“Yetime hizmet eden, bizzat Peygambere hizmet etmiş olur”

İnegöl Belediyesi ve İnegöl İnsani Yardım Derneği (İNİYAD) işbirliğinde “Yetimler Gecesi” düzenlendi. Geceye katılan Prof. Dr. Cevat Akşit, yetim konulu konferans verdi. Akşit, “Yetime hizmet eden, bizzat Peygambere hizmet etmiş olur” dedi.

“Yetime hizmet eden, bizzat Peygambere hizmet etmiş olur”

Geçtiğimiz Cuma akşamı saat 20.30’da Kültürpark içinde bulunan Belediye Kapalı Spor Salonunda Prof. Dr. Cevat Akşit'in konuşmacı olduğu Yetimler Gecesine, AK Parti İnegöl İlçe Başkanı Bülent Temelli, Belediye Başkan Yardımcısı Alper Taban, İNİYAD Başkanı Halil İbrahim Zengin, bazı oda ve dernek başkanları ile bine yakın bay-bayan vatandaş katıldı.

Düzenlenen gecenin başında sunucunun uyarısı ile vatandaşlar telefonları ile mesaj göndererek, maddi anlamda yetimlere destek verdiler.

YETİMLERE HEP BERABER SAHİP ÇIKMAK MECBURİYETİNDEYİZ

Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan programın açılış konuşmasını yapan İNİYAD Başkanı Halil İbrahim Zengin, “Yetimlik bir kader değildir. Belki de Allah’ın bir lütfudur. Bizler yetimler sayesinde belki de imtihana çekiliyoruz. Bu gün dünya coğrafyasına baktığımızda 200 milyondan fazla yetim çocuk bulunmakta. Maalesef, bunun yüzde 85’inden fazlası da İslam ülkelerinde. Biz bu yetimlere hep beraber sahip çıkmak mecburiyetindeyiz. Salonları doldurmak güzel. Ama bu geceyi bereketlendirirsek, yetimlere sahip çıkabilirsek, bu gece amacına ulaşmış demektir. İnşallah bu gece bereketli geçer. Dünyanın başka yerlerinde dua bekleyen, başının okşanmasını bekleyen yetimlerimize inşallah sahip çıkarız. Nepal’de yetimhane açılışına katıldık. Nepal’de yetim olmanın ne demek olduğunu, gidince çok daha iyi gördük. Filistin, Bosna, Suriye, Irak ve dünyanın birçok yerinde yetim olmak çok zor. Onlar sizleri bekliyor. Dualarınızı bekliyorlar. Bir yetimin aylık gideri 90 lira. İnegöl’de sponsorlar yardımı ile bakmış olduğumuz yetim sayısı 418’dir. İnşallah bu akşam 500’ü geçer inşallah burasını bereketlendiririz. İHH’nın 200 milyon arasında bakmış olduğu yetim sayısı 42 bin civarında. Deve de bir tüy tanesi kadar. Eğer biz onlara bakmazsak, maalesef fuhuş, organ mafyası o çocuklara sahip çıkıyor. Onların bakmış olduğu yetim sayısı 3 milyon, bizim ise 42 bin. Üzerimize çok büyük sorumluluk düşüyor. Kalbinin yumuşamasını istiyorsan, yetime merhamet et. Evlerimizde sadece israfı bırakırsak, bir çok yetime sahip çıkacağız inşallah” dedi.

MUTLULUKLAR PAYLAŞILDIKÇA ARTAR, ACILAR PAYLAŞILDIKÇA AZALIR

Belediye Başkan Yardımcısı Alper Taban ise, “İHH, Türkiye ve diğer ülkelerde çok özel çalışmalar yaparak, her türlü yardımın altına imza atmaktadır. Bizlere düşende bu tür kuruluşlara, bir nebze olsun katkı koyabilirsek, inşallah bizde o insanların acısını tatlısını birlikte paylaşmış oluyoruz. Mutluluklar paylaşıldıkça arttığı gibi acılarda paylaşıldıkça azalır” ifadelerinde bulundu.

BENDE YETİMİM

Yetim konulu konferansına başlayan Prof. Dr. Cevat Akşit, kendisinin de yetim olduğunu ifade ederek, “Bu programa yetim olduğum için gelmeyi kabul ettim. Bu akşam bir ibadet yapılıyor. Kader olmayan hiçbir şey yoktur. Biz Müslüman’ız ağzımızdan çıkanı kulağımız duymalı” dedi.

YETİME HİZMET EDEN BİZZAT PEYGAMBERE HİZMET ETMİŞ OLUR

Birçok insanın kafasını yetimler için çalıştırdığının altını çizen Akşit, “Allah onu takdir etmiş. Müjdeler olsun. Allah, elinde şer takdir ettiğime de yazıklar olsun diyor. Müslüman, Allah ve resulüne teslim olmuş kişi demektir. Dik kafalılık yok. İslam’da dik kafalılık, taşkınlık yok. En büyük şey, Allah’ın rızasına kavuşmak. Gururlanmak, kibirlenmek şeytanın işi. Müslüman’ın Allah’a karşı hep boynu bükük olur. Yaşlı kimselere yardım eden bizzat Nuh Aleyhisselama hizmet etmiş olur. Kim yetim Muhammed Mustafa. Yetime hizmete eden bizzat Peygambere hizmet etmiş olur. Onun için ibadet aşkıyla çalışmanız lazım. Öldükten sonra Müslüman’ın arkasından konuşulmaz. Ya hayır söyle ya sus. İlgi çekecek diye lafımızı değiştirmeyelim. Davranışlarımıza dikkat etmezsek, Allah canımızı yakar. İHH’yı tebrik ediyorum. Allah onları iyi yolda kullanıyor. Artist gibi davranmayacaklar. Peygamberimiz doğmadan babası vefat etti. Doğduktan 6 yıl sonra da annesi vefat etti. Dedesi aldı. Sonra dedesi öldü. Amcası sahiplendi. Elin yanında büyüdü. Peygamberimiz, insanların üstünlüğü parayla, malla, mülkle olmaz, insanların üstünlüğü yanlış işlerden uzak durmakla, güzel işler yapmakla olur. Tefekkür edeceğiz. O yetimlere bakarak havalanmayalım. Biz ibadet ediyoruz. Onlar bizim velinimetimiz. Onlar olmasa nereden bu sevabı kazanacağız? Teşekkür borçluyuz onlara” diye konuştu.

ALLAH’IN FARZINI TEFERRUAT ETTİĞİN ANDA İMANLA OYNARSIN

“İnsana hizmet eden Allah’a hizmet etmiş olur” diyen Akşit, “Hayır sadaka gavura da yapılır. Ama zekat verilmez. Zekat bizzat Müslüman’a verilir. Zekat parasıyla okul yapılmaz, hastane yapılmaz. Cami yapılmaz. Zekat parası, Müslüman’ın kendisine verilir. Ancak bu şekilde zekat olur. Ama hayır herkese edilir. İçki haram. Müslüman olamazsın. Alternatifin yok. Müslüman olmayanın cenaze namazı kılınmaz. Örtünmek farzdır. Örtünmek, teferruattır demek imana sığmaz. Allah’ın farzını teferruat ettiğin anda imanla oynarsın. Bunları bilmemek mazeret değil. Allah’ın emirlerini yapmamak haramdır, günahtır. Büyük günahlarda vardır. Allah iki tanedir denemez. Fallara inanıp, doğrudur derseniz, Kur’an-ı inkar etmiş olursunuz. Haksız yere insanı öldürmek, bütün kainatı ateşe vermektir. Çok büyük günahtır. İntihar edenin cenaze namazı kılınmaz” şeklinde konuştu.

YETİME BAKANA CENNET MÜJDESİ

Prof. Dr. Cevat Akşit konuşmasını şöyle sürdürdü; “Birisinin babası öldü. O yetime kefil olan, ‘himayem altındadır’ diyen adam cennettedir. Tabi yetimi besleyen kişinin Müslüman olması gerekir. Kafir de yetime bakarsa, cehennem 7 kat ya, yedinci kattan birinci kata terfi edebilir. Ebedi yine cehennemde kalır. Yetimin başını okşamak yetmez, onu sevindirin. Yetimi besleyin, istediğinize ulaşırsınız. Hedefinize varırsınız. Bir yetim ağladı mı, Allah gazaba gelir. Allah, ‘kim yetimin yüzünü güldürürse, onun günahlarını bağışlarım’ diyor. Yetimlik, buluğ çağına kadardır. Yetimlere yardımı el altından yapın. Propaganda etmeyin riya karışır. Sizlerde yetimlere yaptığınız yardımlarla kazanıyorsunuz. Allah yetimi seviyor. Yetimlere sakın hor bakmayın. Kim yetimleri aldatırsa, Allah mahşerde hesabını sorar”.

26 OKULDAN 135 YETİME DESTEK

Konferansın ardından, 135 yetimi sahiplenen ilçemizdeki 26 okulun müdürlerine ve öğrencilerine teşekkür plaketleri takdim edildi.

Program, grup Amenna konseri ile sona erdi.

 

Güncelleme Tarihi: 21 Nisan 2014, 10:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER