VATANDAŞA 3 MİLYON LİRALIK KIYAK

İnegöl Belediyesi Kasım ayı Meclis Toplantısı, dün meclis salonunda gerçekleştirildi. Belediye Başkanı Alper Taban’ın başkanlığında yapılan toplantıda 17 gündem ve 1 takrir maddesi görüşülerek karara bağlandı.

VATANDAŞA 3 MİLYON LİRALIK KIYAK

Ekim ayı İnegöl Belediyesi faaliyetlerinin sinevizyon şeklinde izlenime sunulmasıyla başlayan program İmar ve Bayındırlık Komisyonundan gelen evrakların görüşülmesi ile devam etti.

ENGELSİZ İNEGÖL

Belediye Başkanı Alper Taban, “Şehrimizde engellilere yönelik olarak farkındalık oluşturacak çalışmalara imza atacağız. Yapısal değişiklikler değil, bu konuda bilinci artırmak üzere zamanı da bu işe yayarak, aynı temizlikte yaptığımız gibi burada da engelsiz bir İnegöl oluşturma adına çalışmalarımızı başlattık. Bugün saat 16.30’da da İstihdam Ofisi açılışını gerçekleştireceğiz. Belediye Başkanlığı görevini yaptığım süre ve öncesinde de çokça vatandaşımızın iş talebi oluyor. Bu konuda daha faydalı olabilmek adına, bunların sayısal raporlarını tutup, analiz yapabilmek adına böyle bir ofisi açma gereği hissettik. Gelen kişilerin kayıtlarını oluşturduğumuz yazılımla tutalım istiyoruz. Bir taraftan da özel sektördeki insan kaynakları birimleriyle irtibat oluşturarak, İş-Kur Müdürlüğümüzün sunduğu açık pozisyonları görerek, ofise gelen kişilere yardımda bulunacağız. Yapacağımız analizlerle kurslar açıp, mesleki eğitimler vereceğiz” dedi.

OTOPARK SORUNU KAMULAŞTIRMAYLA ÇÖZÜLECEK

Başkan Taban, “Otopark ihtiyacımızın İnegöl’deki mevcut araç sayısına oranla artması lazım. Kamulaştırmayla otopark sorununu çözmeye çalışıyoruz ama bu kısa vadeli bir iş değil. Bunları da programa almaya çalışıyoruz ve İnegöl’ün otopark ihtiyacını gidermek için çalışıyoruz” diye konuştu.

Akhisar Mahallesi’nde bulunan bin 900 metrekarelik alanın atık su çalışmaları kapsamında BUSKİ’ye devri meclis gündemine sunuldu. Görüşülen madde meclisin oybirliği ile kabul edildi.

ORHANİYE’YE MAHALLE KONAĞI VE OTOPARK

Orhaniye Mahallesi’nde bulunan 2 farklı alanın Mahalle Konağı ve Otopark yapılması için kamulaştırılması maddesi meclise sunuldu. Maddenin görüşülmesi öncesi konuşan Başkan Taban, “Mahalle konaklarımız hem bilgi kültür evi anlamında hem de çocuklarımıza yönelik faaliyetlerde kullanılması sağlanmaktadır. Bu alanda da böyle bir çalışma gerçekleştireceğiz” dedi. Görüşülen madde oybirliği ile kabul edildi.

KONAKLARI KİM İŞLETİYOR?

MHP’li Meclis Üyesi Hakan Ergül, “İnegöl’de baya bir mahalle konağını hayata geçirdik. Bunların işletmesi belediyece mi yapılıyor, yoksa herhangi bir kuruma mı tahsis ediliyor? Bu konuda kaç tane konak ve restorasyon yapıldı? Kimlere tahsis edildiği noktasında rapor hazırlanmasını talep ediyoruz” dedi.

BİR KONAK DAHA

Cuma Mahallesi’nde bulunan 2 farklı alanın Mahalle Konağı ve Otopark yapılması için kamulaştırılması meclisin gündemine sunuldu. Görüşülen madde oy birliği ile kabul edildi.

Kemalpaşa Mahallesi’ndeki park yükünü hafifletmek için otopark gerçekleştirilmesi noktasında alanın kamulaştırılması meclisin gündemine sunuldu. Görüşülen madde oy birliği ile kabul edildi.

GENÇLERGÜCÜ’NE MÜJDE

Gençlergücü Spor Kulübü tesislerinin bulunduğu alanın kullanım haklarının 10 yıllığına uzatılması meclis gündemine sunuldu. Maddenin görüşülmesi öncesinde konuşan Başkan Taban, “Daha önce buna benzer bir çalışmayı Kurtuluşspor’a yapmıştık. Süre uzatım zamanları geldiğinde tekrar meclise getirmek durumundayız” dedi. Görüşülen madde oy birliği ile kabul edildi.

Burhaniye Mahallesi’nde yapılan yeni yolun isminin Merter Sokak olarak belirlenmesi ve Kemalpaşa Mahallesi’nde bulunan Osmanağa Çıkmaz’ının açılması sonucu isminin Osmanağa Sokak olarak değiştirilmesi meclis gündemine sunuldu. Görüşülen madde oy birliği ile kabul edildi.

KEMALPAŞA’YA YENİ SAĞLIK OCAĞI

Kemalpaşa Mahallesi Hocaköy Yolu Sokak üzerinde 920 metrekarelik alanın Sağlık Ocağı yapılmak üzere İl Sağlık Müdürlüğüne devri meclis gündemine sunuldu. Görüşülen madde oy birliği ile kabul edildi.

CADDE VE SOKAKLARA ŞEHİTLERİMİZİN İSİMLERİ VERİLECEK

Başkan Taban, “Son dönemdeki şehitlerimizin aileleri tarafından bize ulaştırılan talepler var. Sokak ve cadde ismi gibi belirli alanlarda, şehitlerimizin isimlerinin verilmesi noktasında bir talep var. Bunu meclisimizde değerlendireceğiz. Hazırlığı yapıldıktan sonra muhtemelen konuyu önümüzdeki ay meclisimize getireceğiz” dedi.

EVLİLİK OKULU ÖDÜLLERİ BELİRLENDİ

İnegöl Belediyesi ve Aile Hayatını İyileştirme Derneği (AHİD) işbirliğinde gerçekleştirilen Evlilik Okulu projesi kapsamında verilecek olan ödüller belirlendi. Programda eğitim görerek yapılacak sınavda ilk 3’e girenlere altın hediye edilmesi oy birliği ile kabul edildi. Sınavda 1. olan aileye tam altın, 2. olan aileye yarım altın ve 3. olan aileye çeyrek altın verileceği öğrenildi.

AİLELERİ SAĞLAM TEMELLERE OTURTMALIYIZ

Konu ile ilgili konuşan Başkan Taban, “Evlilik Okulu daha önce İnegöl Belediyesi olarak gerçekleştirdiğimiz bir programdı. Evliliğin sağlam temellere oturtulması konusu her birey için önemli bir konudur. Biz de bunu önemseyerek şehrimizde gerçekleşen yıllık ortalama 2 bin evliliğin daha sağlam temellere oturtulması adına, böyle bir program gerçekleştirdik. En son yapılacak sınavda ilk 3’e giren vatandaşlarımıza ödüller vereceğiz” dedi.

YOL HARCAMALARI KATILIM PAYI ALINMAYACAK

Meclisin son maddesi olan Yol Harcamaları Katılım Payı, meclis üyelerinin görüşüne sunuldu. Madde ile ilgili konuşan Taban, “Yol katılım paylarını vatandaşlarımızdan tahsis ediyorduk. Bu konuda gündem de oldu. O dönemler ben de Belediye Başkan Yardımcısıydım ve vatandaşlarımızla bu konuyu sıkça konuşuyorduk. 2012’ye kadar bunu alma zorunluluğumuz vardı. Ancak 2012 sonrası meclisin inisiyatifine bırakılan bir konuydu. Biz de vatandaşımıza destek olmak adına bunun alınmaması noktasında bir çalışma hazırlamıştık. Bunu da meclisimize getirerek, onaylamak istedik. 2015, 2016 ve 2017 yıllarında yapılan yol harcamalarına katılımı konuşuyoruz. Bu yıllarda 24 milyon TL’lik yol harcaması yapmışız. Vatandaşa düşen payı ise 2 milyon 400 bin civarındadır. Biz bunu belediye olarak alsak, kurumumuza gelir elde etmiş olacağız. Biz bu yılları almayacağız. Bundan sonraki yapılan harcamaları da, meclisimize getirerek değerlendireceğiz” dedi. Meclise sunulan madde oy birliği ile kabul edildi.

İNEGÖL İÇİN ÇALIŞIYORUZ

Başkan Alper Taban, “Göreve başlayalı 1 yıl olacak. Meclis üyesi arkadaşlarımızın desteği ile göreve başlamıştım. Alnımızın akı ile görevimizi son gününe kadar azim ve gayretle tamamlamaya çalışacağım. Koyduğunuz katkılardan dolayı hepinize teşekkür ediyorum. Ortak paydada hepimiz İnegöl için çalışıyoruz. Şehrimizin örnek bir şehir olması adına, yaşayan insanların daha mutlu olması adına gayret ediyoruz. Hepinize teşekkür ederim” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER