Bugün - 30 Temmuz 2014 Çarşamba Foto Galeri  |  Video Galeri  |  Resmi İlanlar  |  Bize Ulaşın
www.yildirimgazetesi.com Logo

   
SPOR EĞİTİM SİYASET KÜLTÜR SANAT YAŞAM EKONOMİ 3. SAYFA 
Haber Detayları

Arıcılara Yüzde 50 Hibe Desteği

Halk Eğitimi Merkezi ve İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü işbirliği ile düzenlenen ‘Arıcılık Kursu’na devam eden kursiyerlere 'Tarım Ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme' konusunda seminer verildi.

YAŞAM Haberi - 25 Mayıs 2013 Cumartesi - 09:06
Resmi büyütmek için üzerini tıklayın...Halk Eğitimi Merkezi  ve İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü işbirliği ile düzenlenen ‘Arıcılık Kursu’na devam eden kursiyerlere 'Tarım Ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme' konusunda seminer verildi.
Tarım Ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Bursa İl Koordinatörlüğü Uzmanları Hasan Özbey, arıcılık yapanlara yüzde 50 hibe destek verileceğini kaydetti.
Tarım Ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Bursa İl Koordinatörlüğü Uzmanları Hasan Özbey ve Murat Kaplan'ın konuşmacı olduğu seminere, Milli Eğitim Müdürü Mehmet Baştürk, İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mahmut Doğru, Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Burhanettin Özdemir, öğretmenler ile kursiyerler katıldı.
Seminer öncesi bir konuşma yapan Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Burhanettin Özdemir, "İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğümüz ile birlikte köylerimizde pek çok kurs düzenliyoruz. Budamacılık, hayvancılık, aşılama, arıcılıkla alakalı kurslar gerçekleştiriyoruz. Geçtiğimiz günlerde Kurşunlu beldesinde Arıcılık kursumuzu bitirdik. Küçükyenice’de bahçe bakımı ile ilgili kursumuzu bitirdik. Güzel bir kurs oldu. Bu kurslarımızın sayısını arttıracağız. Arıcılık kurslarımızın son günlerine yaklaşmışken Bursa İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğüne bağlı destekleme kurumundan uzman arkadaşlarımız geldi. Hibe kredileri ile ilgili bilgiler verecekler. Önemli bir konu. Kendilerine teşekkür ediyoruz” dedi.
YILLIK 200 TON BAL ÜRETİMİMİZ VAR.
İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mahmut Doğru ise, önceki yıllarda Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü ile bir çok kurs düzenlediklerini hatırlatarak, “Verimli kurslar açtık. Arıcılık kursumuz devam ediyor. Sona yaklaşıyor. İnegöl dediğimizde meyvecilik, mobilya, orman sanayinin yanında tarımda da haklı yeri var. Arıcılık da bunlardan bir tanesi. Birlik Başkanımız güzel işler yapıyor. Kendilerine teşekkür ediyorum. Şu ana kadar İnegöl’de 7 bin küsur kovanımız var. Yıllık 200 ton bal üretimimiz var. İnegöl kovan adedi ve bal üretiminde iyi bir noktada. Ürettiğimiz ballar son derece sağlıklıdır. Pazar kabiliyeti yüksek ürünlerimiz. Kendilerine teşekkür ediyoruz. İlçe Müdürlüğümüzle birlikte çalışmalar yapıyorlar. Bugün de Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumundan uzmanlarımız geldi. Görevleri, tarımın alt sektörüne hibe kredileri vermek. Bakanlığın kredilerinden faydalanmak bizim için kardır” dedi.
HEPİNİZİN AĞZI BAL GİBİ TATLI OLSUN
Milli Eğitim Müdürü Mehmet Baştürk'de, tarımın İnegöl’ün en önemli fonksiyonlarından biri olduğunu söyleyerek, “Mobilya, köfte, kaplıca kadar tarım şehriyiz. İnegöl’ün kendi ürettiği tarımsal ürünleri genel anlamda bizler de tercih ediyoruz. Arıcılığa gelince, reklamlarla artık bal satıldığını görüyoruz. Birçok soru işaretleri var bu reklamlarda. Bu balların birçoğunda katkı maddesi olduğunu biliyoruz. İnegöl’de arıcılıkla ilgili çok çalışma var. Bunlar geliştirilmeli. Bunun için de ekonomik katkıya gerek var. Bursa’dan gelen arkadaşlarımız da bunları anlatacaklar. Emeği geçenleri kutluyorum. İnşallah hepinizin ağzı bal gibi tatlı olsun” diye konuştu.
ARICIYA YÜZDE 50 HİBE DESTEĞİ
Tarım Ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Bursa İl Koordinatörlüğü Uzmanları Hasan Özbey ve Murat Kaplan, Tarım Ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme ve desteklemeler içerisinde yer alan arıcılık desteklemeleri ile alakalı bilgiler verdiler.
Tarım Ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Bursa İl Koordinatörlüğü Uzmanı Hasan Özbey, "TKDK, 18.05.2007 tarihli 5648 Sayılı Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanun’la kurulmuştur. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın İlgili Kuruluşudur. Amaç, ulusal kalkınma plan, program ve stratejilerinde öngörülen ilke ve hedefler çerçevesinde, Avrupa Birliği ve uluslararası kuruluşlardan sağlanan kaynakları da kapsayacak şekilde, kırsal kalkınma programlarının uygulanmasına yönelik faaliyetleri gerçekleştirmektir" ifadelerini kullandı.
Hasan Özbey, Kuruma arıcılık projesi sunacak yatırımcıların, sağlaması gereken koşullar, projede tedarik edilmesi gereken resmi evraklar, proje kapsamında uygun harcamalar kalemindeki inşaat işleri ve hangi tür makine ekipmanların alınabileceği, yapılan yatırımların en az 5 bin  Avro, en fazla 250 bin Avro olacağı ve bu miktarların yüzde 50'sinin yatırımın sonunda hibe şeklinde karşılanacağı, bu yatırıma yönelik alımlarda KDV muafiyetine tabi tutulacaklarını kaydetti.
YATIRIM 5 YIL BOYUNCA KORUNMALI
Desteklemelerden yararlanmak isteyenleri, mevcut işletmesi olup modernizasyon yapmak isteyenler ve Mevcut işletmesi olmayanlar olarak ikiye ayıran Uzman Özbey, "Kamu tüzel kişilikleri hariç olmak üzere, ulusal kanunlarca tanınmış gerçek ve tüzel kişiler (Kamu hissesi yüzde 25’den fazla olan tüzel kişilikler uygun değildir) destek için başvurabilirler. Tabi bu destekten yararlanmak isteyenlerin de Arıcılık Kayıt Sistemine (AKS) kayıtlı olmaları ve Ulusal Vergi Sistemi’ne kayıtlı olmaları gerekiyor. Yeni işletme olması durumunda sadece Ulusal Vergi Sistemine kayıt kriteri başvuru aşamasında sağlanmalıdır. AKS’ye kayıt şartı yatırımın sonunda aranır. Kırsal alanda yer almalı, en az 50, en fazla 500 kovana sahip olmalı, yeni işletme olması durumunda bu şartı yatırım sonunda sağlamalı. Bal ve diğer arıcılık ürünlerinin işlenmesi ve paketlenmesi ve kovan üretimi söz konusu olduğunda kovanların sayısı dikkate alınmayacaktır. Yatırım 5 yıl boyunca korunacak, esaslı bir değişikliğe gidilmeyecek. Bal ve diğer arı ürünlerinin işlenmesi ve paketlenmesi yatırımı içeriyorsa, yatırım sonunda 5996 Sayılı Kanun kapsamında gerekli sertifikaları almalı. Ana arı üretimi içeriyorsa, geçerli Ana Arı Üretici Belgesine sahip olmalı. Yeni işletme olması durumunda bu şartı yatırım sonunda sağlamalı. Kovan, bal ve diğer arıcılık ürünlerinin depolanması ve işlenmesine yönelik barınak ve ek bina inşası, Kovan üretimi, bakımı ve yönetimi için gerekli ekipmanların satın alınması, Çiftlikte gerçekleştirilecek bal işlenmesi ve paketlenmesine yönelik teknolojik bantlar satın alınması ve var olanların yenilenmesi. 5 bin ila 250 bin avro arasında destek sağlanmaktadır. Bu desteğin yüzde 50'si hibe. Tabi ki arıcıların bu desteklerden yararlanmaları için de halk eğitimi merkezinin açtığı arıcılık kurslarına katılmaları da gerekmektedir" şeklinde konuştu.

 
Anahtar Kelimeler:Halk, Eğitimi, Merkezi, , İlçe, Gıda, Tarım, Hayvancılık, Müdürlüğü, işbirliği, ,
Kaynak / Editör: Okunma Sayısı: 2373
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer YAŞAM Haberleri
Şoförler Odası Başkanı Korkmaz’dan Sürücülere Uyarı;
Otomobil İle Motosiklet Çarpıştı; 1 Yaralı
Motosiklete Çarptı Kaçtı; 2 Yaralı

Motosiklete Çarptı Kaçtı; 2 Yaralı
5 Pansiyonun Kapısına Mühür
Çöp Konteynırlarına Bayram Temizliği
Engelliye Çarpıp Kaçtı
Gazze İçin Büyük Buluşma

Park Kavgası Kanlı Bitti
Şoförler Odası Başkanı Korkmaz’dan Sürücülere Uyarı;
Otomobil İle Motosiklet Çarpıştı; 1 Yaralı
Motosiklete Çarptı Kaçtı; 2 Yaralı
5 Pansiyonun Kapısına Mühür
Çöp Konteynırlarına Bayram Temizliği
Engelliye Çarpıp Kaçtı
Gazze İçin Büyük Buluşma
“İnegöl olarak çok dolu dolu bir Ramazan geçiriyoruz”
Minibüsün Çarptığı At Telef Oldu

 Yazarlar

Mehmet Hanefi Yıldırım
Demek ki Herkes Siyasetçi Olamıyor!..
    Lafı evelemeden, gevelemeden AK Part...
Mustafa GÜNGÖR
Böyle de Ulu’l Emir Olur mu ki!?...
Acaba hergün bir saat fazla mı oruç tu...
Salih Bakıcı
Ne Oldum Delisi!...
Rahmetli dedemden duyardım, “Ne oldum delisi...
Sadullah Organ
İnegölspor’da kongre rüzgarı
Kuruluşunun 30. yılında PTT 1. Ligine çıkma...
Dursun Öztürkoğlu
İSRAİL ve FİLİSTİN MESELESİ
İsrail, Dünyanın gözü önü...
Mehmet YURDAKUL
KUTSAL TOPRAKLARA YAKIŞMAYANLAR
Kutsal mekanlara gidip oraları görebilmek her...
Musa Cankat
TÜRKİYE CUMHURİYETİ BU DURUMA DÜŞMEMELİYDİ
Tarihte 16 devlet kurmuşuz; bunlarla hep öv&u...
Emine YAŞAR
Esma-ül Hüsna Hayatımızın Neresinde?
Yaklaşık bir ay önce aklıma takılan bir konuyla il...
Nuri Tulum
EZBER BOZAN BiR ŞEYH EFENDi
Ülkemizde dini cemaatlerin çokluğu bil...
nevzat dalgakıran
YEMEK SOFRALARINDA AÇLIK EYLEMLERİ
Günlerdir devam eden açlık eylemleri bazı PKK̵...
İsmail Özdemir
Bismillahirrahmanirrahim
Besmele, Allah’ı anarak başlamanın adıdır.. ...
Filiz BAHCIVAN
İNSANLIK ÖLDÜ, ÇOCUKLAR ÖLMESİN
Umut değilmidir? insanı ayakta tutan. Her yeni g&u...
bekir hamlakay
“Benim Çocuğum Yapmaz” Demek Yanlış!?...
Anneler, babalar, anneanneler, dedeler, nineler, b...
Hasan Hüseyin Şahin
RÜYA İLE GELEN MÜJDE: SURİYE VE MISIR’IN FETHİ
Yüce Hünkâr Yavuz Sultan Selim, Su...
Orhan Atan
GRUP DEĞİL, SAVAŞ ALANI GİBİ
2014-2015 futbol sezonuna Eşref Güç Ba...
Ziya Algurdağ
GELİN BAYRAMLAŞALIM
Kurban Bayramı geldi...GELİN BAYRAMLAŞALIM Kurban...
Mustafa ACAR
Susmayın! Şu an o an değil!..
Acıya kesmişken kalpleri çocukların, gö...
Lale GÜLER
KALiTE: YAŞAMIMIZIN OLMAZSA OLMAZLARINDAN
Kalitenin ne kadar tılsımlı bir sözcük o...
Aygün AKYOL
ÇOCUK EĞİTİMİ
İslam filozofları insanların değer eğitimine b&uum...
Recep AKAKUŞ
İNEGÖL ÜZERİNE TARİHİ SOHBETLER (20)
Geçen haftadan devam Hatırlanacağı üze...
Şevket BOYRAT/Çeltikçi Mah.Camii İmam Hatibi
RAMAZAN BAYRAMINI ANLAMAK VE YAŞAMAK
Dinimizde Ramazan ve Kurban olmak üzere iki b...
YILDIRIM GAZETESİ

 Hava Durumu (Bursa )

Salı
20°C - 31°C
Çarşamba
21°C - 34°C
Perşembe
20°C - 35°C
Cuma
19°C - 30°C

 Namaz Vakitleri (Bursa )


İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
03:5005:5113:2017:1520:3122:14

30 Temmuz 2014 Çarşamba
Arşiv Arama
 İletişim

Telefon : 0224 712 22 22 
 

Anasayfa | Site Haritası | Sitenize Ekleyin | RSS Kaynağı | Bize Ulaşın Tasarım Knnweb