SUÇA SÜRÜKLENEN ÇOCUKLARA İŞ İMKANI

İlklerinde şehrinde bir ilk daha

SUÇA SÜRÜKLENEN ÇOCUKLARA İŞ İMKANI

İlklerin şehri İnegöl, Türkiye genelinde ilçeler arasında bir ilke daha imza attı. Suça sürüklenen çocukların suçtan uzaklaştırmak ve topluma faydalı bireyler haline getirmek amacıyla; İnegöl Kaymakamlığı, Cumhuriyet Başsavcılığı ve İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası işbirliğinde “Suça sürüklenen çocukların eğitimi” protokolü imzalandı.

Protokol kapsamında İnegöl Denetimli Serbestlik Müdürlüğü tarafından suça bulaşmış 20 kişilik çocuk ve genç grupları oluşturulacak. Bu çocuk ve gençler, öncelikle Uzman psikiyatri doktoru Işıl Ateş Çöl tarafından muayene sürecine tabi tutulacak, tedaviye ihtiyacı olanların suç işlemeye ilişkin nedenler ortadan kaldırılmaya çalışılacak, tedaviye ihtiyacı olmayanlar ise, Denetimli Serbestlik Müdürlüğü tarafından "Öfke, hayır diyebilme, stres, iletişim gibi" seminer çalışmalarına alınacak, bir kısmı da Gençlik Bakanlığına bağlı gençlik kamplarına gönderilmesi gibi rehabilitasyon programlara tabi tutulacak.

ÇALIŞAN GENÇLERE MAAŞ

Tedavi ve rehabilitasyon sürecinden sonra çocuk ve gençler, İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası öncülüğünde "Mobilya" alanında işbaşı eğitim programına alınacak, eğitim programı süresince İŞKUR kendilerine aylık bin 586 TL harçlık verecek, eğitim sonunda da İTSO tarafından iş garantisi verildiği bildirildi.

İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası başkanlığında düzenlenen protokole Kaymakam Ali Akça, Başsavcı Zekeriya Alper İnanç, Ağır Ceza Başkanı Mustafa Duran, HSYK Müfettişi Turgut İmamgil ile Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Yavuz Uğurdağ katıldı.

MODEL PROJE

Protokol de konuşan İTSO Başkanı Yavuz Uğurdağ, “İnegöl Cumhuriyet Başsavcılığı önderliğinde gerçekleştirdiğimiz ‘Suça sürüklenen çocuk ve gençlerin eğitimi’ projesini gerçekleştiriyoruz. Suça sürüklenmiş çocukları ve dezavantajlı sosyal grupları suçtan uzaklaştırıp, meslek sahibi yapmak istiyoruz. Bölgede model bir proje olması gibi birçok ana başlıklı kapsamları var. İTSO olarak, projede olmaktan mutluyuz. İnşallah bu projeyle birlikte Başsavcılığımız liderliğinde gençlerimize yeni avantajlar sağlayabiliriz. İTSO olarak bu projenin psikolojik tedavi ihtiyacı olan kişilerin tedavi masraflarını karşılayıp, belirlenecek mobilya firmalarında işbaşı yapmalarını üstlendik. Bu proje, özellikle gençlerimize ve memleketimize faydalı olacaktır. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

SUÇLUYU KAZIYINIZ, ALTINDAN İNSAN ÇIKAR

İnegöl Cumhuriyet Başsavcısı Zekeriya Alper İnanç, “Suç işleyenlerin cezaları kesinleştikten ve cezaevinde kaldıktan sonra denetimli serbestlikle takibi yapılıp, topluma kazandırılmaları amaçlanıyor. Cezalıları 4 duvar arasında tutup, toplumdan tecrit etmek istemiyoruz. Yeniden ıslah edilip, topluma faydalı bireyler olmalarını istiyoruz. Yeniden suça sürüklenmelerini istemiyoruz. Kurallara uyan birer faydalı birey olmalarını amaçlıyoruz. Hapis cezalarının hapishanelerde zararlı birçok etkisi var. Bu protokolü bir iyileştirme aracı olarak kullanıp, hem suçtan uzak tutacağız, hem de onları eğiterek, bu süreçte onlara bir iş kazandırıp, istihdam garantisi vereceğiz. Bu bir ilktir. Yavuz beye teşekkür ediyoruz. İstihdam garantisi veriyoruz. 15-29 yaş arası denetimli serbest gençlerimiz bizlere başvursunlar, kendilerini ücretsiz tedavi edip, İŞKUR vasıtasıyla meslek sahibi yapacağız. İnegöl mobilyanın başkenti olduğu için, özellikle mobilya alanında meslek sahibi yapabiliriz. Burada onlara önemli bir el uzatıyoruz, inşallah hükümlülerimizden de katılım bekliyoruz. Suçluyu kazıyınız, altından insan çıkar. Bu insanları toplumdan kazıyarak, suç bataklığını temizleyemeyiz. Bu model bir projedir. Onlara el uzatarak bu projeyi gerçekleştireceğiz. İŞKUR Müdürümüze, İlçe Kaymakamımıza ve İTSO Başkanımız Yavuz beye teşekkür ediyorum” diye konuştu.

TÜRKİYE’DE İLK

Kaymakam Ali Akça ise, “İlçemiz için önem taşıyan bir protokolün imza törenindeyiz. 3 taraflı bir protokol… İlçemiz için hayırlı olmasını temenni ediyorum. Bu somut sonuçları olacak olan bir protokoldür. Bu noktada imza törenine katılan herkese hürmetlerimi arz ediyorum. Gerek Yavuz Bey gerek Başsavcımız protokol detaylarıyla ilgili bilgiler verdiler. İçinde yaşadığımız topluma karşı bir takım sorumluluklarımız var. Bu sorumluluklar toplum içerisinde yaşamamızdan kaynaklanan sorumluluklardır. Bazen topluma faydalı olmak için bir takım şeyler yapmalı, değer üretmeliyiz. Bu bazen somut değerler olduğu gibi, ahlaki anlamda bir takım değerleri de yüceltmek zorundayız. Bu şekilde hareket ederken, bazıları da hak denen kavramı dikkate almayabiliyor. Hukukta hak hukukun koruduğu değerdir. Bu değere bazıları tecavüz edebiliyor. Hukukun koruduğu değere tecavüz edilince, hukuk sınırlarında o kişilere bazı yaptırımlar uygulanıyor. Yaptırımlardan sonra o insanlar tekrar toplum içerisine döndüklerinde ne olacak? Hakka tecavüzü yaşam tarzı haline mi getirecekler, yoksa ıslah olarak topluma mı katılacaklar? Biz bu protokolle hakka tecavüz etmiş insanların yaptığı tecavüzün yanlışlığını kavraması ve ait olduğu topluma faydalı birer birey olmalarını sağlamak istiyoruz. İTSO, Başsavcılık, Kaymakamlık, İŞKUR ve Gençlik Merkezimizin kullanacağı inisiyatifler olacak. Suç işlemiş denetimli serbest insanlar, bir takım eğitimlerden geçirilerek meslek sahibi olmaları noktasında çalıştırılacaklar. Taşın altını elini koyarak aldıkları inisiyatiften dolayı emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Tüm paydaşlarımızla birlikte İnegöl’e bir değer daha kazandırmanın mutluluğu içerisindeyiz” dedi.

Konuşmaların ardından 3 yıllık süreyle protokol imzalandı. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER