SIRBİSTAN´DAN DEĞİL MÜSLÜMAN BOŞNAKLARDAN GELİYOR

Türkiye´de vatandaşların ucuz et yiyebilmesi amacıyla Sırbistan´dan ithal edilen etler, kasaplar başta olmak üzere et üreticilerinin tepkisine neden olmuştu. Gündemde yerini koruyan ithal et konusu ile ilgili açıklamalarda bulunana İnegöl Bosna Hersek Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Adli Kavukçu, “Buraya Sırbistan´dan gelen etler sancak bölgesinde Boşnak ve Müslüman kardeşlerimizden tamamen helal kesim olarak gelen etlerdir” dedi.

SIRBİSTAN´DAN DEĞİL MÜSLÜMAN BOŞNAKLARDAN GELİYOR

BOŞNAK VE MÜSLÜMAN KARDEŞLERİMİZ

Dernek Başkanı Adli Kavukçu, “Sancak kelimesinin kelime anlamı ilçe manasındadır. Bizim Bosna vilayeti, Osmanlı döneminde 7 sancaktan oluşmaktaydı. 1878 anlaşması ile geçici olarak Yeni Pazar sancağı dışında 6 sancak kaldırılmış ve sadece Yeni Pazar hayatına devam etmiştir. Buraya Sırbistan´dan gelen etler Sancak bölgesinde, Boşnak ve Müslüman kardeşlerimizden, tamamen helal kesim olarak gelen etlerdir. Burada Peşter yaylası Avrupa´da etin güzelliği açısından bilinen bir yerdir. Tüm etler bu yayladan, Müslüman kardeşlerimizden gelecek olan etlerdir” dedi.

Kavukçu, “Ülkemiz oradaki Boşnak kardeşlerimize bir refah kapısı olarak böyle bir girişim yapmıştır. Kimsenin yeise kapılmamasını istiyorum. Aldığımız etler karşılığında Müslüman Boşnak kardeşlerimizin ekonomik olarak refah kapılarını aralayacağımızı düşünüyorum. Ülkemizin böyle bir anlaşmaya imza attığı için herkese teşekkür ediyorum. Ülkelerin bir nüfusu birde nüfuzu vardır. Ülkemizin sınırlarının nüfusu ile alakalı olmadığını, 3-5 senedir yapılan işler ile görüyoruz. Burası bizim nüfuzumun olduğu bir yedir. Bu tür anlaşmaların devamını talep ediyoruz” şeklinde konuştu. 

Güncelleme Tarihi: 14 Kasım 2017, 09:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER