SAĞLIKÇILAR ALKIŞLARI İADE ETTİ

SAĞLIKÇILAR ALKIŞLARI İADE ETTİ

Genel Sağlık İş Sendikası Bursa Şubesi üyeleri İnegöl Devlet Hastanesi poliklinik girişinde Ek ödeme yönetmeliği ve pandemi kişisel koruyucu ekipman eksikliklerini dile getirmek için bir basın açıklaması yaptı.


HAK ETTİKLERİ ÜCRETİ ALAMIYORLAR
Genel Sağlık İş Sendikası Bursa Şubesi Sekreteri Erman Açıkgöz yaptığı açıklama da, “Bugün burada pandemi başlangıcında Sağlık Bakanlığı tarafından sağlık çalışanlarına başlatılan alkış kampanyasını Genel Sağlık İş Sendikası üyeleri olarak Bakanlığımıza iade etmek için toplandık. Bilindiği üzere 11 Mart’tan bu yana ülkemizin her köşesinde Covid-19 pandemisi ile mücadele edilmeye çalışılmaktadır. Bu mücadelenin en ön safında sağlık çalışanları can siperane görev yapmaktadır. Sağlık emekçileri yalnız pandemi ile değil, aynı zamanda Sağlık Bakanlığının yoksulluğa mahkum eden ücret politikaları nedeniyle geçim sıkıntısıyla da mücadele etmektedir. Sağlık çalışanları verdikleri insanüstü emeklere karşılık hak ettikleri ücreti alamamaktadır. Bakanlığımızın bu sorunun çözümü için acil önlem alması gerekmektedir. Sağlık çalışanlarını yoksulluğa mahkum eden ücret politikalarından vazgeçerek adil yaşanılabilir bir ücret politikası belirlenmeli artık uygulanamaz olan ek ödeme yönetmeliği tamamen kaldırılıp Genel Sağlık İş Sendikası olarak tek kalemde ödenen yoksulluk sınırının üzerinde olan bir maaş talebimiz biran önce hayata geçirilmelidir. Pandemi başlangıcında bakanlığımız tarafından açıklanan tavandan ek ödeme 1 basamak aile hekimliği sağlık hizmetlerinde çalışan meslektaşlarımıza hiç verilmemiş hastanelerde çalışanlar için ise haziran ayı itibariyle sonlandırılmıştır. Temmuz ayı bordrolarımızda ek ödeme satırına kocaman bir sıfır yazılmıştır. Sağlık emekçilerinin Temmuz 15’de aldığı maaş 7 ay önceki Ocak ayından da daha düşük bir noktaya gelmiştir. Hükümet ve yetkili sendika arasında yapılan toplu görüşmelerde düşük yüzdeli zamlara mahkum edilen ücretlerimiz vergi dilimlerimin yükselmesiyle her geçen ay daha da düşmektedir” dedi.


EKİPMANLAR YETERLİ DEĞİL
Açıkgöz konuşmasını şöyle sürdürdü;
“Pandemi ortamında en riski birimlerde Covid-19 ile yüz yüze mücadele eden sağlık emekçilerinin kişisel koruyucu ekipman yönünden de sorunları artarak devam etmektedir. Hastanelerde sayıyla tek tek dağıtılan maskeler hem kaliteden uzak hem de yeterli sayıda değildir. Aile hekimlikleri daha vahim durumdadır. Sağlık müdürlükleri tarafından sınırlı sayıda verilen ekipman desteği kaldırılmış kendi koruyucu ekipmanınızı kendi cebinizden alın denilmektedir. Pandeminin ülkemizde ki seyrinde yapılan filyasyon çalışmasıyla çok büyük başarı elde eden aile hekimliği çalışanlarına kişisel koruyucu ekipman vermemek sosyal devlet anlayışından çok uzak bir yaklaşımdır. Hayat kurtarmak için hayatlarını riske atan bu süreçte çocuklarından anne ve babalarından uzak kalan sağlık emekçilerine hakettikleri değer artık verilmelidir. Genel Sağlık İş Sendikası olarak defaatlerce bakanlığımıza ve cumhurbaşkanlığına ilettiğimiz sorunlar artık çözüme kavuşturulmalıdır. Çalışma barışını bozan ilk günden beri adaletsiz uygulanan ek ödeme sistemi tamamen kaldırılmalı. Ek ödeme tavanı miktarında seyyanen zam yapılmalıdır. Maaşlarımız tek bir kalemde emekliğimize yansıtılacak şekilde ödenmelidir. 1. Basamak Aile Hekimliği sisteminde çalışanlar dahil tüm sağlık çalışanlarına yeterli miktarda ve kalitede kişisel koruyucu ekipman devletimiz tarafından sağlanmalıdır. Sözleşmeli çalışma sistemi kaldırmalı tüm çalışanlar iş güvenceli 4 a modeline geçirilerek kadro güvencesi verilmelidir.

Sağlık çalışanları olarak verdiğimiz mücadele tüm resmî makamlarca taktir edilmiş. Çok değerli halkımızca alkışlanarak onere edilmişti. Bizler sağlık ordusu olarak halkımızın sağlığı korumak için yılmadan mücadele etmekten asla geri durmayacağız. Sağlık emekçilerini temsilen Genel Sağlık İş Sendikası olarak İsteğimiz sadece insan onuruna yaraşır bir ücret almak ve halkımıza sağlık hizmeti sunarken sağlığımızdan olmamaktır. Bu amaçla bizlere destek olan herkese gönülden teşekkür ederiz. Şimdi halkımızın bizler için çok değerleri olan ve onur veren alkışlarını bakanlığımıza sunarak sesimizi duymalarını taleplerimize cevap vermelerini istiyoruz.”

Meral

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner45