TARLADA 60 KURUŞ, PAZARDA 3 LİRA

90 çeşit ürünün yetiştiği bereketli topraklara sahip İnegöl´de kış mevsimine rağmen hasat devam ediyor. Tek tek toplanan Marul, tane tane satılarak pazarda müşteriye ulaştırıyor. İnegöl´de 400 dönüm alanda yetiştirilen marul, pazarda yüksek fiyatlarda müşteriye sunuluyor.

TARLADA 60 KURUŞ, PAZARDA 3 LİRA

İnegöl´e bağlı Çeltikçi mahallesindeki serasında marul hasadına başlayan Tuncay Öz, “Kış mevsiminde de ürün yetiştiriyoruz. Seramızda yetiştirdiğimiz Marul hasadına başladık. Hava şartları biraz zorluyor ama hasat dönemi girdik artık. Ürünlerimizi sağlıklı bir şekilde hasat etmek için elimizden geleni yapıyoruz. Marulun yetişmesi 3-4 ayı buluyor. Nisan ayına kadar hasat sürüyor. Yaklaşık 3 dönümde marul üretimi yapıyoruz” dedi.

Üç dönümlük alanda 20 bin adet marulun tek tek hasadını yapmakta olduklarını ifade eden Öz, “Biz buradan elde ettiğimiz gelirle, yetiştirirken aldığımız borçları ödemeye çalışıyoruz. Marul hasadının ardından yaz mevsiminde de salatalık ve domates yetiştiriyoruz” dedi.

BİZİM HİÇBİR GARANTİMİZ YOK

Fiyatlardan yakınan Öz, “Biz tanesini 60 kuruştan toptancıya satarken, pazarda 2.5-3 TL´ye satılıyor. Bu yüzden biraz sitemliyiz. Maliyetleri de ağır. Tohum fidesi, mazot fiyatları yüksek. Şartlar ağır. Lodostan, kardan seralarımız etkileniyor. İki üç yıldır seralarımız kar ve lodos nedeniyle zarar gördü. Çiftçilik zor durumda, bırakmayı bile düşünüyoruz. Elimizden geldiği kadar devam ettirebilecek miyiz bilmiyorum. TARSİM´den yana dertliyiz. Sigorta yaptırmak dahi istemiyoruz. Herkes garantisini almış ama bizim hiçbir garantimiz yok. Battığımız zaman tarlayı satmak zorunda kalıyoruz. Mevsimlik işçilerin günlük ücretleri 100 lirayı buluyor. Kazancımız yok bile” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 17 Ocak 2018, 09:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER