Bugün - 30 Temmuz 2014 Çarşamba Foto Galeri  |  Video Galeri  |  Resmi İlanlar  |  Bize Ulaşın
www.yildirimgazetesi.com Logo

   
SPOR EĞİTİM SİYASET KÜLTÜR SANAT YAŞAM EKONOMİ 3. SAYFA 
Haber Detayları

Bayburtlular Derneği Kendi Binasında

İnegöl Bayburtlular

22 Şubat 2010 Pazartesi - 04:41
Resmi büyütmek için üzerini tıklayın...
İnegöl Bayburtlular

İnegöl Bayburtlular Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneğinin yeni lokali, 21 Şubat 2010 Pazar günü (Dün) saat 13.30’da düzenlenen folklorik gösterilerin yer aldığı törenle hizmete açıldı.

Turgutalp mahallesi Mahmut Esatbey caddesi Şehit Er Cemalettin Kolay sokak no 26 adresinde bulunan 3 katlı binanın zemin katını mülkiyeti ile birlikte satın alan dernek yönetimi, gerekli bakım onarım ve dizayn çalışmalarının ardından yeni lokalin açılışını gerçekleştirdi. Derneğin folklor grubunun yöresel gösterileri ile renk kattığı töreninin açış konuşmasını yapan İnegöl Bayburtlular Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Ömer Akçakaya, Bayburt’un, bundan 92 yıl evvel düşman işgalinden kurtulduğunu belirterek, Kurtuluş yıl dönümü, başta Bayburt olmak üzere Türkiye’nin her yerinde çeşitli etkinliklerle kutlanmaktadır. Bizde bu yıl bu etkiliği iptal ederek, dernek binası kazandırmanın hesaplarını yaptık. Sonucunda da derneğimizi 60 TL harcamayla hemşerilerimize kazandırdık. İnegöl’de yaklaşık 2 bin Bayburt’lu kardeşimiz var. Hepsini bu dernekten yararlanmaya bekliyoruz” dedi.

BAYBURT DESTANI İKİNCİ PLEVNEDİR

“Bayburt destanı tarihe armağan ikinci Plevne’dir. Ağlayan türküler, ninniler destan üstüne destan yazar. Yanık kaval seslerinde, sevda mızrabında, hayatımızda gurur.  Bayburt müdafaası, şüheda imanımızda rehber, ufkumuzda unutulmayan bir şehir, içimizde ülküdür. Renkler, nakışlar, bakışlar oya oya işlenir hülyalarda, tarihin dilinden düşmez bu destan. Ne kalemde ne dilde nede elde” şiirini seslendirdikten sonra  açılış törenine katılan herkese teşekkür eden Akçakaya, derneğin 21 yıllık mazisi olduğunu vurgulayarak, konuşmasının sonunda,  21 yıl önce dernek meşalesini yakan, maddi ve manevi destek veren, dernek kurucu başkanı Zihni Keleş’e dernek tapusunu takdim etti.

Şair ve Aşıklar  Derneği Genel Başkanı, yazar, şair İlhan Yardımcı ise yaptığı kısa konuşmasında, Anadolu’nun bölünmez bütünlüğünde Bayburt’un özel bir yerinin olduğunu belirterek, “Ananelerine, inançlarına, bağlı bir toplum olan Bayburtlular, bu zamana kadar değerlerinden hiç bir şey kaybetmemiştir” diyerek, Bayburt’un kurtuluş tarihinden bahsetti.

Belediye Başkanı Alinur Aktaş’da konuşmasında, “Aldığım bilgiye göre, İnegöl’deki Bayburtlular bir araya gelerek, maddi imkanları doğrultusunda böyle bir derneği hizmete açtılar. İnegöl’ümüzün zengin bir mozaik olduğunu her zaman söylemişimdir. Kimimiz Kafkaslar, Rumeli, Balkanlar, Bosna’dan ve Türkiye’nin doğusundan, batısından, güneyinden, kuzeyinden göçüp gelip burayı yurt edinmişiz. Hepimiz burada yoğrulmuş, etle tırnak gibi olmuşuz. İnegöl’ün bu noktaya gelmesinde herkesin katkısı vardır. Yaşadığımız ilçenin daha güzel olması için mücadele ediyoruz. Birlik beraberlik içinde bu kervan devam ediyor. Her ne kadar birileri bu birlik ve beraberliği bozmak istese de, biz etle tırnak gibi gibiyiz. Ortak çatı altında bir araya gelerek, şehrimizi daha da modern hale getirmeye çalışıyoruz” dedi.

DERNEKLER İNEGÖL İÇİN BİR KAZANIM

Her etkinlikte, hemşeri derneklerinin, İnegöl için çok önemli bir kazanım olduğunu söylediğini hatırlatan  Aktaş “Yapılan etkinliklerin, insanları birlik beraberlik içerisinde bir araya getirmek için çok önemli bir işlevleri oluyor. Herkesin uyguladığı kültür, anane var. Bunların yaşaması kadar doğal bir davranış yok. Fakat bazen bu çatılar altında, bu faaliyetlerimizi yaparken birbirimizi kırabiliyoruz, maalesef siyasi olaylara girebiliyoruz. Tabii ki, dernek mensuplarının hepsinin ayrı siyasi görüşlerinin olması normaldir. Ama ben Bayburtlu kardeşlerimizin bunu itinalı şekilde yapacaklarını çok iyi biliyorum” diye konuştu.

Bayburtluların çok güzel davranışı olan ortak özelliklerinden bahseden Aktaş, “Cenaze merasiminde çok güzel organize oluyorlar. Cenaze sahibinin acısını dindirici ortaklaşa çalışmalar yapıyorlar. Şehrin önemli bir parçası olduklarını hep beraber gösteriyorlar. Her sene kurtuluşları ile alakalı etkinlikler yaparlardı, bu sene de yapabilirlerdi ama ciddi zahmetler çekerek, maddi imkanlarla zorlanarak bu güzel binayı İnegöl’e kazandırdılar. Hayırlı olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.

Bayburt’un düşman işgalinden kurtuluşunun 92.yıl dönümü olduğunu ifade eden Aktaş, Bu kurtuluş mücadelesinde şehit düşmüş olanları rahmetle andığını ifade ederek, Allah’ın ne Bayburt’u ne de Türkiye’nin her hangi bir yerini tekrar kurtarma durumunda bırakmaması şeklinde temennide bulundu.

Konuşmaların ardından kurdele kesilerek, 60 bin TL’ye mal olduğu bildirilen Dernek merkezi ve lokali hizmete açıldı.  Törene katılanlara  ikramlarda bulunuldu.

Açılış törenine, Belediye Başkanı Alinur Aktaş, AK Parti Belediye Meclis üyeleri Latif Balantekin, Süleyman Yılmaz ve Mürsel Avaşar, CHP İlçe Başkanı Erol Kazanç, SP İlçe Başkanı Bahri Urgun, SP Belediye Meclis üyeleri Ayhan Baygın ve Salih Berber,  Bank Asya İnegöl Şube Müdürü Seyfettin Kapısız, Şair ve Aşıklar Derneği Genel Başkanı, yazar, şair İlhan Yardımcı, Kestel Bayburtlular Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Cemalettin Delibaş, İnegöl Şavşatlılar Sosyal Yardımlaşma ve  Dayanışma Derneği Başkanı İbrahim Kumaş, Ertuğrulgazi Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Emin Özdemir ile dernek üyeleri katıldılar.

 
Anahtar Kelimeler:0,
Kaynak / Editör: Okunma Sayısı: 629
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.


Park Kavgası Kanlı Bitti
Şoförler Odası Başkanı Korkmaz’dan Sürücülere Uyarı;
Otomobil İle Motosiklet Çarpıştı; 1 Yaralı
Motosiklete Çarptı Kaçtı; 2 Yaralı
5 Pansiyonun Kapısına Mühür
Çöp Konteynırlarına Bayram Temizliği
Engelliye Çarpıp Kaçtı
Gazze İçin Büyük Buluşma
“İnegöl olarak çok dolu dolu bir Ramazan geçiriyoruz”
Minibüsün Çarptığı At Telef Oldu

 Yazarlar

Mehmet Hanefi Yıldırım
Demek ki Herkes Siyasetçi Olamıyor!..
    Lafı evelemeden, gevelemeden AK Part...
Mustafa GÜNGÖR
Böyle de Ulu’l Emir Olur mu ki!?...
Acaba hergün bir saat fazla mı oruç tu...
Salih Bakıcı
Ne Oldum Delisi!...
Rahmetli dedemden duyardım, “Ne oldum delisi...
Sadullah Organ
İnegölspor’da kongre rüzgarı
Kuruluşunun 30. yılında PTT 1. Ligine çıkma...
Dursun Öztürkoğlu
İSRAİL ve FİLİSTİN MESELESİ
İsrail, Dünyanın gözü önü...
Mehmet YURDAKUL
KUTSAL TOPRAKLARA YAKIŞMAYANLAR
Kutsal mekanlara gidip oraları görebilmek her...
Musa Cankat
TÜRKİYE CUMHURİYETİ BU DURUMA DÜŞMEMELİYDİ
Tarihte 16 devlet kurmuşuz; bunlarla hep öv&u...
Emine YAŞAR
Esma-ül Hüsna Hayatımızın Neresinde?
Yaklaşık bir ay önce aklıma takılan bir konuyla il...
Nuri Tulum
EZBER BOZAN BiR ŞEYH EFENDi
Ülkemizde dini cemaatlerin çokluğu bil...
nevzat dalgakıran
YEMEK SOFRALARINDA AÇLIK EYLEMLERİ
Günlerdir devam eden açlık eylemleri bazı PKK̵...
İsmail Özdemir
Bismillahirrahmanirrahim
Besmele, Allah’ı anarak başlamanın adıdır.. ...
Filiz BAHCIVAN
İNSANLIK ÖLDÜ, ÇOCUKLAR ÖLMESİN
Umut değilmidir? insanı ayakta tutan. Her yeni g&u...
bekir hamlakay
“Benim Çocuğum Yapmaz” Demek Yanlış!?...
Anneler, babalar, anneanneler, dedeler, nineler, b...
Hasan Hüseyin Şahin
RÜYA İLE GELEN MÜJDE: SURİYE VE MISIR’IN FETHİ
Yüce Hünkâr Yavuz Sultan Selim, Su...
Orhan Atan
GRUP DEĞİL, SAVAŞ ALANI GİBİ
2014-2015 futbol sezonuna Eşref Güç Ba...
Ziya Algurdağ
GELİN BAYRAMLAŞALIM
Kurban Bayramı geldi...GELİN BAYRAMLAŞALIM Kurban...
Mustafa ACAR
Susmayın! Şu an o an değil!..
Acıya kesmişken kalpleri çocukların, gö...
Lale GÜLER
KALiTE: YAŞAMIMIZIN OLMAZSA OLMAZLARINDAN
Kalitenin ne kadar tılsımlı bir sözcük o...
Aygün AKYOL
ÇOCUK EĞİTİMİ
İslam filozofları insanların değer eğitimine b&uum...
Recep AKAKUŞ
İNEGÖL ÜZERİNE TARİHİ SOHBETLER (20)
Geçen haftadan devam Hatırlanacağı üze...
Şevket BOYRAT/Çeltikçi Mah.Camii İmam Hatibi
RAMAZAN BAYRAMINI ANLAMAK VE YAŞAMAK
Dinimizde Ramazan ve Kurban olmak üzere iki b...
YILDIRIM GAZETESİ

 Hava Durumu (Bursa )

Salı
20°C - 31°C
Çarşamba
21°C - 34°C
Perşembe
20°C - 35°C
Cuma
19°C - 30°C

 Namaz Vakitleri (Bursa )


İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
03:5005:5113:2017:1520:3122:14

30 Temmuz 2014 Çarşamba
Arşiv Arama
 İletişim

Telefon : 0224 712 22 22 
 

Anasayfa | Site Haritası | Sitenize Ekleyin | RSS Kaynağı | Bize Ulaşın Tasarım Knnweb