Şehitlerin Okulu Oldu

..,.,

Şehitlerin Okulu Oldu

Şehitlerin Okulu Oldu

İnegöl´ün Kurşunlu mahallesinde eğitim öğretime devam eden Kurşunlu Cumhuriyet ortaokulu, Terör şehitlerinin isimlerinin olduğu okul haline geldi. Okulun çok amaçlı salonuna, bahçesine yapılan çeşmeye ve bahçesine dikilen fidanların hepsine şehit öğretmenler, kaymakam ve askerlerin ismi verildi.

Şehit Kaymakam Muhammed Fatih Safitürk Konferans salonu, Bingöl´ün Genç ilçesi kırsalında yürütülen terör operasyonunda güvenlik güçleriyle PKK´lı teröristler arasında çıkan çatışmada şehit olan, Kurşunlu mahallesinde ikamet eden Piyade Uzman Çavuş Hüseyin Gencer ve şehit Eren Bülbül anısına okul bahçesine yapılan Vatan Şehitleri Çeşmesi törenle açılırken, öğretmenlerin ve askerlerin isimlerinin bulunduğu 200 fidan okul bahçesine dikildi.

Kurşunlu Cumhuriyet ortaokulu tarafından 24 Kasım Öğretmenler günü nedeniyle program düzenlendi. İlk program kurdele kesilerek açılışı yapılan Şehit Kaymakam Muhammed Fatih Safitürk Konferans salonunda gerçekleştirildi.

Kaymakamlık, Belediye ve Orman İşletme Müdürlüğü işbirliğinde düzenlenen programda saygı duruşu ve istiklal marşının ardından şehitler için kuran-ı kerim okundu.

Duanın ardından programın açılış konuşmasını yapan Kurşunlu Cumhuriyet Ortaokulu Müdürü Burhan Mersin, “"Her karış toprağında şehitlerimizin mübarek kanı olan bu aziz vatanımız için şehadet makamına erişmiş tüm şehitlerimizi bu vesileyle rahmet, minnet ve hayırla yad ederken, bağımsızlık ve kurtuluş mücadelemizin baş kahramanı ve başöğretmeni Gazi Mustafa Kemal Atatürk´ü bir kez daha özlemle arıyoruz” dedi.

Milli Eğitim Müdür Vekili Orhan Çelik ise “çok anlamlı ve duygu dolu bir program icra ediyoruz. Emperyalist güçler bu ülkeyi parçalamak için çok olumsuzluklar sergilediler. Bu güçlerden kurtulmak için siz çocukların eğitim alması gerekiyor. Şehitlerimizi rahmetle anıyorum” dedi.

GEÇMİŞİMİZİ BİLMELİYİZ

Belediye Başkanı Alper Taban´da, “Biz bu vatanı yolda geçerken bulmadık. Ama bana göre ön büyük eksikliğimiz geçmişimizi tarihimizi bilmemek olduğunu düşünüyorum. Bir çok toplumların başlarından badireler geçmiştir ama bunlardan kendilerine ders çıkarmışlardır. Ülkemizde huzur ve barış içinde yaşıyoruz. İnegöl barış kenti, huzur şehri. Osmanlıdan bu güne kadar gelen süreçte aynı benzer sorunlar bu günde farklı tezahürlerini yaşıyoruz. Bu programı düzenleyen okul müdürümüze ve öğretmenlerimize teşekkür ediyoruz. Tabiki devletimiz şehit yakınlarına sahip çıkıyor. Milletimiz de sahip çıkıyor. Biz yardımlaşmayı seven bir toplumuz. Belediye olarak bir çok etkinliğe fayda sağlamaya çalışıyoruz.” dedi.

İŞLERİMİZİ EN GÜZEL ŞEKİLDE YAPARSAK GÜÇLÜ OLURUZ

Kaymakam Ali Akça ise, “Bizler de sizlerin yaşlarınızdaydık, yani sizler gibi öğrenciydik. Bizler küçükken Çanakkale´de savaşmış gaziler vardı. Yine Kurtuluş savaşında mücadele etmiş gaziler vardı. Biz onlarla konuşurduk, o mücadeleleri dinlerdik onlardan. Çocuk yaşımızda hayatımızı güzel yaşar gideriz diye düşünürdük. Ama bu gün geldiğimiz noktada yaşadığımız tecrübeler bana, bu topraklar içinde hayalleri olan o emperyal yapıların arzuları aslında 1071 yılından beri hiçbir zaman bitmediğini anlatır. Bu gün yine anlıyoruz ki 15 Temmuz´da bizlere yaşatılan o rezalet gösterdi ki bu topraklar için o emperyal yapıların arzuları hiçbir zaman bitmemiş, bitmeyecek. Onların arzuları bitmeyecekse bizler ne yapacağız? Öğrenciler, öğrenciliklerini en iyi şekilde yapacaklar. Derslerinize çok çalışacaksınız. Çok iyi öğrenciler olarak yarının Türkiye´sini bu günden daha iyiye taşıyacaksınız. Bizlerde, öğretmenler de, belediye başkanları da işlerini en iyi şekilde yapacaklar. İşlerimizi en güzel şekilde yaparsak güçlü oluruz. Ülkemiz için bütün dünya sıraya girse, güçlüysek bize hiçbir şey yapamazlar. Tüm öğretmenlerimizi bu gününü kutluyorum. Tüm şehit öğretmenlerimize ve askerlerimize rahmet diliyorum. Allah yolunda öldürülenlere asla ölüler demeyiniz, aziz şehitlerimiz bizlerle birlikteler.” dedi.

Konuşmaların ardından şehit öğretmenlerin hayatları sunum halinde izlendi.

ŞEHİDİMİZ İÇİN YAPILAN ÇEŞME HİZMETE AÇILDI

Salondaki törenin ardından programa okulun bahçesinde devam edildi.

Okulun bahçesine yaptırılan Piyade Uzman Çavuş Hüseyin Gencer ve şehit Eren Bülbül anısına okul bahçesine yapılan Vatan Şehitleri Çeşmesi kurdele kesilerek hizmete açıldı. Törene katılan şehidimizin babası İsmail Gencer ve annesi Şekernaz Gencer çeşmeden su içtiler. Açılışta gözyaşı döken anne Şekernaz, şehit oğlu adına yapılan çeşmeden su içip, suyla gözyaşlarını sildi.

ŞEHİTLER İÇİN FİDAN DİKİLDİ

Çeşme açılışının ardından 200 şehit adına temsili fidan dikimi yapıldı.

Program helva ikramı ile sona erdi.

 

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 23 Kasım 2017, 18:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner17

banner18