STK’LAR TARAFSIZ OLMALIDIR

İnegöl’deki bazı sivil toplum örgütleri tarafından oluşturulan Sivil Toplum Platformunun Cumhur İttifakını desteklediğini yönündeki açıklamalara tepki gösteren CHP İnegöl İlçe Başkanı Necmi Demir, “Eğer gerçekten topluma faydalı olmak istiyorlarsa, İnegöl’ün güncel sorunları yaşanırken neredeydiler? Hava kirliliği, altyapı, trafik sorunlarını görmezden gelenlerden, yine İnegöl’ün gelişimine etki edecek il olma ve İnegöl Üniversitesi kurulması gibi konularda basın açıklaması beklerdik” dedi.

STK’LAR TARAFSIZ OLMALIDIR

HOŞGÖRÜLÜ OLAMAYACAĞIZ

Sivil toplum kuruluşlarının siyaseten tarafsız olmaları gerektiğini ifade eden CHP İlçe Başkanı Necmi Demir, “Öncelikle belirtmek isterim ki, bu baskın seçim süreci başladığından beri her açıklamamızda barıştan, birlik ve beraberlikten, sağduyudan bahsettik. Her olumsuzluğa karşı olumlu duygularla yaklaşarak hoşgörülü olduk. Ancak geçtiğimiz günlerde AHİD, Rehber-Der, İNDAK ve Yedi Hilal Derneklerinin AK Parti İlçe Başkanını da yanlarına alarak yapmış olduğu açıklamaya hoşgörülü olamayacağız. Çünkü, sivil toplum kuruluşu dediğimiz yapılar siyaseten tarafsız olmalıdırlar. Ülkemizde seçimlerde oy verme işlemi gizli, yani kabin içinde tek başına yapıldığından, üyelerinin hangi siyasi partiye oy verdiğini, vereceğini kimse bilemez. Dolayısıyla tüm sivil toplum kuruluşları her siyasi partiye aynı uzaklıkta olmalı. Eğer gerçekten topluma faydalı olmak istiyorlarsa İnegöl’ün güncel sorunları yaşanırken neredeydiler? Hava kirliliği, altyapı, trafik sorunlarını görmezden gelenlerden, yine İnegöl’ün gelişimine etki edecek il olma ve İnegöl Üniversitesi kurulması gibi konularda basın açıklaması beklerdik. Basın açıklamasını yaptıkları İshakpaşa Caminde çevre düzenlemesi esnasında yanlış uygulamalar nedeniyle, bizde basın açıklaması yapmıştık. Niye bize de destek vermediler?” dedi.

MİLLETİ GALEYANA GETİRMEK NE KADAR DOĞRU?

Başkan Demir, “Müslümanlığı şekilde şemalde, giyimde kuşamda veya bir siyasi partinin hitabetinde arayanlar, asıl kişilerin sözünde duruyor mu? İnsanları incitiyor mu? Verilen görevi layıkıyla yapıyor mu? Ahlaklı mı? Hak, hukuk tanıyor mu? Adalet mi? gibi değerlerine bakmaları bizce doğru olandır. Seçim gibi demokratik bir meseleyi savaşmış gibi göstermek, yanlı davranarak söylemleriyle milleti galeyana getirmek ne kadar doğrudur? Açıklamanın tamamına tek tek söylenecek çok söz vardır. Ancak bu talihsiz açıklamanın değerlendirmesini İnegöl halkına bırakıyor, birlik ve beraberlik içinde birbirimizi kırmadan üzmeden, kötü söz söylemeden mübarek Ramazan ayımızı bitirmeyi temenni ediyorum. Ayrıca buradan sizlerin nezdinde Kadir Gecemiz ve gelecek Ramazan Bayramız mübarek olsun” şeklinde konuştu. HABER MERKEZİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER