Arıcılara Yüzde 50 Hibe Desteği
Halk Eğitimi Merkezi ve İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü işbirliği ile düzenlenen ‘Arıcılık Kursu’na devam eden kursiyerlere 'Tarım Ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme' konusunda seminer verildi.
Tarih: 25.5.2013 09:06:30 / 1449 okunma / 0 yorumHalk Eğitimi Merkezi  ve İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü işbirliği ile düzenlenen ‘Arıcılık Kursu’na devam eden kursiyerlere 'Tarım Ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme' konusunda seminer verildi.
Tarım Ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Bursa İl Koordinatörlüğü Uzmanları Hasan Özbey, arıcılık yapanlara yüzde 50 hibe destek verileceğini kaydetti.
Tarım Ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Bursa İl Koordinatörlüğü Uzmanları Hasan Özbey ve Murat Kaplan'ın konuşmacı olduğu seminere, Milli Eğitim Müdürü Mehmet Baştürk, İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mahmut Doğru, Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Burhanettin Özdemir, öğretmenler ile kursiyerler katıldı.
Seminer öncesi bir konuşma yapan Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Burhanettin Özdemir, "İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğümüz ile birlikte köylerimizde pek çok kurs düzenliyoruz. Budamacılık, hayvancılık, aşılama, arıcılıkla alakalı kurslar gerçekleştiriyoruz. Geçtiğimiz günlerde Kurşunlu beldesinde Arıcılık kursumuzu bitirdik. Küçükyenice’de bahçe bakımı ile ilgili kursumuzu bitirdik. Güzel bir kurs oldu. Bu kurslarımızın sayısını arttıracağız. Arıcılık kurslarımızın son günlerine yaklaşmışken Bursa İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğüne bağlı destekleme kurumundan uzman arkadaşlarımız geldi. Hibe kredileri ile ilgili bilgiler verecekler. Önemli bir konu. Kendilerine teşekkür ediyoruz” dedi.
YILLIK 200 TON BAL ÜRETİMİMİZ VAR.
İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mahmut Doğru ise, önceki yıllarda Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü ile bir çok kurs düzenlediklerini hatırlatarak, “Verimli kurslar açtık. Arıcılık kursumuz devam ediyor. Sona yaklaşıyor. İnegöl dediğimizde meyvecilik, mobilya, orman sanayinin yanında tarımda da haklı yeri var. Arıcılık da bunlardan bir tanesi. Birlik Başkanımız güzel işler yapıyor. Kendilerine teşekkür ediyorum. Şu ana kadar İnegöl’de 7 bin küsur kovanımız var. Yıllık 200 ton bal üretimimiz var. İnegöl kovan adedi ve bal üretiminde iyi bir noktada. Ürettiğimiz ballar son derece sağlıklıdır. Pazar kabiliyeti yüksek ürünlerimiz. Kendilerine teşekkür ediyoruz. İlçe Müdürlüğümüzle birlikte çalışmalar yapıyorlar. Bugün de Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumundan uzmanlarımız geldi. Görevleri, tarımın alt sektörüne hibe kredileri vermek. Bakanlığın kredilerinden faydalanmak bizim için kardır” dedi.
HEPİNİZİN AĞZI BAL GİBİ TATLI OLSUN
Milli Eğitim Müdürü Mehmet Baştürk'de, tarımın İnegöl’ün en önemli fonksiyonlarından biri olduğunu söyleyerek, “Mobilya, köfte, kaplıca kadar tarım şehriyiz. İnegöl’ün kendi ürettiği tarımsal ürünleri genel anlamda bizler de tercih ediyoruz. Arıcılığa gelince, reklamlarla artık bal satıldığını görüyoruz. Birçok soru işaretleri var bu reklamlarda. Bu balların birçoğunda katkı maddesi olduğunu biliyoruz. İnegöl’de arıcılıkla ilgili çok çalışma var. Bunlar geliştirilmeli. Bunun için de ekonomik katkıya gerek var. Bursa’dan gelen arkadaşlarımız da bunları anlatacaklar. Emeği geçenleri kutluyorum. İnşallah hepinizin ağzı bal gibi tatlı olsun” diye konuştu.
ARICIYA YÜZDE 50 HİBE DESTEĞİ
Tarım Ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Bursa İl Koordinatörlüğü Uzmanları Hasan Özbey ve Murat Kaplan, Tarım Ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme ve desteklemeler içerisinde yer alan arıcılık desteklemeleri ile alakalı bilgiler verdiler.
Tarım Ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Bursa İl Koordinatörlüğü Uzmanı Hasan Özbey, "TKDK, 18.05.2007 tarihli 5648 Sayılı Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanun’la kurulmuştur. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın İlgili Kuruluşudur. Amaç, ulusal kalkınma plan, program ve stratejilerinde öngörülen ilke ve hedefler çerçevesinde, Avrupa Birliği ve uluslararası kuruluşlardan sağlanan kaynakları da kapsayacak şekilde, kırsal kalkınma programlarının uygulanmasına yönelik faaliyetleri gerçekleştirmektir" ifadelerini kullandı.
Hasan Özbey, Kuruma arıcılık projesi sunacak yatırımcıların, sağlaması gereken koşullar, projede tedarik edilmesi gereken resmi evraklar, proje kapsamında uygun harcamalar kalemindeki inşaat işleri ve hangi tür makine ekipmanların alınabileceği, yapılan yatırımların en az 5 bin  Avro, en fazla 250 bin Avro olacağı ve bu miktarların yüzde 50'sinin yatırımın sonunda hibe şeklinde karşılanacağı, bu yatırıma yönelik alımlarda KDV muafiyetine tabi tutulacaklarını kaydetti.
YATIRIM 5 YIL BOYUNCA KORUNMALI
Desteklemelerden yararlanmak isteyenleri, mevcut işletmesi olup modernizasyon yapmak isteyenler ve Mevcut işletmesi olmayanlar olarak ikiye ayıran Uzman Özbey, "Kamu tüzel kişilikleri hariç olmak üzere, ulusal kanunlarca tanınmış gerçek ve tüzel kişiler (Kamu hissesi yüzde 25’den fazla olan tüzel kişilikler uygun değildir) destek için başvurabilirler. Tabi bu destekten yararlanmak isteyenlerin de Arıcılık Kayıt Sistemine (AKS) kayıtlı olmaları ve Ulusal Vergi Sistemi’ne kayıtlı olmaları gerekiyor. Yeni işletme olması durumunda sadece Ulusal Vergi Sistemine kayıt kriteri başvuru aşamasında sağlanmalıdır. AKS’ye kayıt şartı yatırımın sonunda aranır. Kırsal alanda yer almalı, en az 50, en fazla 500 kovana sahip olmalı, yeni işletme olması durumunda bu şartı yatırım sonunda sağlamalı. Bal ve diğer arıcılık ürünlerinin işlenmesi ve paketlenmesi ve kovan üretimi söz konusu olduğunda kovanların sayısı dikkate alınmayacaktır. Yatırım 5 yıl boyunca korunacak, esaslı bir değişikliğe gidilmeyecek. Bal ve diğer arı ürünlerinin işlenmesi ve paketlenmesi yatırımı içeriyorsa, yatırım sonunda 5996 Sayılı Kanun kapsamında gerekli sertifikaları almalı. Ana arı üretimi içeriyorsa, geçerli Ana Arı Üretici Belgesine sahip olmalı. Yeni işletme olması durumunda bu şartı yatırım sonunda sağlamalı. Kovan, bal ve diğer arıcılık ürünlerinin depolanması ve işlenmesine yönelik barınak ve ek bina inşası, Kovan üretimi, bakımı ve yönetimi için gerekli ekipmanların satın alınması, Çiftlikte gerçekleştirilecek bal işlenmesi ve paketlenmesine yönelik teknolojik bantlar satın alınması ve var olanların yenilenmesi. 5 bin ila 250 bin avro arasında destek sağlanmaktadır. Bu desteğin yüzde 50'si hibe. Tabi ki arıcıların bu desteklerden yararlanmaları için de halk eğitimi merkezinin açtığı arıcılık kurslarına katılmaları da gerekmektedir" şeklinde konuştu.
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
“Hayvanları sevenler, insanları daha içten severler”
“Hayvanları sevenler, insanları daha içten severler”
2007 yılında faaliyete geçen Sahipsiz Hayvanlar Bakım ve Tedavi Merkezini inceleyen Belediye Başkan Yardımcısı Gülhan Şahin, bugüne kadar yüzlerce kedi ve köpeğin bakım, tedavi, kısırlaştırma ve kırık tedavilerinin yapıldığını, 411 adet kedi ve köpeğin ise sahiplendirildiğini belirtti.
Akıncı Çıkmazı Araç Trafiğine Açıldı
Akıncı Çıkmazı Araç Trafiğine Açıldı
Cuma mahallesi Akıncı Çıkmazında yaşayan vatandaşların şikayetlerini değerlendiren İnegöl Belediyesi, metruk odunluğu yıkarak Akıncı Çıkmazını araç trafiğine açıp, tretuvar ve otopark çalışması başlattı.
İnegöl AVM’de Hafta Sonu Neşesi
İnegöl AVM’de Hafta Sonu Neşesi
İnegöl AVM Genel Müdürü Durmuş Çakır, her hafta sonunu, birbirinden renkli etkinlikle zenginleştiren İnegöl AVM olarak, bu hafta sonu da miniklere yaz coşkusunu hissettirecek muhteşem iki etkinlik düzenleyeceklerini belirterek, miniklerin Cumartesi günü doğum günlerini kutlayıp eğlenirken, Pazar günü ise Kapla Sihirli Tahtalar atölyesinde, yaratıcılıklarını geliştireceklerini söyledi.
İnegöl Lisesi Binalarının Depreme Dayanıklılığı Ölçülüyor
İnegöl Lisesi Binalarının Depreme Dayanıklılığı Ölçülüyor
İmam Hatip Ortaokullarına İnegöl halkının rağbet göstermesiyle beraber harekete geçen Milli Eğitim Müdürlüğünün, yeni binasına taşındıktan sonra boş kalacak olan İnegöl Anadolu Lisesi binalarında, iki adet İmam Hatip Ortaokulunu faaliyete sokmayı planladığı bildirildi.
“İşverenin istihdam yükü çok ağır”
“İşverenin istihdam yükü çok ağır”
İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Metin Anıl, Ankara’da düzenlenen Türkiye Ticaret ve Sanayi Şurası’nda istihdam üzerindeki, aşırı yükler, iş güvenliği uygulama sıkıntıları, faiz yüksekliği, patent ve tasarım taklitçiliği konuları başta olmak üzere, iş dünyasının güncel sorunlarının Başbakan ve ilgili bakanlara aktarıldığını bildirdi.
Yeni Hastane Geçici Kabule Hazır
Yeni Hastane Geçici Kabule Hazır
Burhaniye mahallesinde eski dış sahaların bulunduğu 65 bin metrekare alan üzerinde yapılan, ‘5 yıldızlı otel’ kalitesinde inşa edilen ve ‘Akıllı Hastane’ unvanına sahip olacağı kaydedilen yeni Devlet Hastanesi binasının geçici kabule hazır hale geldiği öğrenildi.
AK Partinin 13. kuruluş yıldönümünde basın mensupları ile bir araya gelen Temelli ve Aktaş’tan önemli mesajlar;
AK Partinin 13. kuruluş yıldönümünde basın mensupları ile bir araya gelen Temelli ve Aktaş’tan önemli mesajlar;
“AK Parti, milletin partisidir”
“Yaşlıların otobüslere ücretsiz  binişi yoğunluğa neden oldu”
“Yaşlıların otobüslere ücretsiz binişi yoğunluğa neden oldu”
65 yaş ve üzeri vatandaşlar için ulaşımın ücretsiz olmasının ardından İnegöl’deki halk otobüslerinin kullanımında patlama yaşandı. İNULAŞ yetkilileri, 65 yaş ve üzeri vatandaşlar için ulaşımın ücretsiz olması nedeniyle, bir günde 18 ila 20 kere otobüse binip şehri turlayanların bile olduğunu belirttiler.
Bonzaici Genç Ölümden Döndü
Bonzaici Genç Ölümden Döndü
-Jandarma tarafından cansız vaziyette bulunan genç Acil Serviste hayata döndürüldü-
ÇATIDAN DÜŞEN ADAM YARALANDI
ÇATIDAN DÜŞEN ADAM YARALANDI
Akhisar mahallesinde meydana gelen olayda, 3 katlı evin çatısından düşen bir kişi yaralandı.
Otomobil-Motosiklet Çarpıştı; 2 Yaralı
Otomobil-Motosiklet Çarpıştı; 2 Yaralı
Ahmet Akyollu caddesi üzerinde meydana gelen kazada, özel otomobil ile çarpışan motosikletteki 2 kişi yaralandı.
-Çevreci Bekir Hamlakay’ın başlattığı Kampanya kapsamında toplanan giyecek eşyaları İslahiye’deki Mülteci Kampına gönderildi-
-Çevreci Bekir Hamlakay’ın başlattığı Kampanya kapsamında toplanan giyecek eşyaları İslahiye’deki Mülteci Kampına gönderildi-
Hamlakay ve arkadaşı, İslahiye’den İnegöl’e bisikletle dönecekler
Suriyeli tornacı, İnegöl’de market açtı
Suriyeli tornacı, İnegöl’de market açtı
Suriye’de yaşanan zulümden kaçarak İnegöl’e gelen Suriyeli torna ustası, İnegöl’de mini market açtı. Suriye’deki zulüm bitse de İnegöl’de yaşamaya devam edeceğini ifade eden market sahibi, Suriye’den getirdiği gıda ve çeşitli ürünleri, İnegöllülerin beğeni ile aldığını belirtti.
Mal Müdürlüğü’ne Hazine Avukatı Atandı
Mal Müdürlüğü’ne Hazine Avukatı Atandı
4 yıldan bu yana boş kalan Mal Müdürlüğü Hazine Avukatlığı görevine atama yapıldı.
Otomobil ile motosiklet çarpıştı; 2 yaralı
Otomobil ile motosiklet çarpıştı; 2 yaralı
Organize Sanayi Bölgesi birinci cadde üzerinde meydana gelen kazada, özel otomobil ile motosiklet çarpıştı; iki kişi yaralandı.
DOLAR
2.32
EURO
2.85
ALTIN
89.27
BIST
83226
 
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Bursa
Parçalı bulutlu
Bugün
11 / 3 °C
Güneşli
Cumartesi
13 / 4 °C
Sağanak
Pazar
14 / 3 °C
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Resüller, Nebiler miras bırakmaz, onların bıraktıkları, sadakadır

Hz. Muhammed
Bursa için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:27 07:13 12:11 14:33 16:51 18:23
-Global ısınma yükselen deniz seviyesi 2050 yılında shangai ve deniz kıyısındaki Çin şehirlerinde büyük sellere neden olacak.bu sellerde 76 milyon kişi evsiz kalacak. -Üzerinde barkodu olan ilk ürün Wringleys marka sakızdır. -Kereviz yerken harcanan ka

İlginç Bilgiler 3
Yufka ile yapılan böreklerde tepsiye yaydığınız yufkaların üzerine eritilmiş margarin ve sütten oluşmuş karışımı dökerseniz böreklerinize ayrı bir lezzet katarsınız. Yufka ile yaptığınız böreklerin üstüne, böreği fırına vermeden önce bir yumurtayı, bir ş

Börek Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları
1648 Sultan İbrahim`in halli sonrasında, IV. Mehmet tahta çıkarıldı.
1924 Güneydoğu`da sınırda, Nasturi ayaklanması baş gösterdi.
1985 deneme3
2014 deneme 1
İNEGÖL ORMAN İŞLETME MÜDÜRLÜĞÜ OYLAT İŞLETME ŞEFLİĞİ  ALAÇAM (BIÇKIDERE) ORMAN DEPOSU VE TAHTAKÖPRÜ İŞLETME ŞEFLİĞİ ARAPOTURAĞI ORMAN DEPOSU ORMAN EMVALİ İSTİF İŞİ ORMAN İŞLETME MÜDÜRLÜĞÜ-İNEGÖL DİĞER ÖZEL BÜTÇELİ  KURULUŞLAR ORMAN GENEL MÜDÜRLÜĞÜ
İNEGÖL ORMAN İŞLETME MÜDÜRLÜĞÜ OYLAT İŞLETME ŞEFLİĞİ ALAÇAM (BIÇKIDERE) ORMAN DEPOSU VE TAHTAKÖPRÜ İŞLETME ŞEFLİĞİ ARAPOTURAĞI ORMAN DEPOSU ORMAN EMVALİ İSTİF İŞİ ORMAN İŞLETME MÜDÜRLÜĞÜ-İNEGÖL DİĞER ÖZEL BÜTÇELİ KURULUŞLAR ORMAN GENEL MÜDÜRLÜĞÜ
İNEGÖL ORMAN İŞLETME MÜDÜRLÜĞÜ OYLAT İŞLETME ŞEFLİĞİ ALAÇAM (BIÇKIDERE) ORMAN DEPOSU VE TAHTAKÖPRÜ İŞLETME ŞEFLİĞİ ARAPOTURAĞI ORMAN DEPOSU ORMAN EMVALİ İSTİF İŞİ ORMAN İŞLETME MÜDÜRLÜĞÜ-İNEGÖL DİĞER ÖZEL BÜTÇELİ KURULUŞLAR ORMAN GENEL MÜDÜRLÜĞÜ
T.C. İNEGÖL 1. İCRA DAİRESİ 2014/3823 ESAS
T.C. İNEGÖL 1. İCRA DAİRESİ 2014/3823 ESAS
TAŞINIRIN AÇIK ARTIRMA İLANI
T.C. İNEGÖL 1. İCRA DAİRESİ 2010/15  TLMT.
T.C. İNEGÖL 1. İCRA DAİRESİ 2010/15 TLMT.
TAŞINMAZIN AÇIK ARTIRMA İLANI
T.C. İNEGÖL (SULH HUKUK MAH.) SATIŞ MEMURLUĞU 2014/22 SATIŞ
T.C. İNEGÖL (SULH HUKUK MAH.) SATIŞ MEMURLUĞU 2014/22 SATIŞ
TAŞINMAZIN AÇIK ARTIRMA İLANI
T.C. İNEGÖL 1. İCRA DAİRESİ 2014/296 TLMT.
T.C. İNEGÖL 1. İCRA DAİRESİ 2014/296 TLMT.
TAŞINMAZIN AÇIK ARTIRMA İLANI
T.C. İNEGÖL 1. İCRA DAİRESİ 2014/519 TLMT.
T.C. İNEGÖL 1. İCRA DAİRESİ 2014/519 TLMT.
TAŞINIRIN AÇIK ARTIRMA İLANI
T.C. İNEGÖL 2. İCRA DAİRESİ 2014/338 TLMT.
T.C. İNEGÖL 2. İCRA DAİRESİ 2014/338 TLMT.
TAŞINIRIN AÇIK ARTIRMA İLANI
TAŞINMAZ SATIŞ İLANI
TAŞINMAZ SATIŞ İLANI
TAŞINMAZ SATIŞ İLANI
T.C. İNEGÖL 2. İCRA DAİRESİ 2013/839 TLMT.
T.C. İNEGÖL 2. İCRA DAİRESİ 2013/839 TLMT.
TAŞINIRIN AÇIK ARTIRMA İLANI
T.C. İNEGÖL 1. İCRA DAİRESİ 2013/3663 ESAS
T.C. İNEGÖL 1. İCRA DAİRESİ 2013/3663 ESAS
TAŞINMAZIN AÇIK ARTIRMA İLANI
 İNEGÖL İLÇE SEÇİM KURULU BAŞKANLIĞINDAN DUYURU
İNEGÖL İLÇE SEÇİM KURULU BAŞKANLIĞINDAN DUYURU
İNEGÖL TİCARET VE SANAYİ ODASI 14. KOMİTE SEÇİMLERİ İLE İLGİLİ İLANDIR
T.C. İNEGÖL 3. ASLİYE HUKUK MAHKEMESİNDEN ESAS NO: 2014/168
T.C. İNEGÖL 3. ASLİYE HUKUK MAHKEMESİNDEN ESAS NO: 2014/168
KAMULAŞTIRMA İLANI
TÜM İLANLAR