıkışmış vaziyette. Artan nüfusla birlikte TOKİ gibi yeni toplu konut alanları oluşmasına rağmen mevcut çarşı merkezinin hala bir alternatifi yok. Şimdi idarecilerimize trafik sorununun çözümü için kısa vadeli ve uzun vadeli çözüm önerilerimizi sunuyoruz;  Belediyemizin mahalle içlerinde açtığı otopark alanları doğru bir uygulama. Ancak merkezde halen daha otopark ciddi bir sorun. Bu sebeple merkezde özelikle katlı otoparklarla kapasitenin artırılması gerekli. Yine şehir içindeki ana arterlerde sadece toplu taşıma araçları ve bisikletlerin kullanacağı bir şerit oluşturulması da vatandaşımızı bu araçları kullanmaya teşvik edecektir. Bu oluşturulan şerit ileride yapılacak raylı sistem için de ön hazırlık olacaktır. Uzun vadede ise yapılması gereken İnegöl’de alternatif şehir merkezleri oluşturmasıdır. Bunun için atılması gereken en önemli adım bundan sonra yapılacak kamu binalarını Yeni İnegöl bölgesine kaydırmak veya toplu konut alanlarının yakınlarına inşa etmektir. Yeni terminal, yeni hastane, yeni belediye binası ve bunun gibi bir çok yeni kamu binalarında yapılan hata tekrar edilmemelidir. Buradan idarecilerimize çağrımız şudur: Gelin yapacağınız işleri istişare ile yapın. Sivil toplum kuruluşları ve siyasi parti temsilcileri ile sık sık bir araya gelin. Kendiniz sorunun bir parçası olacağınıza müsaade edin bizler çözümün bir alternatifi olalım. Saadet Partisi olarak bizler Yaşanabilir bir İnegöl için çalışmaya, çözüm önerilerimizi sunmaya devam edeceğiz.”

Esra

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER