HAFIZAMIZ OLMASAYDI…..

Televizyonun karşısında saatlerce adeta insanı hipnoz eden, uyuşturan dizileri, yarışmaları izlemeyi büyük zaman israfı olarak görüyorum. Ancak geçtiğimiz günlerde zihnimi kısa süreli dağıtmak için zapping yaparken rastladığım dizideki kısa bir an beni çok etkiledi.

Dizide hafızasını kaybetmiş bir kadın, “bu  kapkaranlık boşluğa artık dayanamıyorum” diyerek ağlıyordu. Kendimi aynı durumda düşündüm ve ürperdim, sonra Allah´ a şükrettim.. Düşünsenize ben dediğimiz varlığımız, bizim için geçmiş olan hafızamızdaki bilgiler olmadan adeta kimliksiz. Hangi yemeklerden, müziklerden… hoşlanırız, çevremizdeki insanlardan kime ve neden daha çok güveniriz, kime karşı ve neden daha dikkatli olmalıyız gibi soruların cevabını bilmeden yaşamak çok zor olsa gerek.

Kısa bilimsel tarifini yapmak gerekirse; irili ufaklı sahip olduğumuz tüm bilgiler, hafıza molekülleri adı verilen proteinlere dönüştürülüyor ve elektrik sinyali olarak şifrelenerek depolanıyor. Hatırlamak için ise; tek yapmamız gereken depolanan şifreleri tekrar hafızaya çağırmak.             

Hafıza kayıpları; kafa travmaları, beyin hastalıkları, enfeksiyon durumları, uyuşturucu ve alkol gibi maddelerin kötüye kullanımı, vasküler yetmezlik, uzun süreli B12 yetmezliği gibi nedenlerle genel olarak beynin iki tarafında da hasar oluşumu gözlemlendiğinde meydana gelir.

Travmanın sebep olduğu hafıza kaybı, zamanla kendiliğinden düzeliyor. Ek olarak beyni besleyici, beynin kanlanmasını sağlayan ilaçların olduğunu da anlatan Nöroloji Uzmanı Abdullah Özkardeşler, hafıza egzersizleri yapmak, bulmaca çözmek, gazete okumak, aktivitelere katılmak gibi faaliyetlerin de iyi geleceği tavsiyesinde bulunuyor.

 

Uzmanlar unutkanlığı azaltmak, hafızamıza güçlendirmek  için;

-       Hipertansiyonu ve kolesterol yüksekliği sorununu önleyin ya da kontrol altına alın,

-       Alkolü azaltın,

-       İyi ve kaliteli uyuyun,

-       Stresinizi iyi yönetin. Kontrolsüz, uzun süreli ve aşırı stres ise dikkati sürdürme kapasitesini yok etmekte, unutkanlığı tetiklemekte, kortizon hormonunu yükselterek beynin bellek için önemli bölümlerinde hasar geliştirmektedir,

-       Yeni şeyler öğrenmeye devam edin,

-       Tembelliği bırakın. Özellikle televizyon seyretmek gibi pasif faaliyetleri azaltın. Televizyon karsısında geçirdiğiniz saatler sadece bedensel değil, ruhsal sağlığınızı da kötü yönde etkiler.

-       Her gün egzersiz yapın. Günde 30–45 dakika, haftada en az 4 gün yürümeye, is saatlerinde daha çok aktif olmaya, kısa mesafelerde taşıt kullanmamaya çalısın. Özellikle yürümenin beyin sağlığı ve yeniden yapılanma sürecini olumlu yönde etkilediğini gösteren çok sayıda kanıt var.

-       Vitaminlerden yararlanın. E ve C vitamini gibi antioksidan vitaminlerin, selenyum gibi serbest radikal avcısı minerallerin hücreleri oksitlenmekten koruyan güçlerinden faydalanabilirsiniz. Yeteri kadar B vitamini, özellikle B12 vitamini aldığınızdan emin olun. Dengeli bir beslenmenin de yaslılıkta vitamin eksikliğine yol açabileceğini hatırlayın.

YORUM EKLE

banner17

banner18