Safvet Koleji’nde Mancınıklar Yarıştı

Ezberci anlayışın ye

Safvet Koleji’nde Mancınıklar Yarıştı
Ezberci anlayışın ye


Ezberci anlayışın yerini yaparak ve yaşayarak öğrenmeye bıraktığı Özel Safvet Koleji’nde Fen ve Teknoloji dersindeki basit makineler olan Mancınıklar, yarıştırılarak anlatıldı.

İnegöl Özel Safvet İlköğretim Okulu Fen ve Teknoloji Zümresi öğrencileri arasında düzenlenen “3. Mancınık Yarışması”, Fen ve Teknoloji Öğretmenleri Cafer Sezer ve Dilara Uçaş’ın gözetiminde yapıldı.

Öğrencilerin, Fen ve Teknoloji dersinin ‘Kuvvet ve Hareket’ ünitesi kapsamında bir basit makine olarak mancınıklarını tasarlayıp yaptıklarını ve bunlarla yarıştıklarını belirten Okulun Fen Teknoloji Zümre Başkanı Cafer Sezer, “Sayısal bir ders olması sebebiyle bazı öğrencilerin zorlandığı Fen ve Teknoloji dersini sevdirmek ve öğrenmeyi kalıcı hale getirmek istiyoruz. Bu düşünceyle ‘yaparak, yaşayarak öğreniyorum’ mantığını yerleştirmek için öğrencilerimizin dikkatini çeken yeni teknikler deniyoruz. Okulumuzda tüm kademelerde hemen her ders için uygulanan bu yöntemler sayesinde öğrencilerimiz derslerinde hiç sıkılmadan eğlenirken öğreniyor” dedi.

Cafer Sezer, Mancınık Yarışmasında çok farklı ve ilginç tasarımların yer aldığını, öğrencilerin ahşap, metal, kepçe, kaşık, yay, fare kapanı, elbise lastiği gibi basit malzemeler kullandıklarını ve büyüklü küçüklü mancınıklarla 50 gramlık ağırlığı sırayla atarak yarıştıklarını söyledi.

50 gramlık ağırlığı  1800 santimetre uzağa atan Oğuzhan Kara’nın mancınığının birinci, 1360 santimetre uzağa atan Abdülkadir Ortakçı’nın mancınığının ikinci, 1190 santimetre uzağa atan Nuri Yıldız’ın mancınığının ise üçüncü olduğunu bildiren Sezer, İlk üçe giren Mancınıkların sahibi öğrencilerin ödül almayı hak kazandıklarını kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 08 Ocak 2011, 03:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER