Şükrü Nailipaşa’da Su Tüketiminden %50 Tasarruf

İnegöl Belediyesi ve

Şükrü Nailipaşa’da Su Tüketiminden %50 Tasarruf
İnegöl Belediyesi ve

İnegöl Belediyesi ve Milli Eğitim Müdürlüğünün destekleri ile Şükrü Nailipaşa İlköğretim Okulunda hayata geçirilen ‘Geleceğe Bir Damla Su’ projesi, su sarfiyatını yüzde 50'ye kadar düşürdü.

Şükrü Nailipaşa İlköğretim Okulu tarafından hazırlanan, İnegöl Belediyesi ve Milli Eğitim Müdürlüğünün destekleri ile hayata geçirilen ‘Geleceğe Bir Damla Su’ projesi amacına ulaştı.

Dün sabah okulun kantininde düzenlenen kahvaltılı toplantıda,  ‘Geleceğe Bir Damla Su’ projesi kapsamında okulun çeşmelerine monte edilen sensorlu sistemin su faturasına yaptığı etkiler hakkında bilgiler verildi.

Kahvaltıya, Kaymakam Aziz İnci, Belediye Başkan Yardımcıları Güngör Sabri Günaydın ve Gülhan Şahin, Milli Eğitim Müdürü Mehmet Baştürk, Belediye Su İşleri Müdürü Ahmet Aka, Okul Müdürü Özgür Gümüş ve öğretmenler katıldı.

YÜZDE 50 TASARRUF

Kahvaltının ardından bir konuşma yapan Şükrünailipaşa İlköğretim Okulu Müdürü Özgür Gümüş, okulun ilçedeki en eski 4 okuldan biri olduğunu belirterek, "Bir asırlık geçmişe sahip olan okulumuz, 1911 yılında eğitim öğretime başlamıştır.  2011-2012 Eğitim öğretim yılı başında öğretmenlerimiz Emin Oker ve Ali Turna'nın gayretli çalışmaları, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve İnegöl Belediyesinin destekleri ile uygulamaya koyduğumuz ‘Geleceğe Bir Damla Su’ projesini sizlerle birlikte değerlendirmek istedik. Bizler bu projeyi sosyal sorumluluk projesi kabul edip çalışmalarımızı yürüttük. Projemizin su tasarrufuyla ilgili sonuçları 2011 yılının aynı dönemiyle kıyasladığımızda 2011 yılının 1.fatura dönemi su tüketimimiz 910 metre küp, 2012 yılının 1.fatura dönemi su tüketimimiz 485 metre küptür. Sadece bir dönemlik fatura döneminde 425 metre küp su tasarrufu sağlanmıştır. Buda yaklaşık yüzde 50 su tasarrufu demektir. Projenin diğer bir amacı, okulumuzda hijyeni sağlamak" dedi.

HEDEF 3 BİN LİRA KAR

Yüzde 50 su tasarrufundan yaklaşık bin TL kar sağlandığına işaret eden Gümüş, “Okulumuzda tüketilen 1 yıllık su miktarı 3 bin 765 ton’dur. Okulumuz için ödenen 1 yıllık su tatarı 7 bin 545 TL’dir. 1 yılda lavobalardan sağlanacak tasarruf tahminimiz 3 bin 230 TL’dir” diye konuştu.

KİRLİ ELLER İLE MUSLUK TEMASINA SON

Milli Eğitim Müdürü Mehmet Baştürk ise, projeye destek verdiklerini belirterek, "Önümüzdeki yıllarda suyla alakalı su savaşlarının yaşanabileceği dönemin başlangıcında, suyun kıymetini iyi bilmek, bir damla suyu bile en iyi şekilde değerlendirmek ve bunu zamanında, yerinde kullanmakla ilgili önemli bir projedir. Biz millet olarak öncelikle tuvaletlerimizin, lavabolarımızın, bahçelerimizin daha düzenli olmasını sağlıyoruz. Proje ile birlikte kirli eller ile musluk temasına son verildi. Okulların bahçelerinde öğrencilerin su içmesi için Osmanlı mimarisine uygun çeşmeler oluşturuldu. Projenin diğer okullara da yaygınlaşması konusunda her türlü desteğe hazırız” dedi.

UYGULAMA YAYGINLAŞMALI

Kaymakam Aziz İnci ise, “Proje okullara, kurumlara, öğrencilere ve vatandaşlara örnek olmalıdır. Projeden yararlanılması çok önemli, projeyi önemsiyor ve destekliyoruz. Projenin iki önemi var, harcamaları azaltmak ve hijyeni sağlamak. Tasarruf dediğimiz şey aslında hayatımızın her safhasında uygulamamız gereken yöntemdir” dedi.

OKULLARIN SU FATURALARI

İlköğretim ve Ortaöğretim okullarının 2011 yılında yapmış olduğu su tüketimleri ile ilgili bilgi veren Belediye Başkan Yardımcısı Güngör Sabri Günaydın’da, “İnegöl merkezde bulunan İlköğretim Okullarında 2011 yılında toplam 80 bin 823 metreküp su tüketimi yapılırken, toplam kullanılan su tutarı 165 bin 178 TL'dir. 15 Ortaöğretim kurumunda ise 2011 yılında toplam 50 bin 52 metre küp su tüketimi yapılırken, kullanılan su tutarı toplam 102 bin 754 TL’dir” şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 28 Şubat 2012, 02:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER