SÜT ÜRETİMİ TEHLİKEDE

Ramazan ayından itibaren Türkiye´de süt ürünlerine 6-7 kere zam gelmesine karşın üreticiye bu zamların yansıtılmadığını ifade eden İnegöl Süt Üreticileri Birliği Başkanı Şaban Çetizli, “Eğer bu zamlar üreticiye yansımazsa 2 aya varmaz Aralık ayı sonunda süt tozu ithal ederiz. Yine döneriz eskiye” dedi.

SÜT ÜRETİMİ TEHLİKEDE

SÜT ÜRÜNLERİ ZAMLANDI AMA…

Süt mamulleri fiyatlarının her geçen gün zamlandığını belirten İnegöl Süt Üreticileri Birliği Başkanı Şaban Çetizli, “Bu zamlar yeni değil. Ramazan Bayramından, hattan Ramazan ayı başından beri her şeye 6-7 kere zam geldi. Bizim sütümüz 1,20 liraydı. 10 kuruşluk iki ayrı zam geldi ve şimdi 1,40 lira oldu. Türkiye genelinde tereyağının kilosu 35-50 lira arasında satılıyor. Dün Ankara´da marketleri gezdim. 48 liraya kadar tereyağı satılıyor. Peynir 28-38 lira arasında satılıyor. Biz kaç para zam aldıktan bu ürünlere kaç para zam yapılıyor. Üretici bitmekte, ineklerini kestirmekte. Yem fiyatları yükseldi. Sütçüler feryat figan ediyor. Çiftliklerimiz yavaş yavaş kapanıyor. Eğer böyle giderse 2 aya varmaz, Aralık ayı sonunda süt tozu ithal ederiz. Yine döneriz eskiye” dedi.

HER GEÇEN GÜN AÇIĞIMIZ DAHA DA ARTIYOR

Bakanlığın maliyetleri düşürecek çareler üretmesi gerektiğini ifade eden Çetizli, “Süt üreten çiftliklerimiz, köylerde süt üreten ablalarımız, amcalarımız bu işleri yavaş yavaş bırakmaktalar. Baktığımız da yurtdışından her yıl getirdiğimiz hayvan sayısı artık yeterli gelmesi gerekirken, her geçen gün açığımız daha da artıyor. 2-3 ay içerisinde sütte aramaya başlayacağız. Süt yeterli gelmiyor. İnekler kesime verildi. Üretim yok. Maliyetler yüksek. Bakanlığımızın maliyetleri düşürecek çareler üretmesi lazım. Süt üreten çiftçinin eline kilo başına en az net olarak 1,5 lira geçmesi lazım. 1,5 lira eline geçmediğinde üretici bu hayvana bakamaz. Samanın, yemin kilosu kaç para olmuş? 10 tane hayvanı olan üreticinin 1 hayvanı rahatsızlandığında 2-3 bin liraya kasaba veriyor. Bir daha bir sene çalışsa bir hayvan kar edemiyor, zararını kurtaramıyor. Bu çiftçinin, üreticinin sahibi yok mu? Böyle giderse durumumuz iyi değil. Bu durumu Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının baştan sonra gözden geçirmesi gerekir. Tepeden bakarak, bu böyle, şu şöyle olacak demeyle olmaz. Sütte tehlikede, süt ürünleri de tehlikede, süt hayvancılığı da tehlikede. Yetkililerin dikkatine sunarım” şeklinde konuştu. 

Güncelleme Tarihi: 09 Kasım 2017, 09:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER