VELİLERE KORSAN UYARISI

VELİLERE KORSAN UYARISI

Yeni eğitim öğretim yılı telaşının başlayacağı bugünlerde korsan servislere karşı velileri uyaran İnegöl Şoförler Odası Başkanı Bahattin Korkmaz, “Çocuklarımızın güvenliğinden hepimiz sorumluyuz. Bu nedenle kayıtlı olmayan servis araçları tercih edilmemelidir” dedi.

ÇOCUKLARINIZI KAYITLI SERVİSLERE VERİN

Çocukların mutlaka kayıtlı servis araçlarına yazdırılması gerektiğini vurgulayan Başkan Bahattin Korkmaz, “Yeni bir eğitim öğretim dönemi yaklaşıyor. Çocuğunun güvenli şekilde okula gidip eve dönmesini her anne baba istiyor. Fakat piyasada kayıtlı olmayan okul servis araçları hayli fazla. Veliler daha uygun fiyat olsun ya da şu kişi nasılsa tanıdık diye düşünerek rastgele bir servis aracı ile anlaşıyor. Çocuklarımız geleceğimizin teminatıdır. Onların başına herhangi bir şey geldiğinde servis aracı kimin üzerine kayıtlı, şoför kimdir her şeyi öğrenebilmek ve işlem yapabilmek için mutlaka kayıtlı araçlar tercih edilmelidir” diye konuştu.

ÖĞRENCİLER SERVİSE REHBER ÖĞRETMEN EŞLİĞİNDE İNİP BİNMELİ

Bu alanda servis aracı şoförü ulusal meslek standardının 2013 yılında hazırlandığını ve bu standardın Resmi Gazetede yayınlandığını belirten Korkmaz, “Söz konusu ulusal meslek standardı ile mesleğin tanımı yapıldı. Buna göre, öğrenciler servis araçlarına rehber personel eşliğinde bindirilerek yaş gruplarına ve fiziksel özelliklerine göre oturtulacak, her öğrencinin emniyet kemeri takması sağlanacak. Servis aracı şoförü trafikte kurallara uygun bir şekilde güvenli bir sürüş gerçekleştirecek. Öğrenciler rehber personel yardımıyla araçtan indirilecek. Servis aracı şoförü öğrencileri araçtan indirdikten sonra araçta unutulan malzeme olup olmadığını kontrol edecek. Öğrenciler servis aracına alınırken mevcut listeye göre öğrenci sayısının tam olup olmadığı kontrol edilecek. Servis aracı şoförleri ilgili meslek kuruluşları tarafından verilecek eğitimleri de takip etmekten sorumlular. İlgili kurumlar okul servis araçlarına ilişkin yapacakları düzenlemelerde, servis aracı şoförü ulusal meslek standardını göz önüne almaları gerekiyor” dedi.

Kayıt olmadan korsan servisçilik yapanların emniyet yetkililerinin takip ederek denetlemesi gerektiğini söyleyen Palandöken, “Çocuklarımızın hayatından ve güvenliğinden hepimiz sorumluyuz. Yardımcı personeli bulunan ve kayıtlı olan İnegöl’de birçok servis aracı var. Bu araçların dışında korsan olarak faaliyette bulunanları emniyet yetkilileri de sürekli denetim yaparak kontrol altında tutmalı. Yakın zamanlarda meydana gelen ve herkesi derinden üzen, küçük bir çocuğun ölümüne sebebiyet veren korsan servisçi olayı gibi olaylar tekrar etmemeli. Veliler çok dikkatli ve uyanık olmalı. Anlaştığı servisin kayıt belgelerini görmek için ısrar etmeli. Ayrıca İnegöl’de bulunan servis araçları hem odamız hem emniyet ve jandarmanın ilgili birimleri tarafından eğitim öğretim yılı başında olmak üzere belirli aralıklarla devamlı denetlenmektedir” şeklinde konuştu.

Meral

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER