Bugün - 21 Nisan 2014 Pazartesi Foto Galeri  |  Video Galeri  |  Bize Ulaşın
   
  www.yildirimgazetesi.com Logo

   
SPOR EĞİTİM SİYASET KÜLTÜR SANAT YAŞAM EKONOMİ 3. SAYFA 
Haber Detayları

Psiko-Tiyatro Derneği Yeni Yerinde

2009 yılında faaliyete başlayan Psiko-Tiyatro Derneğinin yeni yeri, önceki gün Burhaniye Mahallesi Adliyeciler sokak numara 34 adresinde düzenlenen törenle hizmete açıldı.

YAŞAM Haberi - 06 Haziran 2013 Perşembe - 09:13
Resmi büyütmek için üzerini tıklayın...


2009 yılında faaliyete başlayan Psiko-Tiyatro Derneğinin yeni yeri, önceki gün Burhaniye Mahallesi Adliyeciler sokak numara 34 adresinde düzenlenen törenle hizmete açıldı.
Önceki gün saat 18.30'da düzenlenen törene, Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Milli Eğitim Müdürü Mehmet Baştürk ile Şube Müdürleri Cavit Yakşi, Tahsin Çetinkaya ve  Erdoğan Kızmaz, İlçe Sağlık Müdürü Dr. Nursel Öz Akçay, AK Parti Belediye Meclis Üyesi Ahmet Kara, Belediye Başkan Yardımcısı Gülhan Şahin, İnegöl İmam Hatip Mezunları ve Mensupları Derneği Başkanı Ahmet Taştan, Bursa Teknik Üniversitesi  Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı Şube Müdürü Ali Doğru, bazı okul müdürleri, öğretmenler ve vatandaşlar katıldı.
Programın açış konuşmasını yapan Psiko-Tiyatro Derneği Başkanı Mehmet Sarı, 2009 yılında tiyatro sevgisi ile bir araya gelen 6 Rehber Öğretmen ve 1 tiyatro eğitmeni tarafından Psiko-Tiyatro Grubunun kurulduğunu belirterek, "Faaliyet alanını genişleten ve değişik meslek gruplarından üyelerin katılımıyla büyüyen grup, dernekleşme kararı aldı ve Kasım 2011’de dernek olarak faaliyetlerine devam etti. Geçen 4 yıllık süre zarfında İnegöl’de birçok başarılı projeye, tiyatro oyunlarına ve aile eğitimlerine imza attık. 2009 yılında 6 Rehber Öğretmenin ve yönetmen olarak da Volkan Derman’ın rol aldığı ‘Gözlerimi Kaparım Vazifemi Yaparım’ adlı tiyatro oyunu ile sahneye adım attık. Bir haftada 8 seans oynayarak bin 200 seyirciye ulaştık. 2011 yılında daha geniş bir katılımla, Nuh Mehmet Küçükçalık Anadolu Lisesi Okul Aile Birliği organizasyonunda ‘Naaş-ı Muhteremler’ adlı oyunun İnegöl ve Bozüyük’te 17 defa oynanarak yaklaşık 2 bin 750 kişi tarafından izlendi. 2012-2013 Eğitim-Öğretim Yılının başında sahnelenen, İnegöl’de çeşitli liselerde okuyan gençlerin rol aldığı, çevre bilinci, hayvan ve doğa sevgisi temalarını işleyen ‘Ayının Fendi Avcıyı Yendi’ adlı oyunumuz her hafta sonu 5-12 yaş grubu çocuklarımız için sahnelendi ve toplamda 4 bini aşkın çocuğumuz tarafından izlendi. Biz tiyatroyu çocuk ve gençliğin eğitimi, anne-baba eğitimi ve aile içi iletişim gibi branşımızla ilgili konularda araç olarak kullanmak üzere yola çıktığımız için, 2012 yılının Mart ayında 'Küçük Dokunuşlar Büyük Umutlar' sloganıyla Tiyatro Aile Seminerlerini başlattık. Her hafta bir ilköğretim okulunda özellikle anasınıfı ve 1. sınıf velilerine Anne-Baba tutumlarını, tiyatrolu olarak anlatmaya çalıştık. Ve 1 yılı aşkın bir zamanda 4 bine yakın anne-babaya sunum yaptık" dedi.
Derneğin etkinliklerinde engellileri de unutmadıklarını ifade eden Mehmet Sarı, "Engellerime Ok Atıyorum projesiyle engelli kardeşlerimize yine müzik, resim, ebru, drama ve kişisel bakım becerileri kazandırma eğitimleri düzenledik. Biz sadece tiyatro sahnesinde değil, aynı zamanda hayat sahnesindeyiz. Depremzede çocuklarımızı da unutmadık ve ‘Van İçin Bir Kalem’ çalışmasıyla 350 paket kırtasiye malzemesini depremzede öğrenciler için gönderdik. Milli Eğitim Şube Müdürümüz Cavit Yakşi, bir ara sohbetimiz esnasında İnegöl’ün hiç bilmediği iki kelimeyi Psiko ve Tiyatroyu bir araya getirerek, İnegöl’de bu kadar kabul görmek zordur demişti. Kabul görmemizi sağlayan bu çalışmalarda bize her türlü desteği sağlayan başta Belediye Başkanımız Alinur Aktaş’a, sponsorlarımıza, halkımıza, okul idareleri ve öğretmenlerine, üyelerimize, açılış törenimize katılma nezaketinde bulunan siz değerli misafirlerimize teşekkür ediyoruz” diye konuştu.
Psiko Tiyatro Derneğini, 2009 senesinde birkaç iyi adamın başladığı bir hareket olarak nitelendiren Belediye Başkanı Alinur Aktaş, "Tabi bu zaman içerisinde ciddi bir hale geldi. Hemen karşıda çaprazdaki bir yerdeydiler. Buraya geçişle beraber Belediye olarak bizim buranın restorasyonu, düzenlemesiyle alakalı bizden destek istediler. Yaklaşık 23 bin TL gibi harcama yaptık. Bunu açıkça söylüyorum, bu resmi çalışmalar. Nihayetinde bu manada projesi olan kim varsa özellikle ifade ediyorum, bize getirsin. Özellikle İnegöl’deki gençliğin hayrına ve faydasına olacak çalışmalar varsa, biz elimizden geldiğince destek vermeye çalışırız. Gerçekten ihtiyacımız var İnegöl olarak. Yıllarca mobilya ürettik, artık mobilya ihracatı yapıyoruz. Nüfusumuz büyük. Kafkaslardan, Rumeli’den, Balkanlar’dan, Anadolu’nun değişik yerlerinden göçüp gelen insanlar var. Ama ortada da bir İnegöl gerçeği var. Nihayetinde biz bu şehir de yaşıyoruz. Kimimiz öğretmen olarak, kimimiz işçi olarak, kimimiz doktor olarak, kimimiz memur olarak, kimimiz ev hanımı olarak, pozisyonumuzun ne olduğu hiç önemli değil ama biz hepimiz bu şehrin birer değeriyiz. Ama o ekonomik yoğun uğraşımız içerisinde maalesef bu tip faaliyetlerle alakalı özellikle benim yaş düzeyim ve üzeri için söylüyorum, çok fazla imkanlar yoktu. Belki bu manada altyapı yoktu. Ama bugün şükürler olsun ciddi imkânlar var. İnegöl Belediyesi’nin İNESMEK Kursları’nı herkes biliyordur. Henüz ikinci yıl olmasına rağmen, 3 bin civarında kursiyerimiz var ve bayanların özellikle çok ciddi ilgisi var. Ben öyle bayanlar biliyorum ki, bu kursa geldiğinde eli doğru dürüst kalem tutmamış, resmin r’sini bilmeyen bayanlardan şuan bir ressam gibi resim yapan ve bunları da bir sergiyle sunabilecek cesaret içerisinde olan, özellikle bayanlardan olmak üzere kursiyerlerimiz var. 30 küsur konuda kurslarımız var.  El sanatlarından yabancı dil kurslarına varana kadar ilgi alaka üst düzeyde. Bunu İnegöl Belediyesi yaparken, bunun yanında da farklı sivil toplum örgütlerimiz bunu yapıyorlar. Ben biliyorum ki, Psiko Tiyatro Derneği de bunu yapan, gayretle sürdüren kuruluşlarımızdan, derneklerimizden bir tanesi. Zaten böyle gördüğümüz, kabul ettiğimiz için ve ileriye dair daha güzel şeyler olacağını düşündüğümüz için, biz kendilerinin bu manadaki yaklaşımlarını da kabul ettik ve bugün bu güzel açılış için bir araya geldik" dedi.
Çocukların beyinlerini ve gönüllerini doyurmak gerektiğini ifade eden Aktaş, "Hazır burada anne babalar varken, hem kendime hem de buradaki anne babalara söylüyorum bunu. Bakın bu ve benzeri çalışmalara şiddetle ihtiyacımız var. Bu çocukların beyinlerini ve gönüllerini doyurmak gerekiyor. Ben özellikle söylüyorum, yeter ki inandığınız, güvendiğiniz bir dernek, bir sivil toplum örgütü, bir kurs, ne olursa olsun muhakkak suretle çocuklarınızı eğitimden geçirin. Sadece sabah okula giden, akşam okuldan gelen, tabiri yerinde ise monoton bir hayatı olan bir çocuğun, zaman içerisinde bir probleme dönüştüğünü hep birlikte görüyoruz. Buraya gelmeden önce Belediyenin önünde yaklaşık 45-50 kişilik bir grup vardı. Malum şu 4-5 gündür ülkenin gündemini meşgul eden konu. Herkesin ülkemizde yürüyüş yapmak, belirli şeyleri protesto etmek veya medeni ölçüler dahilinde bir şeyleri dile getirmek gibi hakkı ve hukuku var. Bu kanunla da koruma altına alınmış. Lakin siz 3 tane ağacı bahane edip bu ülkenin değerlerine, bu insanların en özellerine saldırıyor ve tabiri yerinde ise küfür ediyorsanız, kusura bakmayın ama bana göre bu beyninizin ve zihninizin doymamasından kaynaklanan bir konudur. Geleceğin mühendisi, doktoru, işçisi, memuru, çiftçisi olacak çocuklarımızın zihinlerinin ve beyinlerinin doyurulması için güzel bir mekân burası. Israrla söylüyorum, bir spor faaliyeti olur, bu tip bir tiyatral etkinlik olur, farklı bir sanatsal faaliyet olabilir. Yaz içerisinde bir çok derneğimiz, kuruluşumuz, belediyemiz yaz spor okulları ile farklı etkinlikler ile bu ihtiyaca cevap vermektedir. Rica ediyorum çocukları evde tutup, sabahtan akşama kadar tabiri yerinde ise hapis hayatı gibi bırakmayın. Salın, bırakın enerjilerini boşaltsınlar. Kendilerini ifade edecek ortamlar bulsunlar ve bu işin uzmanlarından, eğitimcilerinden eğitimlerini alarak, hayata daha iyi hazırlansınlar. Özellikle hocalarımıza bu fedakâr çalışmalarından dolayı teşekkür ediyorum. Bu mekânın geleceğimize, İnegöl’ümüzün geleceğine hayırlar getirmesini temenni ediyorum" şeklinde konuştu.
Konuşmaların ardından Altıeylül İlkokulu 6-C sınıfı öğrencileri yöresel kıyafetlerle halk oyunu gösterisi sundular. Dörtçelik Endüstri Meslek Lisesi Meslek Dersleri Öğretmeni Musa Karbeyaz'ın 'Yaşadıklarımdan Öğrendiğim Bir Şey Var' adlı şiiri okumasının ardından, Psiko-Tiyatro Derneği üyesi öğretmenler, tiyatral aile eğitimi konulu 2 skeç sundular. Kurdele kesiminin ardından açılışı yapılan yeni dernek binasının gezilmesiyle açılış töreni son buldu.

 
Anahtar Kelimeler:2009, yılında, faaliyete, başlayan, PsikoTiyatro, Derneğinin, yeni, yeri, önceki,
Kaynak / Editör: Okunma Sayısı: 440
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer YAŞAM Haberleri
Tatar Başkan’dan İTSO’ya Ziyaret
“Türkiye geleceğe istikrarla, güvenle bakıyor”
Kursiyerlerden Enstrüman Konseri

Kursiyerlerden Enstrüman Konseri
Öğrencilere Kutlu Doğum Helvası
Mahmudiye İmam Hatip Ortaokulunda “Kutlu Doğum Haftası” Kutlaması
Yunus Emre Camiinde “40 Hadis” Sergisi
Bekçiye 1 Nisan Sakası Gibi Dolandırıcılık

AÖF Sınavına İnegöl’de 2 Bin 943 Öğrenci Girdi
Tatar Başkan’dan İTSO’ya Ziyaret
“Türkiye geleceğe istikrarla, güvenle bakıyor”
Kursiyerlerden Enstrüman Konseri
Öğrencilere Kutlu Doğum Helvası
Mahmudiye İmam Hatip Ortaokulunda “Kutlu Doğum Haftası” Kutlaması
Yunus Emre Camiinde “40 Hadis” Sergisi
Bekçiye 1 Nisan Sakası Gibi Dolandırıcılık
Korkmaz Oto Yıkama, Oto Elektrik ve Klima Dolum Firması Hizmete Açıldı
İlim Yayma Cemiyetinden Prof. Dr. Canbolat’a Ziyaret

 Yazarlar

Mehmet Hanefi Yıldırım
Demek ki Herkes Siyasetçi Olamıyor!..
    Lafı evelemeden, gevelemeden AK Part...
Mustafa GÜNGÖR
Kime ne zararı var?!...
Milli Piyangonun 23 Nisan özel çekiliş...
Salih Bakıcı
Ne Oldum Delisi!...
Rahmetli dedemden duyardım, “Ne oldum delisi...
Sadullah Organ
İnegölspor’dan bu kadar!
İnegölspor, dönüm maçı olara...
Dursun Öztürkoğlu
Toplumsal Duyarlılık!
30 Mart Yerel Seçim sürecinden sonra, ...
Mehmet YURDAKUL
PAKİSTAN’A HAS BİR OTOBÜS YOLCULUĞU
Pakistan, insanı birçok yönüyle ş...
Musa Cankat
ÜLKEMİZDE POLİSLİK ZOR SANAT
“Aşağı tükürsen sakal, yukarı t&uu...
Emine YAŞAR
Esma-ül Hüsna Hayatımızın Neresinde?
Yaklaşık bir ay önce aklıma takılan bir konuyla il...
Nuri Tulum
BİR CENAZE VAAZINDA ALLAH VE RASÜLÜNE 4 İFTİRA
27 Kasım günü uzaktan akraba sayılabilec...
nevzat dalgakıran
YEMEK SOFRALARINDA AÇLIK EYLEMLERİ
Günlerdir devam eden açlık eylemleri bazı PKK̵...
İsmail Özdemir
Bismillahirrahmanirrahim
Besmele, Allah’ı anarak başlamanın adıdır.. ...
Filiz BAHCIVAN
AÇ YÜREĞİMİN KİLİDİNİ
Küfürle başlar, küfürle biter ...
bekir hamlakay
“Benim Çocuğum Yapmaz” Demek Yanlış!?...
Anneler, babalar, anneanneler, dedeler, nineler, b...
Hasan Hüseyin Şahin
RÜYA İLE GELEN MÜJDE: SURİYE VE MISIR’IN FETHİ
Yüce Hünkâr Yavuz Sultan Selim, Su...
Orhan Atan
BU BERABERLİK HER İKİ TAKIMIN PLAY-OF İPİNİ ÇEKTİ
Şampiyonluk umutlarını ikinci yarı başında, Play-o...
Doç.Dr. Özkan KANAT
ŞİŞMANLIK VE KANSER
Şişmanlık giderek önemi artan bir sağlık sorunudur...
Ziya Algurdağ
GELİN BAYRAMLAŞALIM
Kurban Bayramı geldi...GELİN BAYRAMLAŞALIM Kurban...
Mustafa ACAR
Susmayın! Şu an o an değil!..
Acıya kesmişken kalpleri çocukların, gö...
Lale GÜLER
KALiTE: YAŞAMIMIZIN OLMAZSA OLMAZLARINDAN
Kalitenin ne kadar tılsımlı bir sözcük o...
Aygün AKYOL
ÇOCUK EĞİTİMİ
İslam filozofları insanların değer eğitimine b&uum...
Recep AKAKUŞ
İNEGÖL ÜZERİNE TARİHİ SOHBETLER (14)
Bu coğrafyada bulunan Akıncı komutanlarının ve de ...
Şevket BOYRAT/ Çeltikçi Mahallesi Camii İmam Hatibi
PEYGAMBER SEVDALISI OLMAK
Anadolu’nun manevi ikliminin şekillenmesinde...
YILDIRIM GAZETESİ
Arşiv Arama
 İletişim

Telefon : 0224 712 22 22 
 

Anasayfa | Site Haritası | Sitenize Ekleyin | RSS Kaynağı | Bize Ulaşın Tasarım Knnweb