Sırbistan Büyükelçisinden İnegöl’e ziyaret

Sırbistan Büyükelçisinden İnegöl’e ziyaret


Sırbistan Büyükelçisi Zoran Markovic ve bir grup iş insanı aynı zamanda RUMELİSİAD Başkanı olan Sırbistan Bursa Fahri Konsolosu Zarif Alp ile birlikte İnegöl’ü ziyaret etti. Konuk heyete aynı zamanda RUMELİSİAD Yönetim Kurulu Üyesi olan İnegöl OSB Müdürü Sabahattin Fazlıoğlu ev sahipliği yaparken, yapılan görüşmelerde ikili iş birliği fırsatları konuşuldu. Konuk heyet daha İnegöl’deki Leta Sandalye firması ile mobilya anlaşması yaptı.
İnegöl OSB ziyaretinin ardından konuk heyet İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası’na (İTSO) geçti Burada yapılan toplantıya AK Parti Bursa Milletvekili Vildan Yılmaz Gürel de katıldı. Toplantıda konuşan Sırbistan Büyükelçisi Zoran Markovic, Türkiye ile Sırbistan arasındaki ikili ilişkilerin tarihi zirvesinde olduğunu ifade ederek mevcut ilişkilerin yeni zorluklar ve fırsatların oluşmasıyla kuvvetlenmeye devam ettiğini belirtti. Markovic, Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasında oldukça samimi bir ilişki olduğunu belirterek bu iletişimin ülkeler arasındaki ikili ilişkilere de olumlu yansıdığının altını çizdi. 18 Ocak’ta gerçeklesen Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic'in Türkiye ziyaretinde kültür, turizm, eğitim ve ekonomi gibi alanları da kapsayan bir dizi anlaşmanın da imzalandığını kaydeden Markovic, bu anlaşmaların bölgesel ve küresel sinerjiyi olumlu anlamda artıracağına inandıklarını belirtti.

Türkiye'nin Balkanlar'daki "istikrar sağlayıcı rolüne" takdir
Markovic, Türkiye'nin Balkan coğrafyası için de çok önemli bir aktör olduğuna işaret ederek, "Bölgede ciddi bir etkiye sahip olacak bir konumda bulunan Türkiye, sorumluluklarının kesinlikle bilincinde ve bu anlamda oynadığı olumlu ve istikrar sağlayıcı rolü takdir ediyoruz." ifadelerini kullandı. İki ülke arasında bazı konularda ihtilafların da yaşandığını ancak aynı noktada buluşulan konuların çok daha fazla olduğunu vurgulayan Markovic, iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin iş adamları için de fırsat oluşturduğuna dikkati çekerek büyük uluslararası şirketler için Sırbistan'ın fırsatlar ülkesi haline geldiğini kaydetti. 
RUMELİSİAD Başkanı olan Sırbistan Bursa Fahri Konsolosu Zarif Alp de, gelişmeye başlayan Türkiye Sırbistan ilişkileri kapsamında Bursa’ya gelen Sırbistan İş insanlarına ve Sırbistan Büyükelçisi Zoran Markovic’e ev sahipliği yaptıkları için mutlu olduklarını söyledi. İnegöl’ün gerek Bursa gerek ülke ekonomisine yaptığı katkısının oldukça büyük olduğunun altını çizen Alp, “İnegöl’e yaptığımız bu ziyarette çok verimli görüşmeler gerçekleştirildik” dedi. 
Ziyarette konuşan AK Parti Bursa Milletvekili Vildan Yılmaz Gürel de, Türkiye'nin Balkan coğrafyası ile kadim ilişkileri olduğuna vurgu yaptı. Türkiye’nin bölgede ciddi bir etkiye sahip olacak bir konumda olduğunu ve sorumluluklarının bilincinde olduğunu ifade eden Gürel, Büyükelçiye iki ülke arasındaki ilişkilere olumlu katkısından dolayı teşekkür etti.
İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası (İTSO) Başkanı Yavuz Uğurdağ’da Sırbistan Heyeti’ni İnegöl’de ağırlamaktan memnun olduklarını söyledi. Balkan Coğrafyası ile siyasi, ticari ve kültürel ilişkilerin gelişmesinin önemine vurgu yapan Uğurdağ, “Bugünkü ziyareti karşılıklı iş birliği için önemli bir fırsat olarak görüyoruz. Bu vesile ile karşılıklı iş birliği fırsatlarının ortaya çıkacağından emiminim. Hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum” dedi. 
Yapılan konuşmaların ardından Sebahattin Fazlıoğlu konuk heyeti ilçedeki üretim merkezlerinden bazılarına götürdü. Konuk heyet daha sonra da İnegöl’de üretim yapan Leta Sandalye firmasına giderek ticari görüşme gerçekleştirerek anlaşma yaptılar. 

Yavuz

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER