-Yetki Belgesi Olmadan Sokaklardan Geri Dönüşüm Atıklarını Toplayanlar Uyarılmıştı-

Belediyeden Sokak Toplayıcısına Ceza

-Yetki Belgesi Olmadan Sokaklardan Geri Dönüşüm Atıklarını Toplayanlar Uyarılmıştı-

Geçtiğimiz günlerde uyarılan sokak toplayıcılarına bu kez cezai yaptırım geldi. Yetkisi olmadığı halde şehir merkezinde ambalaj atığı topladığı tespit edilen şahsa, İnegöl Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekiplerince cezai işlem uygulandı.

İnegöl’de faaliyet gösteren ancak, Belediye Yönetmeliğinde tanımlanan toplama sistemi dışında çalışan kağıt toplayıcılarına uyarıda bulunan Belediye ekipleri, bu ısrarından vazgeçmeyen sokak toplayıcısı bir şahsa para cezası uyguladı.

YETKİLİ TEK FİRMA ER-KA

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Belediye Başkan yardımcısı Adil Kansu, İlçede sağlıklı bir geri dönüşüm sistemi kazanılması için çalıştıklarını belirterek, bu kapsamda, İnegöl Belediyesi sınırları içerisinde yer alan tüm evlerden, kamu kurum ve kuruluşlarından, okullardan, hastanelerden ve marketlerden, ambalaj atıklarının toplanması konusunda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan yetki belgesi almış, İnegöl Belediyesi ile sözleşme yapmış yetkili tek firmanın Er-Ka Geri Dönüşüm firması olduğunu hatırlattı.

‘KAYNAKTA AYRI TOPLAMA PROJESİ’NE ZARAR VERİYORLAR

Günümüz şartlarında geri dönüşümün önem kazanmasıyla birlikte, bu sektörde sokak toplayıcılarının günden güne çoğaldığını ifade eden Adil Kansu, “Gerek mahallelerde, gerek marketlerde, gerekse Küçük Sanayi Sitesinde sokak toplayıcılarıyla karşılaşmak mümkün. Sokak toplayıcıları geri dönüşüm atıklarının içerisinden maddi değeri yüksek olanları (kağıt, plastik, teneke vb.) alıp, geri kalan kısımları yetkili firmanın alması için bırakıyor. Bu durumda ‘Kaynakta Ayrı Toplama Projesi’ kapsamında sağlıklı bir toplama yapılamıyor. Sokak toplayıcıları, bu işi yasal olarak yapan lisanslı tesislerimize maddi ve manevi hasar vermekte, hizmet kalitesinde düşüşe sebep olmaktadırlar” dedi.

AĞIR ŞEKİLDE CEZAİ İŞLEMLER UYGULAMAYA DEVAM EDECEĞİZ

Bu konuda, ilçe halkına bir takım görevler düştüğünü bir kez daha hatırlatan Kansu, “Lütfen bu konuda duyarlı olalım, gününden önce kapımızın önüne geri dönüşüm atıklarını çıkarmayalım ve bu konuda İnegöl Belediyesiyle anlaşmalı olan Er-Ka Geri Dönüşüm Firmasının araçları dışında bir toplayıcıya atık vermeyelim. İnegöl Belediyesi olarak bu durumun arkasındayız ve İnegöl Belediyesi Zabıtası ile birlikte Bursa Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ile koordineli çalışarak, ağır şekilde cezai işlemler uygulamaya devam edeceğiz” dedi.

 

Güncelleme Tarihi: 01 Mayıs 2014, 09:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER