Sobadan doğalgaz tesisatı

İnegöl’e bağlı Hamzabey Mahallesi’nde ikamet eden emekli öğretmen, kurduğu sobadan doğalgaz tesisatıyla evin bütün odalarını ısıtıyor.

Sobadan doğalgaz tesisatı

90 metre kare evde oturan emekli öğretmen Mehmet Atlı’nın 3 odalı evini sobaya monte ettiği sistemle ısınıyor. Emekli olmasının ardından 2004 yılında hayvan gübresinden elde ettiği biyogazla mutfaktaki ocakta yemek pişiren öğretmen, ikamet ettiği evde yaptığı proje ile evin her odasını kalorifer gibi ısıtıyor.

2004 yılında 28 yılı tamamlayıp emekli olduğunu aktaran Mehmet Atlı, “Çok sevdiğim ve severek yaptığım bir meslekti. Bir sobayla evin her yerini nasıl ısıtırım diye düşündüm. Başka yerlerde de araştırmadım ama ben bunu yaparım dedim. Önce 60’lık kovalı sobalardan aldım. Onun içerisindekileri çıkardım. Varilden çıkarıp biçerek kaynak makinesi de alarak el marifetiyle bir tane orijinali bozmadan su deposu yaptım. Yaklaşık 20 litre su alıyor. Kalorifer pompasıdır, plastik boru yapıştırma takımı aldım. Evin içerisine tesisatı döşedim. 3 oda ve 1 salon evimiz. İçerisine radyatör petekleri de yerleştirdim. Zaten sobanın kurulu olduğu odada ona gerek yok. Sistemi kurdum, boruları döşedim. Bir kalorifer pompası ve termostat anahtar yerleştirdim. Bu sistemi kurduktan 2 sene sonra eşim sobayı değiştirelim dedi. Ekmek sobası olsun hem de maşinga soba olsun dedi. Şu gördüğünüz sobayı aldım. Biz İnegöl’den getirmeden sobanın içerisine su deposu yaptırdım. Hemen sisteme monte ettim. 2007’den beri maşinga sobayı odun ve kömürle çalışan kombi konumuna getirdim. Evimin her yeri 21-22 hatta 25 dereceye kadar ısınıyor. Sabah kalkıyorsun evimin içi sıcak. Bunu sadece kapalı devre ısıtma olarak kullanıyorum. Güneş enerjimiz, termosifon var zaten. Yakıt olarak derseniz ben geçen yıl 200 TL verdim. Sevdiğimiz bir kardeşimizden sandalye çıkıntısı aldım. Tutuşturucu gibi. Yarısını da kullanamadım. 3 yıldır kömür de almıyorum. Kullanan kişiler için tavsiye edilirse en ağır kışta 1 ton kömür, 1 ton odunla kışı geçirirsiniz. Sistemin maliyeti için ise radyatörler bin TL, boruları ve sobası bin TL olsa. Maliyeti 2 bin TL’yi aşmaz. 2007’den beri soba yerinden kalkmadı. Yaz bitince sobanın borularını takıyoruz. Bahar gelince borular kalkıyor, üstüne bir örtü. Ekim’de kurdum sobayı. Mayıs’a kadar yanıyor. Ben yakıta para vermiyorum. Vatandaşın işine yaramayan odunları kullanıyorum. Her yıl 3 ton kömür ve sadece 1 oda ısınacaktı. Sobanın tütme derdi de yok. Biz bunun sıkıntılarını yaşadık geçmişte. Şimdi rahata erdik” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER