Başkan doğayı kirletenlere tepki gösterdi

Başkan doğayı kirletenlere tepki gösterdi

İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban, kaçak moloz döken Mehmet K.'ye (42) sosyal medyadan tepki gösterdikten sonra, encümen kararıyla bugün şahsa 12 bin 133 lira ceza uygulandığını söyledi.

Dere kenarına moloz atıldığı videoyu sosyal medya hesabından "4 çuval attınız. 153'ü arasaydınız 20 liraya gelip alabilirdik. Şimdi bu hareket size 12.000 liraya mal olacak. Tercih sizin" ifadeleriyle paylaşan Başkan Taban, bugün encümen kararıyla cezanın uygulandığını belirterek, çevreyi kirletenlerle alakalı mücadelelerinin süreceğini söyledi.

Bugün toplanan encümen üyeleri, Mehmet K.’ya 'İnşaat molozları dökerek çevre kirliliğine sebebiyet vermekten dolayı 5326 sayılı Kabahatler Kanunu'nun 41/4 maddesi' gereğince 12 bin 133 lira cezai işlem uygulanmasına karar verdi.

Toplantının ardından açıklama yapan Belediye Başkanı Alper Taban, “Atığın atılmaması gereken alanda duyarlı bir vatandaşımızın bu anı görüntülemesiyle beraber bir tespitimiz olmuştu. Bu tespit neticesinde de biz bunu daha anlaşılır dille, yapıcı olması için sosyal medya hesabımızdan paylaşım yapmıştık. Bu paylaşım neticesinde de, ciddi anlamda etkileşim olduğunun farkına vardık. İnşallah hiç çevreyi kirleten vatandaşlarımız olmasın. Bizlerde bu cezaları işletmek durumunda olmayalım. Duyarlılığı eksik olan vatandaşlarımızın olduğunu görüyoruz. Belediyemizin 153 çağrı merkezimizi arayarak, gerekli şikayetlerde bulunabilirsiniz. Bu olay üzerine de her Salı günü toplanan encümenimizin bu gün yaptığı görüşme neticesinde, atık atan vatandaşımıza kabalahatler kanununa göre 12 bin 133 TL’lik cezai işlem uygulanmasına karar alındı.” dedi.

DOĞAYI KORUMAK HEPİMİZİN GÖREVİ

Çağrıda bulunan Taban, “Doğayı korumak hepimizin görevi. Nihayetinde tabiatın insana ihtiyacı yok ama insanlar olarak bizlerin tabiata ihtiyacımız var. Duyarlılığımızla doğayı korumak zorundayız. Dolayısıyla bu sürecin arkasında olacağımı ve bu maksatta olan tüm vatandaşlarımıza da meydanın boş olmadığını her fırsatta göstereceğimi ifade ediyorum. Duyarlı vatandaşlarımıza da çağrım şudur; lütfen pes etmeyelim. Az sayıda insanın çevreyi kirletmesine fırsat ve imkan tanımayalım. Türkiye’nin en kolay ulaşılabilir çağrı merkezi İnegöl’de gerçekleştiriyoruz. Kanunun bize vermiş olduğu yetkiyi kullanıyoruz. Burada amacımız insanları oturup cezalandırmak değil. Ancak takdir edersiniz ki o kirletecek, diğeri kirletecek… Biz bu şekilde bu şehirde nasıl birlikte yaşayacağız. Böyle bir sistem yok. Bunun adı sistemsizlik. Temiz bir şehir hedefine adım adım ulaşacağımıza eminim.” İfadelerini kullandı.

Yavuz

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner45