Üreticinin İstediğini Dile Getirdi

KIRSALIMIZI ESKİSİ GİBİ BİZE GERİ VERSİNLE

Üreticinin İstediğini Dile Getirdi

Ziraat Odası Başkanı Sezai Çelik, hayvancılık ile uğraşan üreticilerin sorunlarını gündeme getirdi. Büyükşehir kanununa bir tepkinin olmadığını fakat hayvancılığın desteklenmesi gerektiğini söyledi. 
İnegöl Ziraat Odası Başkanı Sezai Çelik, Büyükşehir Yasası sonrası köylerin mahalle statüsüne geçmesinin ardından hayvancılık ile uğraşan üreticilerin zor zamanlar geçirdiğini ifade ederek, “Ben buradan sesleniyorum; bir an önce bizim köylerimizi, kırsalımızı eskisi gibi bize geri versinler ve rahat rahat hayvancılık yapmayı sağlasınlar” dedi.
Büyükşehir Yasası ile birlikte köyler mahalle statüsüne geçmesinin ardından özellikle Kurşunlu, Yeniceköy, Huzur, Akhisar, Cerrah gibi yerlerde hayvan yetiştiricileri sıkıntılar çekmeye başladı.
‘YASA ÇIKTIĞINDAN BERİ SIKINTI YAŞAMAKTAYIZ’

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan İnegöl Ziraat Odası Başkanı Sezai Çelik; “Büyükşehir yasası çıktığından bu yana, hayvanların barınması ile ilgili problemler yaşamaktayız. Burada belediyelerin yapacağı bir şey yok. Çünkü mevzuat öyle. Ama İnegöl’ün özellikle Cerrah, Kurşunlu, Akhisar, Huzur, Yeniceköy gibi yerlerde, nüfus yoğunluğu da arttıkça orada beslenen hayvanlar problem olmaya başladı. Dolayısıyla bunların şehrin dışına çıkarılması için süreler tanındı. Bu süreler doldu. Şu anda beklemede” dedi.
“Biz bu inşaları şehrin dışına çıkardığımız zaman ki zaten şehrin içinde değil” ifadeleri ile konuşmasını sürdüren Çelik, “Bu insanları buralardan çıkardığını zaman, hayvanların barınması için yer yapmalarına müsaade etmek gerekiyor. Bildiğiniz gibi bizim ülkemizde küçük aile işletmeleri çok önemli. Şu anda Büyükşehir yasasının olmadığı yerlerde böyle bir problem yok ama 30 tane büyükşehir belediyesi var ülkemizde. Bu yasa çıktığından buyana küçük aile işletmeleri sıkıntı yaşamakta. Eğer küçük aile işletmeleri olmasa, siz bu ülkede görün et fiyatlarının kaça çıkacağını… Sırf büyüklerin eline kalırsak et fiyatlarının nasıl manipüle edileceğini göreceğiz. Onun için bir an önce bir çare bulmamız lazım” dedi.
Yasanın revize edilmesi gerektiğini ifade eden Çelik; “Mevzuat böyle deniyor ama bu yasayı da bir an önce revize etmek lazım. Bununla ilgili müracaat eden köylerimiz var. Bunlar tam olarak eski statüsüne kavuşamasalar bile, özellikle hayvancılıkla ilgili tarımla ilgili gerçek üreten çiftçi ve hayvancılarımız daha da rahatlayacaktır” dedi.
Son olarak hobi bahçelerinin gelişi güzel arttığını ve bu yerlerin tarım ve yetiştiriciliğe kazandırılması gerektiğini ifade eden Çelik, 
“Hobi amaçlı bahçe yapanların bir an önce buna son vermesi gerekiyor. Özellikle hobi bahçelerine olan yoğunluktan dolayı, bu memlekette yaşayan gerçek çiftçiler, sıkıntı yaşamaktalar. Bu konuları belediye başkanlarımız ile görüşmemiş değilim. Defalarca görüştük. Onların da mevzuat böyle olduğu için yapacakları bir şey yok ama ben buradan sesleniyorum; bir an önce bizim köylerimizi, kırsalımızı eskisi gibi bize geri versinler ve rahat rahat hayvancılık yapmayı sağlasınlar diyorum”.

Esra

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER