REKLAMIN ÖNEMİ

İş yeri  ve  tüketicilerin  vazgeçilmezi  reklamlar…

Rekabetin artması sonucunda, üretilen malın veya verilen hizmetin tanıtılması, üreticiye duyurulması adına reklamın önemi çok büyüktür.

Reklam bazen mevcutta bulunan yıllardır hizmet veren bir yere  ait  olabilirken, bazen de    yeni  açılan iş  yerleri  için  büyük  ölçüde  etkili  olabiliyor.

Günümüzün teknolojisinde birçok reklam,   internet aracılığıyla veya televizyon aracılığı ile   olsa da    hala   dergi  ve  gazetelerdeki  reklamlar da   ilgi   görmektedir. Gelenekselleşmiş olan gazete okuma alışkanlığımız her ne kadar teknolojiyle birlikte azalmış gibi gözükse de,  hala gazeteye dokunmaktan,  karıştırmaktan ve okumaktan  zevk alan  kesim  azımsanamaz.  Hepimizin ülke genelinde takip ettiği gazeteler olmakla birlikte,  yerel  gazetelere de  ilgimiz  olması,   yaşadığımız   yerden  haberdar  olmak  adına  kaçınılmaz  bir  hal  almıştır. Yaşadığımız  yerdeki  haberlere  göz  atarken  memleketimizdeki  iş  yerlerinden, yeni  açılan  okullardan  veya  yapılan  bir  kampanyadan   haberimiz  olması  gazete  reklamıyla  gerçekleşebilir. Dünyada  reklamın   bitmemesi;  giderek  artması,  rekabetin  sonucu  olmakla  birlikte,   tüketiciye  ulaşma  çabası;  yani  bir nevi  işletmeyi  ayakta   tutma  adına  bir  çabalayıştır.

Reklamın  bir  faydası da  işletmeyi   tanıtırken,  tüketiciye   seçme  şansı  sunmak, uygun  olanı  seçmesi  için  seçenekler   sunarak  insanlara   doğru  seçimler  yapabilmesi  için  uygun ortamı  sağlıyor  olmasıdır.

Reklam verirken  hangi  sayfanın  seçileceği  konusunda; yapılan  araştırmalara  göre, sağ  taraftaki  sayfanın  daha  etkili  olduğu  söyleniyor. Sebebinin ise gazeteyi okurken sağdan sola  doğru çevirmemiz  ve  gözümüze ilk  olarak  sağdaki  sayfanın çarpması  sebebiyle  etkili  olduğu iddia  ediliyor.

Ayrıca  reklam   ilanında   Başlık, Metin   ve  fotoğraf    üçlüsü  arasında    görsel  bir  uyum  olması,  reklamın  daha  dikkat  çekmesini  sağlayabiliyor. Bu   iş içinde   gazetenin   grafik-tasarım  bölümüne  büyük  görev  düşüyor.

Yıldırım Gazetesi olarak;     reklamın hakkını verdiğimiz,  gözlere,  duygulara ve   mantığa   hitap  ettiğimiz    bol   reklamlı  günler  diliyoruz.

YORUM EKLE