SOYDAŞLAR SANDIK BAŞINA GİTTİ

SOYDAŞLAR SANDIK BAŞINA GİTTİ

SOYDAŞLAR SANDIK BAŞINA GİTTİ

İnegöl'de ikamet eden ve çifte vatandaşlığı bulunan Bulgaristan göçmeni soydaşlar, Bulgaristan´da yapılan genel seçimler için sandık başına gitti.

İnegöl’de ikamet eden Bulgaristan göçmeni soydaşlar için Akhisar İlkokulu ile Yenice Perihan Coşkun İlkokulunda sandık kuruldu. Bulgaristan Dışişleri Bakanlığı memurlarının görevlendirildiği söz konusu okula giden vatandaşlar, devletin verdiği kimliklerle oylarını kullandılar. Saat 07.00´de başlayan oy kullanma işlemi saat 20.00´de son bulacak.

Bulgaristan’da yapılan parlamento seçimlerinde 6 milyon 790 kayıtlı seçmen sandık başına giderek 240 milletvekilinin isimlerini belirleyecek. Bulgaristan’ın 46. dönem parlamentosu için 22 siyasi parti ve koalisyon, adaylarını belirledi. Bu seçimde yurt içinde ve dışında kurulan büyük seçim yerlerinde de ilk kez makineyle oy kullanılabilecek.68 ülkede 782 seçim merkezi kuruldu. Türkiye’de yaşayan Bulgaristan vatandaşları 122 yerde oy kullanabilecek. Bu sandıkların 2’si İnegöl’de olmak üzere 27’si Bursa’da kuruldu.

Oy kullanmak için gelen vatandaşlara yardımcı olan Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği (BAL-GÖÇ) İnegöl Şubesi Başkanı Ertan Başdere, “4 Nisan’da yapılan seçimlerde hükümet kurulamamasından dolayı seçimlerin tekrarlanmasına karar verilmişti. Bugünde İnegöl’ümüzde Akhisar ve Yeniceköy mahallelerinde 2 sandık kuruldu. Soydaşlarımız sandık başına giderek demokratik haklarını kullanıyorlar. Bizde bu konuda BAL-GÖÇ olarak yardımcı olmaya çalışıyoruz. Oy kullanmaya gelen soydaşlarımıza teşekkür ediyoruz. İnegöl’de 5 bine yakın çifte vatandaş söz konusu. Bir kısmı Bulgaristan’da oy kullanmak üzere gittiler. Bu anlamda bin 500 civarında çifte vatandaşın bugün İnegöl’de oy kullanmasını bekliyoruz. Sabah saatlerinde yoğunluk ama öğleden sonra özellikle akşam saatlerinde yoğunluğun artmasını bekliyoruz” dedi.

Oyunu kullanmaya gelenler ise, “Vatandaşlık görevimizi yerine getirmek için geldik. Seçimin herkese hayırlı olmasını diliyoruz” dediler.

Güncelleme Tarihi: 11 Temmuz 2021, 13:10

nevzat

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER