SP’Lİ GENÇLERDE ÇARE VAR

Plastik poşetlerden ücret alınmasına tepki gösteren Saadet Parti Gençlik Kolları, vatandaşlara ücretsiz olarak bez poşet dağıttı.

SP’Lİ GENÇLERDE ÇARE VAR

YÜZDE 300’E VARAN KAR

Uzun Sokak girişinde düzenlenen program da Saadet Partisi İlçe Başkanı Hasan Eroğlu ve yönetim kurulu üyelerinin de katılımıyla vatandaşlara üzerlerinde “Çare Var” yazılı bez poşetleri ücretsiz olarak dağıtan SP İlçe Gençlik Kolları Başkanı Resul Cerhal, “Bildiğiniz üzere yeni yıl ile birçok uygulama hayata geçirildi. Birçok ürün, hizmet ve vergiye zam yapıldı. Ancak görüyoruz ki bunlardan en çok tepki çekeni marketlerde uygulamaya konan paralı poşetler oldu. Yeni uygulama ile vatandaşların marketlerden alışverişleri için alacağı poşetler 25 kuruş ile satılmaya başlandı. Öncelikle Saadet Partisi olarak ifade etmek isteriz ki; plastik kullanımını azaltmak için yapılan her uygulamanın arkasındayız. Ancak “Plastik kullanımını azaltmak” kılıfıyla yapılan rantın da, soygunun da karşısındayız. Poşet parası, sözde “çevre dostu uygulama” adı altında, vatandaşın sırtına yüklenirken, satış yapan firma ise parayla satılan poşetlerindeki logosunu kaldırmayarak bedava reklam yapmaya devam ediyor. Tekrar üzerine basarak söylüyoruz ki; reklam içeren poşetler para ile satılamaz. Sanki bir virüs gibi şehrimizin her noktasında biten, İnegöl’ün yerli esnafını, mahalle bakkalını bitiren, adeta kapitalizmin sokak şubeleri olan zincir marketler, bu uygulama ile kendilerine ciddi maliyet oluşturan poşet bedelinden kurtulduğu gibi, poşetin maliyetini düşündüğümüzde bunun satışından da yüzde 300’e varan kar sağlamaktadır. Buradan yöneticilerimize ve yetkililerimize sesleniyoruz; eğer ki mesele çevre dostu bir uygulama ise, eğer ki mesele plastik kullanımını azaltmak ise, o zaman hiçbir suretle poşet kullanılmasına izin verilmesin. Belirlenen bir fiyatın üzerinde alışveriş yapanlara ilgili market tarafından ücretsiz bez poşet verilsin. Böylelikle hem poşet kullanımı tamamen kalkmış olacak, hem de vatandaşa ek bir külfet getirilmeyecektir. Ancak bu tavsiyemiz sonrasında vatandaşı değil de zincir marketlerin bu işten ne kadar zarar edeceğini düşünenler de olacaktır. İşte o zaman paralı poşet uygulamasının çevre dostu değil, sermaye dostu bir uygulama olduğu ortaya çıkacaktır. Yine sizlerle bir poşet hesabı paylaşmak istiyoruz; devlet tarafından günde 40 bin araç geçiş garantisi verilen Osmangazi Köprüsünden bir günde 20 bin araç geçmektedir. Yani geri kalan 20 bin aracın ücreti vatandaşın cebinden ödenmektedir. Geçiş ücretlerine 2019 yılı için yüzde 44 zam yapıldı. Yani milletimizin cebinden 1 günde 2 milyon 60 bin TL çıkıp, ihaleyi alan firmanın cebine konmaktadır. Yani milletimiz 1 günde köprü ihalesini alan firmaya tanesi 25 kuruştan 8 milyon 240 bin adet poşetin parasını ödemektedir. Saadet Partisi olarak dikkat çekmek istediğimiz nokta işte burasıdır. Millet olarak alışverişimizde 25 kuruşun hesabını yaparken, idarecilerimizin basiretsiz yönetimi sebebiyle her birimizin cebinden binlerce lira ranta, yandaşa aktarılmaktadır” dedi.

HALKIMIZI UYARIYORUZ

“Evet millet olarak derdimiz çok” diyen Cerhal, “Ekonomik, manevi, siyasi, idari sıkıntılar içindeyiz. Sanayicimiz, mobilyacımız, esnafımız günü değil artık dünü kurtarmanın hesabına düşmüş durumda. İktidar ise vatandaşa çözüm paketi diye yeni bir borçlandırma paketi hazırlamış durumda. Halkımızı uyarıyoruz; şuan iktidarın yaptığı tek şey yerel seçimlere kadar, mevcut sorunları ötelemektir. Bunun için de devletin elinde avucunda kalan son varlıkları gözden çıkarmışlardır. Biz milletimizin artık gerçekleri görmesini istiyoruz. Sandıkta gereken dersi vermesini artık vermesini istiyoruz. Onun için diyoruz ki; ey milletimiz mesele plastik poşetse #ÇAREVAR. Buyurun bizim bez poşetimiz. Hem de reklamsız. Bez poşetlerimize sadece #ÇareVar yazdık. Çünkü milli görüş olduğu var sürece hiç korkmaya, tereddüde mahal yok. Çünkü saadet var; #ÇareVAR. Hepinize katılımlarınızdan dolayı teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER