Bayburtlular Derneği Kendi Binasında
İnegöl Bayburtlular
Tarih: 22.02.2010 04:41:29 / 28 okunma / 0 yorum
İnegöl Bayburtlular

İnegöl Bayburtlular Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneğinin yeni lokali, 21 Şubat 2010 Pazar günü (Dün) saat 13.30’da düzenlenen folklorik gösterilerin yer aldığı törenle hizmete açıldı.

Turgutalp mahallesi Mahmut Esatbey caddesi Şehit Er Cemalettin Kolay sokak no 26 adresinde bulunan 3 katlı binanın zemin katını mülkiyeti ile birlikte satın alan dernek yönetimi, gerekli bakım onarım ve dizayn çalışmalarının ardından yeni lokalin açılışını gerçekleştirdi. Derneğin folklor grubunun yöresel gösterileri ile renk kattığı töreninin açış konuşmasını yapan İnegöl Bayburtlular Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Ömer Akçakaya, Bayburt’un, bundan 92 yıl evvel düşman işgalinden kurtulduğunu belirterek, Kurtuluş yıl dönümü, başta Bayburt olmak üzere Türkiye’nin her yerinde çeşitli etkinliklerle kutlanmaktadır. Bizde bu yıl bu etkiliği iptal ederek, dernek binası kazandırmanın hesaplarını yaptık. Sonucunda da derneğimizi 60 TL harcamayla hemşerilerimize kazandırdık. İnegöl’de yaklaşık 2 bin Bayburt’lu kardeşimiz var. Hepsini bu dernekten yararlanmaya bekliyoruz” dedi.

BAYBURT DESTANI İKİNCİ PLEVNEDİR

“Bayburt destanı tarihe armağan ikinci Plevne’dir. Ağlayan türküler, ninniler destan üstüne destan yazar. Yanık kaval seslerinde, sevda mızrabında, hayatımızda gurur.  Bayburt müdafaası, şüheda imanımızda rehber, ufkumuzda unutulmayan bir şehir, içimizde ülküdür. Renkler, nakışlar, bakışlar oya oya işlenir hülyalarda, tarihin dilinden düşmez bu destan. Ne kalemde ne dilde nede elde” şiirini seslendirdikten sonra  açılış törenine katılan herkese teşekkür eden Akçakaya, derneğin 21 yıllık mazisi olduğunu vurgulayarak, konuşmasının sonunda,  21 yıl önce dernek meşalesini yakan, maddi ve manevi destek veren, dernek kurucu başkanı Zihni Keleş’e dernek tapusunu takdim etti.

Şair ve Aşıklar  Derneği Genel Başkanı, yazar, şair İlhan Yardımcı ise yaptığı kısa konuşmasında, Anadolu’nun bölünmez bütünlüğünde Bayburt’un özel bir yerinin olduğunu belirterek, “Ananelerine, inançlarına, bağlı bir toplum olan Bayburtlular, bu zamana kadar değerlerinden hiç bir şey kaybetmemiştir” diyerek, Bayburt’un kurtuluş tarihinden bahsetti.

Belediye Başkanı Alinur Aktaş’da konuşmasında, “Aldığım bilgiye göre, İnegöl’deki Bayburtlular bir araya gelerek, maddi imkanları doğrultusunda böyle bir derneği hizmete açtılar. İnegöl’ümüzün zengin bir mozaik olduğunu her zaman söylemişimdir. Kimimiz Kafkaslar, Rumeli, Balkanlar, Bosna’dan ve Türkiye’nin doğusundan, batısından, güneyinden, kuzeyinden göçüp gelip burayı yurt edinmişiz. Hepimiz burada yoğrulmuş, etle tırnak gibi olmuşuz. İnegöl’ün bu noktaya gelmesinde herkesin katkısı vardır. Yaşadığımız ilçenin daha güzel olması için mücadele ediyoruz. Birlik beraberlik içinde bu kervan devam ediyor. Her ne kadar birileri bu birlik ve beraberliği bozmak istese de, biz etle tırnak gibi gibiyiz. Ortak çatı altında bir araya gelerek, şehrimizi daha da modern hale getirmeye çalışıyoruz” dedi.

DERNEKLER İNEGÖL İÇİN BİR KAZANIM

Her etkinlikte, hemşeri derneklerinin, İnegöl için çok önemli bir kazanım olduğunu söylediğini hatırlatan  Aktaş “Yapılan etkinliklerin, insanları birlik beraberlik içerisinde bir araya getirmek için çok önemli bir işlevleri oluyor. Herkesin uyguladığı kültür, anane var. Bunların yaşaması kadar doğal bir davranış yok. Fakat bazen bu çatılar altında, bu faaliyetlerimizi yaparken birbirimizi kırabiliyoruz, maalesef siyasi olaylara girebiliyoruz. Tabii ki, dernek mensuplarının hepsinin ayrı siyasi görüşlerinin olması normaldir. Ama ben Bayburtlu kardeşlerimizin bunu itinalı şekilde yapacaklarını çok iyi biliyorum” diye konuştu.

Bayburtluların çok güzel davranışı olan ortak özelliklerinden bahseden Aktaş, “Cenaze merasiminde çok güzel organize oluyorlar. Cenaze sahibinin acısını dindirici ortaklaşa çalışmalar yapıyorlar. Şehrin önemli bir parçası olduklarını hep beraber gösteriyorlar. Her sene kurtuluşları ile alakalı etkinlikler yaparlardı, bu sene de yapabilirlerdi ama ciddi zahmetler çekerek, maddi imkanlarla zorlanarak bu güzel binayı İnegöl’e kazandırdılar. Hayırlı olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.

Bayburt’un düşman işgalinden kurtuluşunun 92.yıl dönümü olduğunu ifade eden Aktaş, Bu kurtuluş mücadelesinde şehit düşmüş olanları rahmetle andığını ifade ederek, Allah’ın ne Bayburt’u ne de Türkiye’nin her hangi bir yerini tekrar kurtarma durumunda bırakmaması şeklinde temennide bulundu.

Konuşmaların ardından kurdele kesilerek, 60 bin TL’ye mal olduğu bildirilen Dernek merkezi ve lokali hizmete açıldı.  Törene katılanlara  ikramlarda bulunuldu.

Açılış törenine, Belediye Başkanı Alinur Aktaş, AK Parti Belediye Meclis üyeleri Latif Balantekin, Süleyman Yılmaz ve Mürsel Avaşar, CHP İlçe Başkanı Erol Kazanç, SP İlçe Başkanı Bahri Urgun, SP Belediye Meclis üyeleri Ayhan Baygın ve Salih Berber,  Bank Asya İnegöl Şube Müdürü Seyfettin Kapısız, Şair ve Aşıklar Derneği Genel Başkanı, yazar, şair İlhan Yardımcı, Kestel Bayburtlular Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Cemalettin Delibaş, İnegöl Şavşatlılar Sosyal Yardımlaşma ve  Dayanışma Derneği Başkanı İbrahim Kumaş, Ertuğrulgazi Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Emin Özdemir ile dernek üyeleri katıldılar.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: 0
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Mehmet Hanefi Yıldırım
Mehmet Hanefi Yıldırım
Demek ki Herkes Siyasetçi Olamıyor!..
Mustafa GÜNGÖR
Mustafa GÜNGÖR
İnsan yalancılığı meslek edinmişse, birilerine iftira etmeyi, çamur atmayı, kendi pisliğini başkalarının üzerine sıçratmayı, kendisini hiç mi hiç ilgilendirmeyen konulara burnunu sokup, ukalalık etmeyi, ahkam kesmeyi, sağa sola sataşmayı alışkanlık haline
Salih Bakıcı
Salih Bakıcı
Ne Oldum Delisi!...
Sadullah Organ
Sadullah Organ
Şampiyonluk için rakiplerinden üstün bir görüntü sergilemesi gereken İnegölspor, geçen 6 maçlık dönemde bu özellikleri sahaya bir türlü yansıtmış değil.
Dursun Öztürkoğlu
Dursun Öztürkoğlu
İSRAİL ve FİLİSTİN MESELESİ
Cenap Çakmak
Cenap Çakmak
Mehmet YURDAKUL
Mehmet YURDAKUL
ARTIK ESKi İSTANBUL VE ESKi DOSTLUKLAR YOK ( İzzet Günay )
Musa Cankat
Musa Cankat
ŞİŞT MEHMET UYAN ARTIK UYAN!
Emine YAŞAR
Emine YAŞAR
Esma-ül Hüsna Hayatımızın Neresinde?
Nuri Tulum
Nuri Tulum
EZBER BOZAN BiR ŞEYH EFENDi
nevzat dalgakıran
nevzat dalgakıran
YEMEK SOFRALARINDA AÇLIK EYLEMLERİ
İsmail Özdemir
İsmail Özdemir
Bismillahirrahmanirrahim
Filiz BAHCIVAN
Filiz BAHCIVAN
Ülkemizi son günlerde en az Filistin’i saran İsrail belası kadar tehlikeli bir bela sarmış durumda...
bekir hamlakay
bekir hamlakay
Gördüklerim Beni Üzdü?
Hasan Hüseyin Şahin
Hasan Hüseyin Şahin
RÜYA İLE GELEN MÜJDE: SURİYE VE MISIR’IN FETHİ
Orhan Atan
Orhan Atan
HAFTANIN EN KARLI İKİ TAKIMINDAN BİRİ İNEGÖLSPOR
Doç.Dr. Özkan KANAT
Doç.Dr. Özkan KANAT
ŞİŞMANLIK VE KANSER
Ziya Algurdağ
Ziya Algurdağ
GELİN BAYRAMLAŞALIM
Mustafa ACAR
Mustafa ACAR
Susmayın! Şu an o an değil!..
Lale GÜLER
Lale GÜLER
KALiTE: YAŞAMIMIZIN OLMAZSA OLMAZLARINDAN
Aygün AKYOL
Aygün AKYOL
ÇOCUK EĞİTİMİ
Recep AKAKUŞ
Recep AKAKUŞ
İNEGÖL ÜZERİNE TARİHİ SOHBETLER (20)
Şevket BOYRAT/Çeltikçi Mah.Camii İmam Hatibi
Şevket BOYRAT/Çeltikçi Mah.Camii İmam Hatibi
CAMİDE HAYAT VAR, GEÇ KALMAYIN GENÇ GELİN!
DOLAR
2,2452
EURO
2,8620
ALTIN
89,38
BIST
75.533
 
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Bursa
Güneşli
Bugün
18 / 8 °C
Güneşli
Salı
24 / 12 °C
Güneşli
Çarşamba
26 / 13 °C
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Cahillerle girdiğim her tartışmayı kaybetmişimdir.

İMAM-I AZAM (R.A)
Bursa için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:33 07:11 12:59 16:00 18:28 19:53
-Kelebekler ayaklarıyla tat alırlar. -Kadınlar erkeklere oranla 2 kat fazla göz kırpar.(Çok yalan söyledikleri için olmasın) -İnsan vücudundaki en güçlü kas dildir. -Gözleri açık tutarak hapşırmak imkansızdır. (Bir rivayete görede gözleri açık hapşırı

İlginç Bilgiler 2
deneme deneme

deneme 4
1648 Sultan İbrahim`in halli sonrasında, IV. Mehmet tahta çıkarıldı.
1924 Güneydoğu`da sınırda, Nasturi ayaklanması baş gösterdi.
1985 deneme3
2014 deneme 1