TÜRKİYE’NİN İLK OYUNCAK AMBULANS MÜZESİ AÇILIYOR

Türkiye’nin ilk Sağlık Tarihi Müzesi ile Ambulans Tarihi Müzesine sahip olan İnegöl Devlet Hastanesi, dünyada ikinci, Türkiye’de tek olma özelliğine sahip oyuncak ambulans müzesini kente kazandırıyor. Müzenin açılışı ise 8 Kasım Perşembe günü yoğun katılımla yapılacak.

TÜRKİYE’NİN İLK OYUNCAK AMBULANS MÜZESİ AÇILIYOR

Yaptığı başarılı çalışma ve projelerle Türkiye’de adından sıkça söz ettiren İnegöl Devlet Hastanesi, Sağlık Tarihi ve Ambulans Tarihi Müzelerinin ardından üçüncü müzeyi, bünyesinde açıyor.

Dünyada ikinci Türkiye’de tek olma özelliğine sahip oyuncak ambulans müzesinde, 300’e yakın oyuncak ambulans sergilenecek. Ambulans helikopterlerinin de görücüye çıkacağı müzede; Çanakkale ve Yemen cephelerinde kullanılan tarihi ambulansların örnekleri de sergilenecek. Titizlikle hazırlanan müzenin açılışı 8 Kasım Perşembe günü saat 14.30’da yapılacak. Açılışa yoğun katılımın olması beklenirken; Ankara’dan üst düzey katılım olacak. Müzeyle, acil servis tarihi ambulanslar üzerinden anlatılacak.

Türkiye’nin ilk Sağlık Tarihi Müzesine de sahip olan Devlet Hastanesi, çürümeye bırakılmış eski ambulansları müzede sergiliyor. ‘Yaşayan ve yaşatan hastane’ sloganıyla hizmet veren hastane, Türkiye’nin çeşitli yerlerinden tesadüfen bulduğu hurda ambulanslar usta ellerden geçirerek, hayat buluyor.

Hastane girişinde bulunan müzede; 1. Dünya savaşı yıllarında hastaların cepheden askeri hastanelere taşınması için kullanılan askeri bisiklet ambulans, 1967 model Cadillac Deville marka ambulans, 1973 model ford marka ambulans ve 1999 model Mercedes marka ambulans sergileniyor. Özel yapım ambulansların ise çeşitli ilginç hikâyeleri var.

Hastane bünyesindeki sağlık ve ambulans tarihi müzeleri, vatandaşlardan yoğun ilgi görürken; zaman yolcuğuna çıkarıyor. Müzelerde; eski ambulansların yanı sıra enjeksiyondan ameliyat malzemelerine, hastane araç ve gereçlerinden eski ilaçlara kadar yüzlerce obje sergileniyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER