Ne Oldum Delisi!...
Ne Oldum Delisi!...
Tarih: 20.5.2011 18:27:29 / 5065 okunma / 0 yorum
Salih Bakıcı
Rahmetli dedemden duyardım, “Ne oldum delisi olmuş…” derdi hep…


Rahmetli dedemden duyardım, “Ne oldum delisi olmuş…” derdi hep…

Dedemin bu sözle neyi kast ettiğini anladığımda yaşım bir hayli ilerlemişti. Bir çok deli türü duymuşsunuzdur; köyün delisi, mahallenin delisi, evin delisi, bizim deli vs. ama “ne oldum delisi” olanını etrafınızda çok gördüğünüz halde pek isim koymamışsınızdır.

Kimdir “Ne oldum delisi”

"Zücaciye dükkanına dalan şaşkın fil" gibi adamlar. Ne olduğunu şaşırmak, nereden geldim nerelere gideceğim, ne idim ne oldum şeklinde kendi içinde çelişkiye düşen, gelgitler yaşayan insanların davranışlarını açıklayan eylem ne oldum delisi.. Kısacası ağrısız, sızısız bir hastalık...

Gelelim asıl meselemize…

Atatürk’ün Türk gençliğine armağan ettiği Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramını dün, 92’nci kez yağmura rağmen coşkuyla kutladık. 19 Mayıs 1919 tarihi, Türkiye Cumhuriyeti’nin tarihindeki dönüm noktalarından biri. Atatürk Millî Mücadele sıralarında Türk milletini ileri götürecek olanların ve köhnemiş fikirlere karşı gelecek olanların genç fikirler olduğunu görmüştü. Bu nedenle de “gençlik” kavramı Atatürk için ayrı bir önem taşımaktadır. Atatürk gençlerden sık sık bahsederken, yaş sınırı dışında fikri olarak gençliği yani, fikirde yeniliği ifade etmiştir. O’nun şu sözü çok anlamlıdır; “Genç fikirli demek, doğruyu gören ve anlayan gerçek fikirli demektir.”

Atatürk’ün gençliğe armağan ettiği ve “Gençlik ve Spor Bayramı” olarak kutlanan 19 Mayıs tarihinin önemini daha iyi anlayabilmek için Atatürk’ün 16-19 Mayıs 1919 tarihleri arasında gerçekleştirdiği İstanbul-Samsun yolculuğunu bir kez daha hatırlamak gerekir.

Önceki akşam Fener Alayı ile başlayan kutlamalara, dün sabah Atatürk Anıtı önündeki çelenk sunma töreni ile devam edildi. Kaymakamlık başta olmak üzere protokol, kurum ve kuruluşlar çelenklerini Ata’ya sundular. Tören alanında bulunan herkes yönetmeliklere uygun şekilde takım elbisesini giyip, kravatını takıp çelenklerini sunarken, bir kişi “Aynalı Sazan” gibi göze battı. Derneklerinin çelenk sunuşunu saç-sakalı birbirine karışmış, kravatsız ve kot pantolon ile yapan bir arkadaş, töreni organize edenlerin elini ayağına dolandırdı.

Bakanlar Kurulu kararı ile yürürlüğe konulan "Resmî Bayramlar ve Anma Günlerinde Anıtlara Konulacak Çelenklerin Hazırlanması Hakkında Yönetmelik" esaslarına göre bu arkadaşın Ata’nın huzuruna bu şekilde çıkıp çelenk sunması karşısında uyarılıp, temsil ettiği derneğe ait çelenk sıralamadan çıkarılmalıydı.

Söz konusu yönetmeliğin 13. maddesinde “Toplanma yerinde yapılacak denetim sırasında, günün anlam ve önemi ile bağdaşamayacak bir görünüm veya uygunsuz biçimde giysi ile geldikleri görülen taşıyıcılar ve beraberlerindeki çelenkler sıralamaya alınmaz. Çelenkleri taşıyanlar takım elbise giyecek, kravat takacak, kot pantolon vb. kıyafetlerle çelenk sunulmayacaktır” deniliyor.

Hadi görevliler yönetmeliği uygulayıp seni Ata’nın huzuruna çıkmaktan mahrum etmedi. E be, arkadaş senin hiç mi saygın yokta Park caddesinde tura çıkar gibi gelmişsin…

İşin garip tarafı, bu arkadaş, 23 Nisan Çocuk Bayramındaki törenler sırasında, kendi derneklerine çelenk koydurulmadığına tepki göstererek, konuyu gazetesindeki köşesine taşımıştı. Yönetmeliği bilmeden, ‘Şaşkın Ördek’ gibi kaleme sarılıp, tören yöneticisini, çelenk sunma konusunda İnegöl Gazeteciler Cemiyetine ayrıcalık tanımakla suçlamıştı.

Eeee, ne demişler “Dilenciye yetki verirsen ilk önce kendi babasını asar”

Herhangi bir sorumluluk almasını bilmeyen, sıradan bir insanın eline verirsen çelengi o da çarşı-pazara gider gibi gelir Ata’nın huzuruna...

Şimdi dedemi daha iyi anlıyorum.

Allah kimseyi “Ne oldum delisi!...” edip sokaklara salmasın.

Anahtar Kelimeler: 0
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
DOLAR
2,2222
EURO
2,7483
ALTIN
85,84
BIST
83.282
 
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Bursa
Parçalı bulutlu
Bugün
9 / 1 °C
Parçalı bulutlu
Cuma
13 / 6 °C
Bulutlu
Cumartesi
13 / 7 °C
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Verdiğini hatırlayan ve kalbinden geçiren kimse seha (cömertlik) ismine layık değildir..

Hz. Muhammed
Bursa için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:11 06:54 12:01 14:31 16:51 18:21
-Global ısınma yükselen deniz seviyesi 2050 yılında shangai ve deniz kıyısındaki Çin şehirlerinde büyük sellere neden olacak.bu sellerde 76 milyon kişi evsiz kalacak. -Üzerinde barkodu olan ilk ürün Wringleys marka sakızdır. -Kereviz yerken harcanan ka

İlginç Bilgiler 3
Kek hamurunun piştikten sonra kalıptan rahat çıkması için 10 dakika bekletin. Fırına sürdüğünüz kek kalıbının yanmasını önlemek için kalıbın altına biraz tuz koyabilirsiniz.

Hamur İşi Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları
1648 Sultan İbrahim`in halli sonrasında, IV. Mehmet tahta çıkarıldı.
1924 Güneydoğu`da sınırda, Nasturi ayaklanması baş gösterdi.
1985 deneme3
2014 deneme 1