Sürü Kara'ya emanet

Sürü Kara'ya emanet

7 ay önce kendisini ısırdığını iddia eden kişiler tarafından tüfekle ateş edilmesi sonucu bir bacağını kaybeden Kara isimli çoban köpeği 3 bacağı ile küçükbaş hayvan sürüsünü korumaya devam ediyor. 
İnegöl’ün kırsal Deydinler Mahallesi’nde 20 yıldır küçükbaş hayvan yetiştiriciliği yapan Vahit Uysal’ın(50), Kara isimli çoban köpeği Ağustos ayında kendisine saldırdığını iddia eden kişi tarafından tüfekle vurularak yaralandı. Açılan ateş sonucu yaralanan köpek, sol ön bacağını kaybetti. 
 7 aydır 3 bacağıyla yaşamaya devam eden ‘Kara’ küçükbaş hayvanları koruma görevini bir an olsun aksatmıyor.

3 AYAKLA YAŞAMINA DEVAM EDİYOR
2 aylık yavruyken Kara’yı sahiplendiğini söyleyen Vahit Uysal; “Yaklaşık 20 yıldır koyunculuk yapıyorum. Birçok köpeğim oldu ama Kara azmiyle kendisini çok sevdirdi. Ağustos ayında koyunları otlatmak için araziye gitmiştim. Kara bir ara gözden kayboldu ve o esnada bir silah sesi duydum. Aradan biraz zaman geçince Kara kanlar içerisinde yanıma geldi. Köpeği vuran kişileri o esnada göremedim. Oğlumla birlikte köpeği alarak İnegöl’de veterinere götürdük. Bacağındaki kemiğin tamamen kopmasından dolayı kangren tehlikesi olan köpeğimizin bacağı veteriner tarafından kesildi. Yaklaşık 7 aydır 3 ayağı ile yaşamına devam eden Kara normal bir köpek gibi olmasa da yaşamını idam ettirebiliyor. Kara bizimle birlikte koyunları araziye götürürken geliyor ve yanımızdan bir an olsun ayrılmıyor. Şu anda kış mevsimi olduğu için koyunlarımız ağılda duruyor ancak havaların biraz daha ısınmasıyla birlikte araziye gideceğiz” dedi.
PROTEZ BACAK TAKTIRMAK İSTİYORUM
Kara’ya protez bacak taktırmak isteyen Uysal, “Daha önceden Bursa’dan bir hastaneyi arayarak randevu aldım ancak gitmek nasip olmadı. Şimdi İnegöl’de olursa bir protez bacak taktırmak için uğraşıyorum” ifadelerini kullandı.

Esra

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER